Medzinárodné a národné výstavy v Moskve 2011

(KR 1/2012)

Moskva je mesto s viac než desiatimi miliónmi obyvateľov. Rusko ako také ich má okolo 143. Už len pri tejto informácii je nám, vystavovateľom, jasné, že výstavy tu budú iného rozsahu. A skutočne tomu tak, milí priatelia, je.

V októbri som sa ako návštevníčka zúčastnila Medzinárodnej výstavy, organizovanej pod záštitou Ruskej kynologickej únie. Z organizačného hľadiska môžem len chváliť. Záverečné súťaže začali, čo v našich zemepisných šírkach nebýva zvykom, načas. Tribúny boli zabezpečené pre dostatočné množstvo divákov, vďaka čomu nikto nemal problém, a vystavovateľom nikto nezavadzal. Čo sa týka výstavných stánkov, boli tiež na vysokej úrovni. Hala ako priestor bola celkovo veľká, kruhy priestranné a musím vyzdvihnúť i viaceré stupienky s logami, ktoré majitelia veselo využívali na zhotovenie fotografií. Psi boli na vysokej úrovni. Špeciálne chcem upozorniť na barzojov, čo boli naozaj nádherní jedinci s dokonalým pohybom a profesionálne predvedení, na ktorých bola skutočne radosť pozerať.

Celkovým víťazom výstavy sa stal čierny ruský teriér – Charodeyka iz Russkoi Dinastii, BIS 2 tibetský teriér, BIS 3 krásny americký kokeršpaniel. Všetko to boli nádherne zvieratá, ktoré mali svoje výsledky zaslúžené.

Rozhodcovia pracovali veľmi pedantne a psov posudzovali na stole alebo v stoji priamo v záverečnom kruhu. Túto výstavu musím ako návštevníčka len pochváliť, záverečné súťaže skončili presne načas, pričom som nemala pocit, že by sa psom rozhodcovia nevenovali dostatočne.

Druhej výstavy som sa zúčastnila už ako vystavovateľka. Ako prvý ma potešil fakt, že sa neposielajú prijímacie listy, ale potrebné údaje obdržíte už pri registrácii s dokladom o zaplatení, s ktorým prídete na výstavu. Toto musím pochváliť, nakoľko všetci vieme, že so vstupnými listami často bývajú problémy. Samotná výstava sa konala v priestrannej hale, kde boli prítomné všetky plemená. Prebiehala však iba v sobotu. Ďalšou skutočnosťou, ktorá ma veľmi potešila, bolo, že sme dostali presný údaj, o koľkej začína naše plemeno, s tým, že máme prísť hodinu pred začiatkom. Z ekonomického hľadiska to bolo výhodné, lebo účastníci prichádzali a odchádzali a kruhy sa striedali, takže aj pri veľkom počte psov sa to s presnou organizáciou úspešne podarilo zvládnuť. Najobľúbenejším plemenom bol jack russel teriér.

Rozhodcovia boli ruskej národnosti, zapísaní na zozname medzinárodných. Záverečné súťaže začali presne včas, ako tomu bolo i na vyššie spomenutých medzinárodných výstavách. Vstup na ne nebol automatický po udelení BOB, rozhodca psovi musel špeciálne udeliť „účastníka záverečných súťaží“. Jediným reprezentantom Slovenskej republiky bol náš cavalier king charles spaniel – Slovenský Grand šampión Kevin Kavaliří Kvarteto (Jch. Angel’s Pride Napoleone x Ch. Ulana Twai z Císařského mlýna) – import z Českej republiky. Po udelení titulov Výborný 1, CW, CAC, BOS, BOB, Národný víťaz a „účastníka záverečných súťaží“ som presvedčená, že Slovensko lepšie reprezentovať nemohol – po získaní BIG-a mu rozhodkyňa udelila titul BIS. Určite si všetci čitatelia vedia predstaviť moju radosť vystavovateľky a majiteľky, keď nás komentátorka záverečných súťaží vyzvala so slovami „Obrovským aplauzom prosím privítajte najkrajšieho psa dnešnej výstavy – cavaliera king charles spaniela Kevina Kavalíří Kvarteto!“ Náš Kevin zároveň splnil podmienky pre udelenie titulu Ruský šampión, z výstavy sme odchádzali s obrovskou kyticou kvetov, vecnými cenami a darmi od sponzorov. Chcela by som poďakovať pani rozhodkyni za ocenenie nášho miláčika a nádherný posudok a mojim rodičom za možnosť zúčastniť sa výstavy.

Natália Smolenová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2012