FCI Centenary World Champion of Champions 2011 – 2

Brusel 12. 11. 2011

(KR 1/2012)

Hala burácala pri slovenskom úspechu!

 Ako vnímala celé podujatie známa chovateľka chovateľskej stanice ROAN INISH a majiteľka úspešného jedinca, Petra Tomašovičová?

V tento numerologicky zaujímavý dátum sa konalo na výstavisku Brussel Expo jedinečené podujatie pre nominovaných šampiónov z celého sveta. Psy sa mohli nominovať zo štyroch výstav, a to z CACIB Brussels – Belgicko 2010, CACIB Dortmund – Nemecko 2011, Svetová výstava v Paríži – Francúzsko 2011 a Európska výstava v Leeuwardene – Holandsko 2011. Vítaní boli taktiež všetci psi s titulom medzinárodný šampión krásy, dosiahnutým v roku 2011.

Moja sučka írskeho vlkodava Absolut Roan Inish Tullamore Good Stuff z odchovu Ivany Joklovej sa nominovala hneď na dvoch výstavách, a to na Svetovej výstave v Paríži, kde získala titul Svetový víťaz a víťaz 10. skupiny FCI, a na Európskej výstave v Leeuwardene, kde obdržala titul Európsky víťaz. Zároveň tento rok získala titul medzinárodný šampión krásy.

Do Bruselu sme dorazili s predstihom už v piatok ráno. Po krátkom oddychu sme vyrazili do ulíc a prezreli sme si historické centrum. Aby, ako sa volá moja sučka po domácky, tam bola najväčšou atrakciou. Tým, že je taká veľká, všetci turisti a najmä Japonci prestali fotiť historické pamiatky a zamerali sa na ňu.

Výstava začínala nezvyčajne skoro. Už o 8.00 začalo posudzovanie. Po príchode do haly sme však zistili, že máme čas až do 11.00, čo mohli organizátori upresniť už predtým. Príchod psov na výstavisko bol dobre zorganizovaný, len pri priamom vstupe do haly vznikol nátresk a mierna nervozita. Cez jeden malý vchod odovzdávali igelitky s upomienkovými predmetmi. Mohli otvoriť viac vchodov. Následne sme sa mali zložiť vo vyhradených priestoroch, kde však už vôbec nebolo miesta. Po klasických príchodových chaosoch sme si našli miesto ďalej od kruhu pri pani Conny Fernhout-Schildt, ktorá je chovateľkou írskych vlkodavov z Holandska a predvádzala na tejto výstave svojho taktiež úspešného Svetového a Európskeho víťaza Pitlochry’s O’Bryan Orak.

Prvé kolo spočívalo v predvedení pred dvoma rozhodcami, ktorí pridelili body každému psovi v skupine. Toto hodnotenie bolo tajné. Jedným z rozhodcov bol pán Vlastislav Vojtek zo Slovenska, druhým pán Gerard Jipping z Holandska. Následne sme dlho čakali na ukončenie posudzovania a nakoniec sme sa dozvedeli úžasnú správu, že Aby je jedným z troch chrtov postupujúcich do ďalšieho kola. Dokopy bolo na výstave predvedených 52 chrtov šampiónov. Ďalšími postupujúcimi bol afgánsky chrt z Talianska a vipet z Belgicka.

V pohybe

V nasledujúcich kolách sa používal K.O. systém postupovania. To znamená, že do kruhu vstupovali dvaja psi, z ktorých jeden postúpil do ďalšieho kola a druhý vypadol. Rozhodcovia boli traja. Pán E. Maniero-Trovati z Peru, pán H. Kamisato z Japonska a pán H. Kliebenstein z Nemecka. Takto si Aby konkurovala so španielskym vodným psom a následne s čiernym ruským teriérom. Najväčšie obavy som mala vtedy, keď sme sa dostali do konkurencie s populárnou americkou akitou. Aby sa predvádzala ako vždy excelentne, len jej nebolo jasné, prečo stále vybiehame z kruhu, potom zas vbiehame a znovu je posudzovaná. Čím bolo v súťaži menej psov, tým boli prestávky medzi kolami kratšie. Ani som si nestihla uvedomiť, že sme postúpili medzi 32, 16 a potom 8 najlepších psov.

Vo štvrťfinále sme mali za konkurenciu čínskeho chocholatého psa. Keď som vbehla naspäť do prípravného kruhu, uvedomila som si, že sa Aby dostala medzi najlepších štyroch šampiónov a veľmi som sa tešila. V semifinále Aby porazila krásneho škótskeho teriéra z Ruska a ďalším kolom bolo samotné finále. Tam nás čakal najobávanejší konkurent, welsh corgi pembroke z Ruska. Keď všetci rozhodcovia ukázali červenú, najprv mi nedošlo, že ja a Aby stojíme na červenom koberci. Chvíľu trvalo, kým som strávila informáciu, že sme to všetko vyhrali, čím sa Aby stala Svetovým šampiónom šampiónov a vyhrala zlatú sošku Viktora. Ako je u Aby zvykom, po dobehaní v záverečnom kruhu sama vyhľadala stupne víťazov a sama sa postavila na ten najvyšší. Bol to neuveriteľný pocit, ktorý môže chovateľ zažiť asi len raz v živote. Aj preto, že táto výstava bola usporiadaná na počesť storočnice FCI.

Štandardný postoj

Keď sme s Aby dosiahli historický úspech na svetovej výstave v Paríži a získala tam titul Best in Group, myslela som si, že toto víťazstvo už nič neprekoná. Mýlila som sa. Po vyhlásení výsledkov v Bruseli nastalo hodinové fotenie a rozhovory do viacerých médií.

Aby je úžasná sučka, ktorá miluje výstavy. Rada sa predvádza v postoji, no najmä v pohybe. Miluje svetlá a divákov a potlesk ju veľmi povzbudzuje. Narodila sa v chovateľskej stanici Tullamore good stuff po mojej sučke Fantasia Star Roan Inish, ktorú si odo mňa vyprosila moja kamarátka. Fantasia bola jediná sučka vo vrhu, ktorú som si najprv chcela nechať, preto sme sa dohodli, že si po nej zoberiem šteniatko. Ako krycieho psa sme vybrali psa z Holandska – Gaeltarra Eirean Sheik Yerbouti, a šteniatkom, ktorému som pomáhala na svet, bola Aby. Od šteniatka bola veľmi perspektívna, aj keď trochu divoká. Jej divokosť je však teraz veľkým plusom na výstavách. Vždy je pripravená ísť do kruhu a predviesť sa.

Nebola vystavovaná často, za niečo vyše roka však dosiahla tituly ako Slovenský junior šampión, Slovenský šampión a Slovenský Grand šampión. V zahraničí dosiahla veľa ocenení BOB a BIG. BIS na národnej výstave v Banskej Bystrici, res.BIS na medzinárodnej výstave v Nitre a BIS na medzinárodnej výstave v Komárome v Maďarsku. Na špeciálnej výstave chrtov v Bratislave získala tiež titul BIS a na klubovej výstave chrtov res.BIS. Na každej výstave získala titul Best in Group. Potom sme s nádejami vycestovali do Paríža. Tam vybojovala titul svetový víťaz a vyhrala i skupinu chrtov. Povzbudení úspechom z Paríža sme cestovali do Holandska, kde sa konala Európska výstava. Tam tiež zabojovala a obdržala titul Európska víťazka. Necelý mesiac potom nasledoval v Taliansku titul Európska víťazka chrtov, BOB a res.BIS. Na druhý deň na klubovej výstave v Taliansku to bol titul Best in Show. A záver sezóny 2011 som si nemohla priať lepší, než opísané získanie titulu Svetový šampión šampiónov.

… ešte fotka na pamiatku. V múzeu FCI pri obraze jedného zo zakladateľov FCI baronovi A. Houtart, ktorý bol 19 rokov generálnym sekretárom FCI, a pôsobil aktívne v priebehu rokov od 1914 do 1950

Veľmi ďakujem celej slovenskej výprave za podporu – Vlastislavovi a Ivete Vojtekovcom, pánovi Štefanovi Štefíkovi, pani Márii Šimovičovej a pánovi Jozefovi Jursovi, takisto ďakujem za podporu celej českej výprave, ktorá nás kolegiálne povzbudzovala. V Bruseli bola úžasná, nezabudnuteľná atmosféra. Hala burácala po každom verdikte rozhodcov.

Ďakujem všetkým rozhodcom počas celého roka za ich nadšenie, keď vidia v kruhu Aby, a za ich odborné posúdenie. Takisto ďakujem SKJ za udelenie čestnej ceny za reprezentáciu slovenského chovu, ktorú mi odovzdal prezident SKJ, pán Štefan Štefík, na medzinárodnej výstave v Nitre.

Budúcu sezónu sa pokúsime získať titul na najväčšej výstave sveta, v Birminghame na Cruft’s. A plánujem Aby ukázať aj na Svetovej výstave v Salzburgu v máji. Dúfam, že sa nám podarí zopakovať fantastické úspechy z roku 2011.

 

Petra Tomašovičová, fotila Zuzana Doršicova

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2012