FCI Centenary World Champion of Champions 2011 – 1

Brusel 12. 11. 2011

(KR 1/2012)

Absolut Roan Inish Tullamore Good Stuff – svetová šampiónka šampiónov

Petra s Eby v semifinále s „Číňan“ z Ruska
Minulý rok oslávila Medzinárodná kynologická federácia FCI sté výročie založenia.
Oslavy sa priblížili k vrcholu v novembri, keď bola usporiadaná súťaž Svetový šampión šampiónov (World Champion of Champions), a následne nato gala večerom, ktorým vyvrcholili všetky akcie zorganizované v priebehu roka na počesť storočnice.

Mal som tú česť posudzovať na jednej z najprestížnejších výstav organizovaných pri tejto príležitosti. Výstava Champion of Champions bola organizovaná na Expo výstavisku pri Atomiu v Bruseli. Toto mesto mám veľmi rád a rád sa do neho vraciam, nakoľko mám na neho tie najlepšie spomienky. Pred šestnástimi rokmi sme práve v Bruseli so sučkou Westend Girl Gandamak získali nášho prvého svetového víťaza.

Trojica rozhodcov a ich víťazní psi

Na výstavu sa psy mohli nominovať len z dopredu určených výstav v tomto roku a zvyšok sa mal možnosť prihlásiť cez internet a len v určený deň. Prihlásených bolo 893 psov z celého sveta. Podľa počtu prihlásených psov v jednotlivých skupinách FCI sa podľa vopred určeného postupového kľúča do 64-členného finálového kola dostali zo skupiny FCI 10 tri chrty. 10. skupinu posudzoval pán Gerard Jipping z Holandska a ja. Postúpili: írsky vlkodav zo Slovenska, whippet z Belgicka a afgánsky chrt z Talianska.

Finále posudzovali traja rozhodcovia – z Japonska, Peru a Nemecka, s priebehom ako u nás – K.O. systémom. Rozhodcovia sedia v kójach a nezávisle od seba dvíhajú modrý alebo červený terčík.

Počas gala večera bola Petra Tomašovičová predstavená aj so svojou trofejou. Na snímke spolu s prezidentom FCI Hansom Müllerom a generálnym sekretárom Yvesom de Clercq

Finále sme si dokonale užili, najmä my zo Slovenska. Cez prvé kolo prešli dva chrty, čo bol úspech, nakoľko vo finále sa stretli veľmi pekné psy. Keď medzi poslednými šestnástimi stáli vlkodav a whippet, mal som dobrý pocit a s pribúdajúcimi minútami sa nám zvyšovala hladina adrenalínu. V osemfinále už pri každom súboji hala burácala. Bolo jedno, kto vyhral, každý pes tu mal svojich fanúšikov či sympatizantov.

Medzi posledných štyroch postúpili írsky vlkodav, welsch corgi pembrok, sharpei a škótsky teriér. Semifinále a finále prebehlo v neopísateľnej atmosfére. Ľudia po verdikte rozhodcov vyskakovali, jačali, panovala fantastická nálada.

Už len skutočnosť, že vo finále stojí írsky vlkodav zo Slovenska, navyše zo slovenského chovu, je výnimočná udalosť a bol som rád, že som mal možnosť byť pri tom. Vkútiku duše podaktorí trochu dúfali, že by to mohlo dobre skončiť, veď v tomto roku sa „Aby“ hrdí titulom Svetový víťaz a nakoniec aj víťaz skupiny FCI 10 na svetovej výstave v Paríži, získala i titul Európsky víťaz z Holandska, okrem našej klubovky vyhrala klubovky v Holandsku a Taliansku, kde dosiahla aj BIS a res. BIS na FCI Euro sighthound show v Taliansku. Okrem toho sa niekoľkokrát stala BIS a res. BIS na medzinárodných výstavách. Výnimočná sezóna pre Aby, ktorá má len 2,5 roka.

Radosť obrovská, vyšlo to! Petra beží okolo mňa bol s toho srdečný pozdrav

Finále. Na červenom koberci stojí írsky vlkodav, na modrom welsh corgi pembroke. Trojica rozhodcov pozorne sleduje súťažiacu dvojicu. Majú pred sebou posledné dve kolá, Petra svojím tanečným behom perfektne vedie Aby, ktorá sa drží fantasticky. Veď byť na nohách celý deň vôbec nie je jednoduché a je neuveriteľné, ako bojuje. Akoby cítila, že je treba vydať zo seba všetko, a že sa blíži koniec tohto skvelého divadla. Odrazu v hale zavládne ticho. So zatajeným dychom sledujeme rozhodcov, ktorý terčík zoberú do rúk. Dostávajú pokyn na svoj posledný verdikt.

Ťažko opísať pocity, keď všetci traja rozhodcovia zdvihli červený terčík. Vyskakujeme zo stoličiek, kričíme, objímame sa, slzy dojatia z radosti nechýbajú. Niečo fantastické. Opäť malé Slovensko šokovalo, opäť sme sa zviditeľnili. Veď to bol jediný zástupca z krajiny pod Tatrami. Nasledovalo na dlhé minúty fotenie víťazov, to si už Petra s Aby užívali, ostatne ako aj my. Bravo Petra!

Malá slovenská výprava so zlatou trofejou v spoločnosti priateľov z Českej republiky vedenej predsedom ČMKU pánom Širokým. Zvedavý pán je Mirko Zidar zo Slovinska
Fotka na pamiatku z gala večera. Vlasto s Ivkou a Petra s kamarátkou Zuzkou a zlatou trofejou

Gala večera sa zúčastnili zástupcovia členských štátov FCI, rozhodcovia posudzujúci v priebehu dňa a prví štyria zo súťaže World Champion of Champions. SKJ zastupoval jeho prezident – Ing. Štefík Štefan, ako aj člen prezídia SKJ a podpredseda kynologickej rady SPZ – Ing. Jursa Jozef, ktorí po príhovore odovzdali dar k výročiu FCI do rúk prezidenta FCI Hansa Mullera. Tým bol krásny obraz slovenského kopova, nášho národného plemena, namaľovaný akademickou sochárkou Ľudmilou Fintorovou, a tanier s vygravírovaným venovaním k výročiu založenia FCI. Gala večer prebehol v príjemnej atmosfére so zaujímavým programom.

Na druhý deň sa konal nezabudnuteľný výlet do sídla FCI v Thuine neďaleko Bruselu, ktorý sme si nenechali ujsť. Zaujímavé bolo múzeum a prehliadka celého sídla FCI. Na záver zopár fotiek na pamiatku a čakala nás cesta domov. Tá nám ubehla rýchlo, lebo plní dojmov a zážitkov sme mali na čo príjemne spomínať.

Skvelé víťazstvo, radosť z víťazstva

Vlastislav Vojtek

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2012