Majstrovstvá sveta WSA – Zuberec 2012

(KR 4/2012)

Pre niekoho bol víkend 23. až 26. februára 2012 celkom obyčajný, no pre niektorých Slovákov na Majstrovstvách Sveta v midoch, teda na stredné trate a v šprintoch, to bol vrchol ročného snaženia.
Jana Zemčáková (SK) v kategórii C1 na vzdialenosť 8 km
Igor Štefan v kategórii SJM 12 km

Štart a cieľ pretekov bol situovaný v areáli múzea Oravskej dediny. Bolo to zaujímavé spojenie mushingu a našej histórie. Nabádalo to človeka premýšľať o tom, čo by asi bolo, keby naši predkovia žili trocha inak, každý z nich by pred domom choval psov a v zime s nimi chodieval na lov do divočiny. Ľahko si predstavíme malú slovenskú Aljašku. Slovenská dedina minulosti však bola iná. Loviť mohla len šľachta, a tak chov psov na tieto účely bol ich výsadou…

Na štarte
Igor Pribula

Venujme sa však prítomnosti. Do Zuberca prišlo 250 pretekárov zo 14 krajín, aby predviedli svojich štvornohých športovcov. Otvárací ceremoniál v centre obce predstavil v olympijskom duchu jednotlivé národné výpravy a mohli sme ísť pretekať. Skôr by sa dalo povedať, že niektorí svoj štart už mali za sebou, pretože pretekári v MID kategórii už mali jednu etapu za sebou.

V piatok ráno sa počasie razantne zmenilo. Dovtedy pravá zima pre musherov a ich psov sa premenila na nepríjemné teplo. Je však pravda, že sneh nebol tohto roku problémom. Na štart sa postavili pretekári v kategórii MID, medzi ktorými sme mohli vidieť aj naše želiezka v ohni. Prvý sa na štart postavil Peter Vrábeľ so svojím husky tímom a postupne za ním Ľuboš Strapec a Maroš Litvaj. Za nimi už štartoval šprint, kde sme mali zastúpenie od najmenších, až po starých harcovníkov. V kategórii C1 to bola Jana Zemčákova. Za ňou C1 Lukáš Packo. Nasledovala kategória D1, kde sme mali piatich pretekárov – Andreja Drábika, Igora Pribulu, Miroslava Pažúra ml. a v juniorskej kategórii štartovali Samuel Matanin a Samuel Keruľ. Medzi bežkármi SJM (Skijoring) sme mali želiezka v ohni v podaní Igora Štefana, Jána Mlynára a Michala Ivanča. Snehové podmienky boli síce náročné, ale to nie je v tomto športe žiadna výhovorka. Tu naozaj nie je miesto pre „trasorítky“. Počasie ukazovalo, že nám dokáže predviesť zmeny z hodiny na hodinu, a niekedy mal človek pocit, že aj z minúty na minútu. Už po piatku sa ukázalo, kto má medailu na dohľad.

Lukáš Packo v kategórii C1
Andrej Drábik v kategórii D1 so sibírskymi husky
Ján Mlynár v kategŕii SJM

Sobota priniesla ešte väčšie oteplenie a niečo, čo mnohí nepredpokladali. Po niekoľkých štartoch sa riaditeľ pretekov rozhodol sobotňajšiu etapu pre nebezpečenstvo úrazu psov zrušiť. Bola to zlá správa nielen pre tých, ktorí tu prišli pretekať, ale aj pre návštevníkov. A tak sme sa prehupli do nedele.

Tu sa potvrdili naše očakávania. Slovensku priniesli prvé miesto v kategórii DL1 (MID) – Maroš Litvaj, a v kategórii SJM (Skijoring) – Igor Štefan. Druhé miesto vybojovali Andrej Drábik – kategória D1, a Ján Mlynár – kategória SJM (Skijoring).

Zuberec pripravil pre musherov krásnu zimnú atmosféru aj napriek spomenutému otepleniu. Konali sa tu preteky naozaj medzinárodného charakteru s vysokým počtom účastníkov, ktorí sa, verme, na toto miesto v budúcnosti vrátia.

Ján Keruľ, foto: Ján Miškovič „Mišiak“