Austrálsky silky teriér

(KR 2/2012)

Plemeno austrálsky silky teriér vzniklo z potomkov psov, privezených do Austrálie prvými britskými prisťahovalcami. Ich pôvodnou úlohou bol lov myší a iných hlodavcov. Vyšľachtené bolo v 19. storočí z anglického, yorshirského a sky teriéra a po importe do Austrálie sa ďalej krížilo s dandie dinmontom. Účelom šľachtenia bolo odstrániť typické vlastnosti teriérov a vytvoriť čisto spoločenské plemeno. Jeho štandard bol vytvorený v roku 1900, no za samostatné plemeno bol uznaný až v roku 1959. Skôr než sa rozšírilo do Európy, stalo sa toto plemeno veľmi obľúbeným najmä v USA a Kanade.

GrandCh., TOP SILKY 2008, 2009, 2010 ZWICK Bohemia Alké, foto: Eukanuba breeders Club Slovakia, Dominika Šusterová
GrandCh., TOP SILKY 2008, 2009, 2010 ZWICK Bohemia Alké

Austrálsky silky teriér má štandardnú výšku 23 – 26 cm a váhu nej primeranú – od 3,5 do 4,5 kg. Jeho zaradením v FCI je 3. skupina, sekcia toy teriér. Jeho srsť je farby blue and tan a udržiava sa ľahšie než u iných dlhosrstých plemien. Dokonca ani pri výstavnej úprave nie je potrebné používať natáčky, postačí hrebeň s kefou, a srsť je napriek tomu krásne dlhá a hodvábna. Nemá podsadu, čo znamená, že nepĺzne a je vhodný pre alergikov. Pod silky teriérom má byť vidno a za každých okolností by mal vyžarovať schopnosť uloviť hlodavca, k čomu bol pôvodne využívaný. Je svalnatej postavy a už podľa zvedavého „výkuku“ je jasné, že nie je hračkou, ale neohrozeným strážcom a ochrancom svorky.

Austrálsky silky teriér – GEISHA of Stephanie’s Yard, Chovateľ & majiteľ: Štefánia Machová, SK, Foto: Nora Tatárová

Povahou je hravý, zvedavý, veselý a odvážny. Nadovšetko miluje svoju rodinu, voči cudzím ľuďom nie je veľmi dôverčivý, a už vôbec nie podplatiteľný. Spoločenskosť má v krvi a so svojím majiteľom je schopný robiť úplne všetko, či už ide o leňošenie na gauči alebo o niekoľko kilometrové túry (bez problémov zvládne aj 20). Silky sa vám vždy rád prispôsobí a bude vaším láskavým a veselým sprievodcom. Je vhodný k deťom, ktorým dovolí aj kmásanie a iné prečiny, pričom si ich v prípade potreby zároveň chráni pred cudzími. Pri stretnutí so psami nevyhľadáva konflikt, no je odvážny a nezľakne sa ani veľkých jedincov, čo môže v určitých prípadoch predstavovať problém.

GEISHA of Stephanie’s Yard

 Silky je ideálny pre chov v byte, pretože k spokojnému životu nepotrebuje príliš veľký priestor. Hlavnou potrebou je pre neho stály kontakt s rodinou a svojím milovaným pánom. Je veľmi temperamentný, potrebuje množstvo pohybu a bez problémov zvláda psie športy. Austrálski silky teriéri sú veľmi úspešní dokonca aj v agility. Radi cestujú, takže ich môžte so sebou brať či už na dovolenku, alebo aj do práce, či na služobné cesty – odskúšané na vlastnej koži. Vo vašej prítomnosti sa vedia tváriť, že ani nie sú, len aby ste ich pri sebe nechali.

Silky je veľmi vnímavý a inteligentný psík, dokáže odpozorovať vaše bežné činnosti. Napríklad, keď odchádzate preč, sadne si na vašu kabelku, aby ste na neho ani náhodou nezabudli. Príslušníci tohto plemena majú radi spoločné činnosti, na ktoré sa tešia, a svoju radosť prejavujú nadšeným poskakovaním, sprevádzaným ostražitým sledovaním majiteľa s pohľadom: „Čo budeme spolu robiť?“

GrandCh., TOP SILKY 2008, 2009, 2010 ZWICK Bohemia Alké

Mnohí ľudia považujú výstavy za trápenie psov, pretože ich to viditeľne nebaví. My máme s chovom silky teriérov opačné skúsenosti. Konkrétne náš psík Zwick už presne vie, čo sa bude diať, keď sa večer balia veci a ráno sa začína jeho kúpaním a česaním. Šťastne poskakuje po dome a všetkému sa teší. Šíri okolo seba veselú náladu a je očividné, že o sebe vie, že je najkrajší a ide na výstavu všetko vyhrať. Tak isto sa správa aj vo výstavnom kruhu, je vidno, že si to užíva, a nosí sa ako šampión.

 Austrálsky silky teriér je plemenom celosvetovo málopočetným. U nás, na Slovensku, sa chovu venujem len ja, jeho popularita však stúpa a dostáva sa do obľuby stále väčšieho množstva ľudí. Tým sa rodina priaznivcov silky rozrastá. Kto raz vlastnil silky teriéra, už bez neho nemôže byť.

GrandCh., TOP SILKY 2008, 2009, 2010 ZWICK Bohemia Alké

Zvláštnosťou tohto plemena je, že dospieva pomerne neskoro. Za dospelého ho možno považovať až vo veku troch rokov. Preto si až do tejto doby zachováva svoju mladistvú hravosť. Aj svoj krásny vzhľad jeho jedinci získavajú až v dospelosti. Šteniatka sa rodia čierne a ich srsť sa pozvoľna mení od hodvábne hladkej až po žiarivú modrostriebornú. Aj všetci naši po troch rokoch zvážneli, avšak aj tu platí, že každý pes je osobnosťou. Zwick sa nehral so žiadnymi hračkami do piatich rokov, keď odrazu začal nosiť plyšáky so sebou všade, dokonca aj na venčenie.

Celkovo sa dá povedať, že silky teriér je úžasný, veselý, hravý, inteligentný psík, vynikajúci spoločník, výborný športovec a život s ním nám priniesol veľa radosti. Odporúčam ho každému, kto chce malého psíka s veľkou osobnosťou.

Štefánia Machová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 2/2012