Kŕmenie psa

(KR 5/2015)

Akokoľvek sa nad tým zamýšľam, kŕmenie psa je jednou z činností, ktorá je v chove zaujímavá pre každého. Máme rozličné varianty plemien, rozdielne podmienky chovu, inú predstavu o využití psa na rôzne účely, či už výstavne, poľovne, služobne, športovo alebo len pre radosť, ale jedno máme spoločné všetci – kŕmenie psa. To sa odvíja nielen od našej peňaženky a času, ktorý sme schopní a ochotní naň vynaložiť, ktorý mu môžme venovať, ale aj od typu psa, jeho veku, veľkosti, či pohybovej aktivity. Záleží len od nás, aká bude„stravná jednotka psa“, ktorý pracuje či už ako záchranár, poľovník, športovec, alebo len milo „tlačí fotelku“.

Čo sa týka techniky kŕmenia, je vhodné upraviť dávku do dvoch častí – ráno, večer. Množstvo stravy by malo zodpovedať 2-3 % váhy psa. Existuje jednoduchý vzorec, aká by mala byť denná váhu pokrmu:
Hmotnosť vášho psa vydeľte 100 a vynásobte buď 3, alebo ak chcete, aby psík schudol, alebo je menej aktívny, tak 2.
Konkrétny príklad: váš psík má 15 kg – vydelíme 100 = 0,15 x 3 = 0,45 kg, alebo 0,15 x 2 = 0,30 kg. Toto je váha pokrmu za deň.
Z toho podiel mäsa, zeleniny a príloh by mal byť 70 % : 20 %: 10 %, a podiel kostí by mohol byť 10 %. Pozor, kosti podávame len surové, nie varené – hrozí perforácia žalúdku či čreva.
Mäso je vhodné surové: hovädzie, teľacie, ryby, zverina, kozie, jahňacie, vnútornosti a držky. Varené: bravčové kvôli aujeszkého chorobe, ktorá má podobný priebeh ako besnota a pre psov je smrteľná. Nevhodným druhom mäsa je vemeno – kvôli vysokému obsahu hormónov.

Zloženie stravy musí zohľadňovať, pre koho je určená, či pre:
– šteniatka – ich jedálničiek je prispôsobený rýchlemu rastu a vývoju
– psov so slabým trávením– opatrne zavádzame nové druhy potravín do ich kŕmenia
– staré psy – kŕmiť treba častejšie a hlavne jedlo ohrievať, aby nestrácal energiu ohrievaním
– štíhle psy – pre správne zužitkovanie tukov je nutné pridať bielkoviny
– obézne psy – vynechať pečivo, pridať zeleninu a pohyb
– väčšie plemená – nezabudnite misku pri kŕmení položiť na vyvýšené miesto – súčasť prevencie torzie žalúdka.

Podľa mojich skúseností som zaznamenala tri skupiny názorov na kŕmenie:

  1. Pre niektorých chovateľov je najpohodlnejšie kŕmenie výlučne granulami. To je dnes preferované z rôznych dôvodov. Jednoducho človek odsype a má po probléme so starostlivosťou.
  2. Zmiešaná strava – granule + nejaká dobrôtka do nich v podobe buď konzervy, alebo niečoho z domu. Pokiaľ je strava varená, v živočíšnych bielkovinách sa stráca veľké množstvo minerálnych látok, sú ťažšie stráviteľné a minerálie nezužitkované.
    Pokiaľ pridávate k mäsu zeleninu a ovocie, musíte z neho odstrániť kôstky a krátko ho tepelne upraviť, aby pes nemal problém zeleninu spracovať.
  3. Kŕmenie výhradne mäsom. To sa dá rozdeliť na dve skupiny – variť mäsko každodenne, alebo ho podávať surové.

Pri tomto bode sa dostávame k podstate kŕmenia zvaného BARF – BornAgain Raw Feeders, voľne preložiteľného ako znovuzrodená surová strava; alebo Biologically Appropriate Raw Foods – biologicky vhodná surová strava. V praxi to znamená, že sme si opäť všimli, že pes je mäsožravec. K tomuto faktu je však nutné dodať, že zožerie aj trávu, ovocie, červíky, či hmyz.

 

Ak ulovil zver, inú možnosť ani nemal, preto ju žral postupne od chlpatej kože cez mäso a vnútornosti až po kosti. Toto si pekne natrávil žalúdočnými šťavami, ktoré má desaťkrát účinnejšie než človek, a postupne sa do jeho organizmu vstrebávali všetky dôležité zložky výživy:
– bielkoviny – proteíny, ktoré sú základnou zložkou buniek organizmu. Sú zodpovedné za rast a fungovanie orgánov, nachádzajú sa v mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch,
– sacharidy – sú zdrojom energie,
– tuky – umožňujú zužitkovať vitamíny rozpustné v tukoch, teda A,D, E, K.Delia sa na nasýtené a nenasýtené, ktoré sú pre organizmus veľmi dôležité, pretože ovplyvňujú chod vnútorných orgánov. Tuky sú tiež zdrojom energie.
– vitamíny a minerálne látky – ovplyvňujú funkcie všetkých orgánov, metabolizmus a hormonálnu rovnováhu. Sú prítomné len v malých množstvách.

Táto podstata trávenia psa nám jasne hovorí, že je mäsožravec, a kŕmenie s vysokým podielom obilovín je pre trávenie psa nevyhovujúce, pokiaľ nie je doplnené mäsom, pretože bez mäsa sa nevytvorí dostatočné množstvo žalúdočných kyselín a slinné žľazy sú preťažované tvorbou enzýmov potrebných na trávenie, lebo ich tráviaci systém nie je stavaný na spracovanie prevažného množstva rastlinnej stravy. Produkuje ich len na lepšie posunutie stravy do tráviaceho traktu. Žalúdok psa je pomerne veľký, lebo je prispôsobený na poňatie veľkého množstva stravy, ktorú postupne trávi. Keďže črevo psa je veľmi krátke, k úplnému stráveniu mäsa a kostí dochádza za 24 hodín, zatiaľ čo u nás a nám podobným živočíchom to trvá 3 až 5 dní.

Kyseliny v žalúdku psa kŕmeného mäsom obsahujú veľké množstvo kyseliny chlorovodíkovej a majú pH 0,5 až 1, zatiaľ čo človek má pri potrave v žalúdku pH 4 až 5.Vďaka tomu môže pes spoľahlivo stráviť veľké kusy a kosti, a zároveň dochádza k likvidácii parazitov, baktérií a plesní. Tým, že doba trávenia je taká krátka, sa paraziti nemajú šancu v čreve uchytiť.

Základom zdravého imunitného systému psa sú aminokyseliny, ktoré sa však nachádzajú v surovom mäse.

Výhody kŕmenia systémom BARF sú jednoznačné – od chutnosti a fungujúceho zažívania cez lepšie využitie stravy, menšie množstvo parazitov, obmedzenú tvorbu zubného kazu a silný imunitný systém až po nezanedbateľný fakt, že vieme, čo náš pes konzumuje, pretože potrava je vždy čerstvá.

Nevýhody vidím v časovej náročnosti, zháňaní vhodného mäsa, jeho skladovaní a kŕmení počas ciest.

Rada by som vyvrátila ešte niekoľko argumentov proti kŕmeniu BARF:

  • Nemusíte sa báť, že surové mäso je nebezpečné –tráviaci systém psa je uspôsobený na bezproblémové strávenie a zničenie parazitov. Mäso však musí byť správne skladované.
  • Kosti sú nebezpečné, ale len varené. Varením totiž stvrdnú, lámu sa a môžu byť nebezpečné, hoci pes má tzv. ihlový reflex, ktorý zabezpečí, že stena žalúdka sa „uhne“a otočí kosť tupým koncom dopredu.
  • Nebolo zaznamenané, že by sa pri kŕmení surovým mäsom pes stal pre nás nebezpečným, lebo ochutnal krv. Pôvod agresivity psa treba hľadať inde než v stravovaní.
  • Prerastie pes podávaním mliečnych výrobkov? Nie, je to dané genetikou. Vápnik a fosfor obsiahnutý v mliečnych výrobkoch pes potrebuje.
  • Bude pes načínať? Prečo by načínal, keď chuť mäsa pozná a má ho dostatok? Je to o výcviku.
  • Že je to drahé? Na trhu je dostatok firiem venujúcich sa predaju kŕmneho mäsa – vedia ho dostať aj na cenu granulí.

Prechod na kŕmenie BARF je bezproblémový. Nie je totiž dôležité, akú kombináciu nastavíte. Ak pes nechce, povedzme, ovsené vločky, vymeníte ich za ryžu, prípadne cestoviny, či klíčky. Podľa potreby psa vieme zostaviť jedálniček, pri ktorom pokojne zvládne vysokú záťaž, prípadne problémy s kĺbami, alergiami, nechutenstvom, či pri schudnutí. Systémom BARF sa dá kŕmiť od šteňaťa po seniora, ale aj pri ochorení, alebo, naopak, pri zvýšenej záťaži. Čerstvou stravou je nutné kŕmiť dvakrát denne, pretože je veľmi rýchlo stráviteľná.

Moje zamyslenie nad kŕmením samozrejme neznamená, že uprednostňujem niektorú z vymenovaných skupín. Mojím cieľom bolo vytvoriť úvod k novému seriálu v Kynologickej revue –k receptom pre našich psov:

Ako sa hovorí, hlad je najlepší kuchár, a vaši psi vám budú vďační za ktorýkoľvek z variantov kŕmenia.

Aby sa vám jedlo pre psa ľahšie pripravovalo jedlo, ponúkneme postupne niekoľko receptov.

Huspenina Veselé očko

Ingrediencie:
2 nožičky bravčové
1 malé koleno
Mrkva
Petržlen
Zeler
Cesnak strúčik
Srdiečka kuracie
Trochu soli

Zalejeme a necháme pomaly variť v tlakovom hrnci hodinu a pol, v normálnom 2 až 3 hodiny. Približne v polovici varenia pridáme kuracie srdiečka. Po uvarení mäso vyberieme a kosti vyhodíme. Do väčšieho plechu nalejeme pomixované mäso s kožou, pridáme celé srdiečka, zeleninu a necháme stuhnúť na chladnom mieste. V chladničke vydrží 3 dni a dá sa aj zmraziť.

Ak nalejete zmes do tortovej silikónovej formy, po vyklopení ju môžete podávať ako psiu narodeninovú tortu.

Prajem vášmu psovi dobrú chuť a vám veľa radosti pri príprave pochúťky. Teším sa s vami na slastne pozerajúce očká!

Viera Janeková

Spracované podľa: Zdenka Prošková – Kuchařka pro psy
Kateřina Novosádová – BARF krmení psa přirozenou stravou

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2015