Klubová výstava kólií a šeltií 2015

(KR 5/2015)

Už po tretíkrát za sebou sa pozornosť nielen slovenských chovateľov kólií a šeltií sústredila do Lučenca. V sobotu 11. apríla 2015 sa tu konala každoročná klubová výstava týchto plemien. Podobne ako pominulé roky mal aj tento ročník v Lučenci vytvorené skvelé podmienky a zázemie. Nad výstavou prebrala záštitu primátorka mesta, pani PhDr. Alexandra Pivková.

BIS klubovej výstavy v roku 2015 získal Ch. Inspire Black du Clos de Seawind
BIS BABY – Zuckerfee Zea Zelené tuje

Oduševnená a do detailov premyslená práca hlavných organizátorov, manželov Pokorných, sa podpísala pod naozaj zvlášť vydarený ročník. Prialo i krásne počasie, a to spolu so všestrannou regionálnou propagáciou pritiahlo do Mestského parku veľké množstvo návštevníkov spomedzi laickej verejnosti. Pre obyvateľov Lučenca to bola krásna spoločenská udalosť. Okrem pastvy pre oči v podobe nádherných psov boli pripravené aj lákadlá pre mlsné jazýčky. Pre deti bol pristavený stánok s cukrovou vatou a už tradične sa podával aj vynikajúci guláš.

Avšak aj pre samotných chovateľov a milovníkov plemien dlhosrstá kólia, krátkosrstá kólia a šeltia mal tento ročník inú, obzvlášť cennú príchuť. Posudzovanie na nej prijal nesmierne vzácny hosť – pán Michel Mocqué z Francúzska, jeden z najuznávanejších chovateľov a rozhodcov v chove kólií a šeltií. Jeho posudzovanie bolo síce prísne, no korektné a v mnohom poučné. Vďaka jeho menu prekonal rekord aj počet a kvalita prihlásených jedincov, najmä u dlhosrstých kólií. Bolo sa naozaj na čo pozerať. Zastúpené boli všetky farby a zaujímavá bola aj rôznorodá skladba pôvodu jednotlivých psov. Potešujúci je i fakt, že napriek silnej zahraničnej konkurencii rastie nielen počet slovenských odchovov, ale aj ich umiestnenia na popredných priečkach, vrátane záverečných súťaží.

BIS PUPPY – Funny Gold Malá Magura
BIS junior – Mighty’s Spring Meadow Linn Lowri

Celkovým víťazom tohtoročnej klubovej výstavy sa stal pes dlhosrstej kólie Ch. Inspire Black du Clos de Seawind majiteľa Dr. M. Petríka z Prešova, BIS baby získala jeho dcéra Zuckerfee Zea Zelené tuje z chovu a majetku manželov Zubrických. BIS puppy poputoval k šeltii Funny Gold Malá Magura chovateľky a majiteľky A. Gatialovej. Krátkosrsté kólie si odniesli ocenenie BIS junior – Mightys Spring Meadow Linn Lowri a BIS čestnej triedy – ICh. Mighty´s Spring Meadow Hope of Nadine, obe z chovu J. Semianovej. BIS veteránov sa stal blue merle pes šeltie Ch. Carneval z Dřevěné chaloupky pani A. Gatialovej.

BIS čestnej triedy – Mighty’s Spring Meadow Hope of Nadine
BIS veterán – Ch. Carneval z Dřevěné chaloupky

Vydarenosť akcie podčiarkovala príjemná atmosféra, ktorá sa tiahla aj povýstavnou klubovou večerou v neďalekej reštaurácii. Zúčastnili sa jej priaznivci nášho klubu nielen zo Slovenska, ale aj Českej republiky a Maďarska. Jedným z bodov na nej bolo vyhlasovanie víťazov súťaže o TOP psa klubu v jednotlivých kategóriách. Bol tu však aj priestor na neformálne, priateľské rozhovory, či na tombolu ochutenú vítanou dávkou humoru.

Dnes je už tohtoročná výstava zapísaná do histórie. Zostáva nám len poďakovať zúčastneným i organizátorom a tešiť sa na ďalšie ročníky klubových výstav z dielne Klubu chovateľov kólií a šeltií.

MVDr. Stanislava Zubrická, poradca chovu dlhosrstých a krátkosrstých kólií
Foto: Ing. P. Suvák – Ateliér Bounty, http://bountyfoto.sk, Dr. M. Petríková, Dr. P. Zubrický

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2015