Kozie mlieko pre psov – Áno, alebo nie? 2. časť

(KR 4/2015)

Prírodné zložky s veľkým vplyvom

Možno konštatovať, že kozie mlieko je vhodné a dobre tolerovateľné všetkými psami. Vzhľadom k odlišnému zloženiu prejavuje vyššiu mieru tolerovateľnosti než mlieko kravské, a to aj v prípade dospelých psov. Poďme sa spoločne pozrieť na dôležité prepojenia u jednotlivých vekových kategórií.

Zvyšovanie imunitného systému výživovej profylaxie

Správne zažívanie a preventívna starostlivosť o črevnú mikroflóru

Alergické psy, psy zotavujúce sa a seniori

Prečo je kozie mlieko tak vhodné pre šteňatá?

  • Psie mlieko obsahuje vysoké množstvo proteínu, ktoré nemožno nahradiť v rovnakom rozsahu iným mliekom. V porovnaní s kravským mliekom má kozie vyšší podiel tuku, čo je pre šteňatá veľmi dobré, ak sa na to pozeráme z nutrične fyziologického hľadiska. Ba čo viac, množstvá prírodných vitamínov a minerálov, a to najmä vitamínu A a podielu vápnika, sú podstatne vyššie než u kravského mlieka.
  • Po mnoho desaťročí sa pri odchove šteniat plemien pastierskych psov kozie mlieko už tradične používa ako náhrada za mlieko psie. Tiež je vyskúšané a osvedčené v každodennej praxi pri chove bez matky šteniat a ako doplnková výživa pri vrhoch s väčším počtom šteniat.
  • Rast, stabilita imunitného systému a trávenie šteniat, ktoré boli kŕmené kozím mliekom, bývajú ovplyvnené veľmi pozitívnym spôsobom.
  • Kozie mlieko obsahuje menej alergénov než kravské mlieka a má veľmi pozitívny regeneračný vplyv na črevnú flóru.
zdroj: http://www.nydailynews.com/, THEPETCOLLECTIVE VIA YOUTUBE

Oblasti využitia kozieho mlieka s ohľadom na chov

Vitamíny a minerály

Prírodný vitamín štruktúry kozieho mlieka je veľmi podobný ako u mlieka psieho. V tejto súvislosti je dôležité najmä to, že kozie mlieko má obsahovať nielen provitamíny vitamínu A, takzvané karotenoidy, ale tiež ľahko dostupný vitamín A. To je vo vzájomnom vzťahu s vysokým podielom vitamínu A, obsiahnutom v materskom mlieku, a podporuje zdravý rast a vývoj.

Opatrne! Mlieko, ktoré bolo obohatené o syntetické vitamíny, nesmierne zaťažuje najmä metabolizmus šteňaťa! (Jedná sa o niektoré typy kozieho mlieko sušeného, v prášku.)

 

Čo hovoria na kozie mlieko pre psov veterinári?

MVDr. Pauliny: „Všeobecne by sa mlieko psom dávať nemalo, nemajú enzým na trávenie mliečneho cukru a mlieko vyvoláva hnačky. Isté percento psov mlieko toleruje a nerobí im problémy.“
(zdroj: www.iveterinar.sk)

MVDr. Milan Rovder: „Často sa stáva, že je potrebné výživu šteniat v dôsledku buď nízkej produkcie mlieka u suky alebo úhynu suky riešiť náhradou. Je potrebné povedať, že materské mlieko je nenahraditeľným zdrojom výživy, ktoré obsahuje aj protilátky proti infekčným chorobám až do obdobia, kým si ich organizmus šteniat nezačne vytvárať sám. Z tohto aspektu je treba pozerať sa na mlieko iných zvierat, ktoré by malo nahradiť či doplniť výživu šteniat. Mlieko kozie sa vo výžive ľudí ukázalo ako veľmi vhodná nealergénna potrava. Vzhľadom na podobnosť zažívania (psi sú, rovnako ako ľudia, všežravci) je vhodné pristupovať k používaniu kozieho mlieka vo výžive psov.

MVDr. Pavol Valášek: „Cicavce potrebujú materské mlieko naozaj nevyhnutne v prvých týždňoch až mesiacoch života, v závislosti od živočíšneho druhu. U psov a mačiek sa jedná o obdobie prvých šiestich až ôsmich týždňov života. Obzvlášť dôležité je obdobie prvých 24 až 48 hodín u všetkých cicavcov. Vtedy matky produkujú tzv. kolostrum, ktoré je zdrojom nenahraditeľných protilátok, aby novorodenec mohol prežiť vo vonkajšom prostredí.
Po odznení periódy cicania (u psov a mačiek perióda 6 až 8 týždňov) postupne zaniká potreba prijímať živiny vo forme materského mlieka.
Prispôsobuje sa tomu aj črevná sliznica, ktorá postupne stráca schopnosť tráviť niektoré zložky mlieka – predovšetkým mliečneho cukru, laktózy. Preto podávanie mlieka jedincom starším ako, povedzme, 2 až 3 mesiace nemá žiadny dôvod, skôr naopak, môže pôsobiť kontraproduktívne a spôsobovať najmä hnačky. Podávanie akéhokoľvek mlieka psom – či už dospelým, alebo šteňatám – pokladám za jeden z chovateľských „mýtov“, ktorými môžeme skôr narušiť zdravý vývin jedinca, než ho vylepšiť (čo je očakávaným efektom takéhoto kŕmenia) – či už sa jedná o pomery vápnika a fosforu, alebo o zloženie a pomery proteínov a aminokyselín.
Jedinou výnimkou je situácia, keď potrebujeme šteňatá/mačatá z akéhokoľvek dôvodu prikrmovať do veku 6 týždňov (či už je dôvodom mnohopočetný vrh a nedostatok mlieka u matky, alebo úmrtie matky, a podobne). V takejto situácii máme dve možnosti – siahnuť po komerčných sušených mliekach vyrábaných viacerými výrobcami, alebo použiť čerstvé mlieko iného cicavca.
Ako najlepša alternatíva sa rokmi overilo čerstvé kozie mlieko. Svojím zložením dostatočne (niekedy až „neškodne nadbytočne“ – v závislosti od kvality, fázy laktácie kozy, jej kŕmenia a pod.) napĺňa potreby šteniat, a môže tak do 6. týždňa pomerne plnohodnotne slúžiť ako náhrada psieho materského mlieka. Navyše šteňatám väčšinou veľmi chutí. Kozie mlieko má okrem iného obrovskú výhodu v tom, že neobsahuje mnohé nežiaduce látky, nachádzajúce sa v kravskom mlieku, získavanom dnešným „priemyselným“ spracovaním. Kozy totiž kŕmime len „prirodzene“. Ich mlieko je tým pádom takpovediac to najzdravšie, ktoré máme bežne dostupné.

Dominika Šusterová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 4/2015