Kedy je nutné urgentne zobrať psa k veterinárovi… – 2. časť

(KR 5/2012)

Dýchacie problémy

Dýchacie problémy sa prejavujú sťaženým, namáhavým dýchaním, dusením, dýchavičnosťou, chrapľavým dychom, až zástavou dýchania. Tieto stavy môže vyvolať alergická reakcia (napríklad na uštipnutie hmyzom, na rôzne alergény v potrave či v lieku), prípadne cudzie teleso v horných alebo dolných dýchacích cestách. V žiadnom prípade sa ho nepokúšajte odstrániť sami, môžete ho zatlačiť ešte hlbšie a úplne tak znepriechodniť dýchacie cesty.

Ťažkosti s dýchaním vo väčšine prípadov svedčia o závažnom ochorení, preto netreba čakať, či sa psíkovi neuľaví. Je potrebné urýchlene vyhľadať veterinára.

Dýchanie
Prvá pomoc pri poruche dýchania:

– Je treba zistiť, či pes dýcha.
– Ak nedýcha, opatrne ho položte do stabilizovanej polohy – na bok, s hlavou natiahnutou dopredu.
– Vytiahnite jazyk, aby čím uvoľníte dýchacie cesty.
– V prípade, že pohmatom alebo priložením ucha na hrudník zvieraťa nezistíte srdcovú činnosť, urobte masáž srdca. Pravidelne stláčajte hrudník 15 až 20-krát za minútu.
– Niekedy, hlavne u šteniatok malých plemien, pomôže, ak niekoľkokrát po sebes krátkymi prestávkami fúknete do nosa psa tak, že pysk držíte stlačený.
– Ak ani po tomto zákroku nezačne dýchať, poskytnite mu umelé dýchanie:Držte mu papuľu zavretú a ústami mu zakryte nos. Jemne do nosa vdychujte – 30 dychov za minútu. Medzi jednotlivými vdychmi oddiaľte ústa od jeho nosa, aby mohol vydýchnuť.Pri malých plemenách vdychujte len objem vzduchu dutiny ústnej (pri väčšom objeme môže dôjsť k roztrhnutiu pľúc). Umelé dýchanie robte dovtedy, kým psík nezačne sám dýchať alebo kým nepríde veterinár.

Masáž
Nafúknuté brucho a bolesti

Keď si u psa všimnete neúspešné pokusy o zvracanie, zrýchlené prehĺtanie (aerophagia), nadmerné slinenie, nafúknuté brucho či bolestiv jeho oblasti, vyhľadajte veterinárnu pomoc. Nafúknutie môže byť spôsobené vzduchom zachyteným v žalúdku. Ten sa následne môže sám prevrátiť a dochádza k torzii žalúdka (anglicky „bload“). Torzia sa prejavuje postupne týmito príznakmi: zväčšenie objemu brucha, na pohmat je stuhnuté – doskovité, bolestivé na dotyk, poklep brucha je bubienkovitý, môže dôjsť k zvracaniu peny alebo tekutiny, k neúspešným pokusom o zvracanie, dochádza k zrýchlenému prehĺtaniu (aerophagia), nadmernému slineniu, zrýchlenému dýchaniu, nadmernému pitiu. Možné je i nechutenstvo, červené alebo bledé ďasná (teda nie prirodzene ružové), nahrbený postoj v stoji alebo v ľahu, či sed v neobvyklých polohách – napríklad v pozícii, pri ktorej je predok pri zemi a zadok hore, zvíjanie sa, vyhľadávanie skrytých (tmavých) miest, neprirodzene pokojné správanie, letargia. Príznaky nastupujú veľmi rýchlo za sebou a jedinou pomocou je včasné vyhľadanie poučeného veterinára!

Ďalšími príčinami nafúknutého brucha môžu byť prasknutá slezina, vnútorné krvácanie, perforácia čreva a iné.

Neurologické ochorenia a záchvaty

Neurologické problémy sa môžu prejavovať dezorientáciou, poruchami koordinácie, ťažkou letargiou, agresivitou a bezvedomím. Zdravý pes je pozorný, citlivý a akékoľvek zmeny v jeho správaní vyžadujú návštevu veterinára. Letargia a slabosť môžu signalizovať vážnu chorobu a nikdy by nemali byť ignorované.

Príznaky spojené so záchvatmi sú tras a chvenie, strata vedomia, problémy s kontrolou moču či stolice. Najčastejšou príčinou záchvatov u psov je epilepsia, vrodená alebo získaná – napríklad po úraze.

Torzia
Prvá pomoc pri epilepsii:

-Pes potrebuje najmä kľud. Záchvat necháme doznieť. Dávajte pozor, aby, ak je pes na posteli, pohovke alebo vyvýšenom mieste, z neho počas záchvatu či bezprostredne po ňom nespadol a neublížil si. Radšej ho, ak je to možné, uložíme na podlahu a vyhľadáme veterinára. V mnohých prípadoch sa v priebehu dňa záchvat môže opakovať. Ak máme doma injekčný Diazepam, môžeme ho psíkovi podať do svalu, prípadne po doznení záchvatu podať tabletku (po dohode s veterinárom).

Záchvat

V ďalšom čísle:
Otravy (požitie toxických látok), Zvracanie a hnačka, Ťažkosti s močením, Úpal, úžeh, Komplikácie pri pôrode

Použitá literatúra:
www.dogportal.sk, www.pes.eu.sk a ďalšie internetové portály

Bc. Andrea Adamčiaková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2012