Keď sa narodí dieťa 2…

(KR 9/2015)

Pokračujeme v predstavení mamičiek a ich potomkov, ktorí sa narodia do kynologických rodín…
Alex a Ozy Osbourn Gandamak

Petra Bezáková -Vojteková a synovia Alex a Max

V našej rodine sú afgáni odjakživa. Keď som sa narodila a bola s mamou v pôrodnici ja, doma sa nám narodil vrh afgánov. Doslova som vyrástla a dodnes žijem medzi psami, presne  tak ako teraz moje deti a neviem si nič úžasnejšie predstaviť.

Po príchode z pôrodnice na oboch mojich synov čakali naši afgáni, ktorí si ich so záujmom povoňali, nakukovali do mojej náruče s bábätkom, že čo to tam asi je a ako krásne to vonia. Boli však veľmi jemní, tak ako to len chrty vedia, a hneď pochopili, že je to niečo malinké a krehunké. Samozrejme, že tak ako medzi sebou majú rešpekt pred mláďatkami, tak aj moje deti zaradili do okruhu – daj pozor!

Alex a Victoria Gandamak
Maxim a šteniatka vrh V

Tým, že naši afgáni žijú s nami v celom dome a to doslova, od začiatku sa pohybovali medzi mojimi deťmi, čím sa medzi nimi vyvinul krásny vzťah plný vzájomného rešpektovania a lásky. Deti vedia ako sa so psami hrať, ako s nimi manipulovať, pomáhajú s venčením a kŕmením, jednoducho sú to rodení psičkári. Vedia čo je dôležité, čo psíci potrebujú a dokážu uprednostniť potreby psov pred svojou zábavou. A platí to aj opačne. Psi vedia ako sa s deťmi hrať, neskáču na nich, proste vedia hranice ,ktoré deti znesú.

Nakoľko žijeme výstavami už krátko po pôrode boli deti aktérmi výstav, aj keď spočiatku iba v kočíku ,no dnes už Alex v rámci možností  našich psov predvádza.   Dokonca deti poznajú aj ten kolotoč príprav pred výstavou, kúpanie, česanie, strihanie, radi spolu trénujeme a hrajeme sa na výstavu na každej našej prechádzke.

Maxík je zas ten, ktorý sa rád stará o psíkov, pomáha ich kŕmiť a zbiera misky, sleduje, či si nekradnú  medzi sebou jedlo. Rád ich češe, rád by aj strihal srsť – ale to má prísne zakázané -čo sa mu veľmi nepáči.

Alex a Olivia Newton J. Gandamak

„To bude následník mojej chovateľskej stanice GANDAMAK“ tvrdí každej návšteve náš dedo Vlasto Vojtek.

Vyrastanie detí so psami môžem vrelo odporučiť každej budúcej mamičke a svoje rozhodnutie by som nikdy nezmenila. Nie je nič krajšie ako vidieť svoje deti slušne a láskyplne sa správať k živému tvorovi.

 

Bc. Viera Janeková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 9/2015