Jozef Adamuščin a CHRIS spod Lazov získali titul majstra sveta FCI 2013!

(KR 11/2013)

Historicky prvá zlatá medaila pre Slovákov aj v družstvách!

Športová kynológia je bezpochyby nielen významnou súčasťou kynologického diania, o čom svedčí aj skutočnosť, že vytvára podmienky pre kynologický šport, ale aj rast a formovanie osobností, v takmer 370 základných organizáciách. Okrem toho ju môžeme považovať vďaka mimoriadnym výsledkom, ktoré sa v rámci nej dosahujú, aj za jednu z „výkladných skríň“ slovenskej kynológie, ktorou sa radi pochválime doma, aj v zahraničí. Za posledných dvadsať rokov sme si akosi zvykli na to, že reprezentanti v športovej kynológii sa umiestňujú na najvyšších priečkach prestížnych šampionátov. Tešia nás mimoriadne úspechy v rámci pracovných plemien, rovnako aj tie, ktoré dosiahli naši reprezentanti na svetovom šampionáte v stopách. Akosi len ten najcennejší titul majstra sveta FCI IPO v jednotlivcoch, aj družstvách, nám stále unikal…

Tohtoročné majstrovstvá sveta FCI IPO sa konali 19. – 22. 9. 2013 v Roudnici nad Labem. Skvelé výsledky, ktoré naši reprezentanti dosiahli minulý rok, ako aj tohtoročné výkony našich reprezentantov dávali Slovákom veľké nádeje. Výsledok v športovej kynológii je podmienený mnohými faktormi, a to oveľa výraznejšie než v iných športových odvetviach, veď je potrebné zosúladiť výkonnosť, formu a iste aj psychickú pohodu nielen psa, ale aj jeho psovoda. Napriek tomu priaznivci športovej kynológie vo veľmi hojnom počte cestovali do Roudnice nad Labem, aby vytvorili našim reprezentantom vynikajúcu atmosféru a skvelú kulisu. I keď oproti minuloročným majstrovstvám sveta, ktoré sa konali v Maďarsku, nie je roudnický futbalový stánok až tak majestátny, osobne mi príde oveľa sympatickejšie, ak sú menšie tribúny plné, ako keď sú veľké poloprázdne. Roudnice nad labem je mesto s trinástimi tisíckami obyvateľov, o ktorom existujú písomné zmienky z polovice dvanásteho storočia, a z ktorého priam sála história či už z nádvoria zámku, námestia alebo gotického kostola. Žiaľ, nemohli sme sa pokochať tretím najstarším kamenným mostom, ktorý bol postavený v Čechách, a ktorý prispel k rozvoju mesta i regiónu, pretože o tomto sú už len písomné záznamy.

I keď historické budovy pôsobia väčšinou upokojujúco na dušu, náš tím bol napriek tomu správne nabudený a odhodlaný podať čo najlepšie výkony. Pod vedením vedúceho družstva Rudolfa Daneka a za asistencie jednej z najvýraznejších osobností svetovej športovej kynológie Igora Lengvarského sa podarilo reprezentantom v zložení Jozef Adamuščin so psom CHRIS spod Lazov, Pavol Šlahor s belgickým ovčiakom Fox von der Schoenen Ecke, Jaroslav Vnenčák s nemeckým ovčiakom WITZ Eqidius, Miroslav Trauer so psom AXEL Bohemia Atevy a Viliam Koberčík s belgickým ovčiakom PARD de Alphaville Bohemia vytvoriť tím, ktorý vynikal nielen špičkovými výkonmi, ale aj výbornou pohodou, viditeľnou na výkonoch i mimo nich. Rozhodne nesmieme zabudnúť ani na reprezentačného figuranta, charizmatického a skúseného Martina Barlíka, ktorý taktiež veľkou mierou prispel k tomu, že forma slovenských psov bola vrcholová.

Nástupom na jednotlivé disciplíny sa radosť v našom tíme stupňovala. Po priebežných výsledkoch v sobotu bola naša dvojica na prvom mieste. V nedeľu slovenskí fanúšikovia či už na štadióne, alebo doma pri svojich počítačoch so zatajeným dychom sledovali výsledky tých pár dvojíc, ktoré mohli ohroziť Jožka Adamuščina a Chrisa na priebežne prvom mieste. I keď vo väčšine prípadov medzi športovými kynológmi nie je neprajnosť, tentokrát sme všetci z pochopiteľných dôvodov fandili nášmu reprezentantovi.

Sen sa stal skutočnosťou. Majstrom sveta FCI sa stal prvýkrát v histórii Slovák Jozef Adamuščin so psom CHRIS spod Lazov s 293 bodmi (98 + 98 + 97), keď pri rovnosti bodov rozhodol lepší výsledok na poslušnosti. Na krásnom siedmom mieste skončil v konkurencii takmer 130 pretekárov z 36 krajín Pavol Šlahor so spom Fox von der Schoenen Ecke, keď získal celkovo 284 bodov, na 17. mieste sa umiestnil Jaroslav Vnenčák so psom WITZ Equidius s celkovým počtom bodov 278, na 27. mieste skončil Miroslav Trauer psom AXEL Bohemia Atevy s celkovým počtom bodov 274 a na 37. mieste Viliam Koberčík so psom PARD de Alphaville Bohemia s počtom bodov 270. Aj keď sa do celkového súčtu bodov započítavajú body troch najlepšie umiestnených, iste môžeme všetkým našim piatim zagratulovať k zisku zlatej medaily v družstvách pred druhou reprezentáciou USA a tretím Nemeckom.

Slávnostné dekorovanie pripomínalo atmosférou iné športové odvetvia, jedným z ktorých je, napríklad, v Čechách, aj na Slovensku obľúbený ľadový hokej. Asi jedna tretina tribúny so slovenskými vlajkami skandovala okrem iného aj známe: „My sme tu doma…“ A v Roudnici nad Labem sme sa naozaj mohli cítiť ako doma! Nielen blízkosť našich jazykov, ale aj slovenské národné symboly vytvárali pocit domova, ktorý sa skĺbil s radosťou zo zisku dvoch zlatých medailí, historicky prvých.

Zagratulujme úspešnej reprezentácii a zároveň poprajme veľa elánu a entuziazmu k tak náročnej činnosti, akou je bezpochyby športová kynológia. Chceme sa aj v budúcnosti ešte veľakrát tešiť s našimi reprezentantmi.

Jozef Šuster, Foto: Martin Tóth

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 11/2013