I. Majstrovstvá Európy v stopách 2010

(KR 1/2011)

Slovenské Nové Mesto

V dňoch 30. 9. – 3. 10. sa konali historicky 1. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY V STOPÁCH IPO-FH. Garantom vydarenej akcie boli známe osobnosti kynológie ako Igor Lengvarský – hlavný organizátor, Ľubomír Hankoščák, Tomáš Seress, členovia výboru, Stanislav Vodička, ktorý dohliadal na stopy, Róbert Markschleger z Rakúska – rozhodca stopy A, Peter Mosbacher zo Švajčiarska – rozhodca stopy B, Peter Lengvarský – vedúci stopy A, Štefan Visokai – vedúci stopy B, šlapači: Peter Čurila, Ľubomír Hurňák, Ján Jurko, Jozef Nemec, Peter Dóža, Alexander Kováč, Ján Potoma, Peter Šiška, Jozef Kovalík a Vladimír Soviak.

Preteky sa konali v Slovenskom Novom Meste, pod záštitou starostu obce, pána Jána Kaliniča. Táto malebná obec je situovaná v Tokajskej oblasti pri maďarských hraniciach, preslávenej tokajským vínom a pivnicami. Preteky sa oficiálne začali v stredu prezentáciou, veterinárnou prehliadkou, poradou vedúcich družstiev, oficiálnym otvorením a losovaním štartovných čísel. Zúčastnilo sa ich 22 pretekárov z dvanástich štátov: Chorvátsko, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Nórsko, Rakúsko, Rumunsko, Rusko, Slovinsko, Švajčiarsko, Švédsko, Slovensko. Našu krajinu reprezentovali: vedúci družstva Pavol Czeranko s Cajlou von Pedor Stok z Čečejoviec KK Agilis Lučenec, Katarína Pružinska s Cedrou Malý Lumpík z Prešova, Imrich Varga z Finou Sing-Sing z Dienovca.

Prvé stopy začali v štvrtok pretekárom z Českej republiky, Karelom Kováčom a Akimom Alukuk, ktorí vypracovali veľmi pekný výsledok za 96 bodov, čím nastavil latku veľmi vysoko. Vo štvrtok bolo pekných stôp ešte viac. Pán Zlatko Voglar zo Slovinska – 94, Anette Mylleri zo Švédska – 91, Imrich Varga s Finou Sing-Sing – 90 bodov. Vo štvrtok nastupovala aj Katka Pružinská so sučkou Cedra Malý Lumpík, ktorej sa na prvej stope veľmi nedarilo, verdikt 8 bodov. V piatok sme mali možnosť vidieť ďalšieho nášho pretekára, Pavla Czeranka so sučkou Cajla von Pedor Stok. Po rýchlej a precíznej stope im švajčiarskeho rozhodcu, pána Mozbacher, udelil 98 bodov. Cajla je mladá, 3,5-ročná sučka, no veľmi nádejná a húževnatá stopárka, čím presvedčila aj na majstrovstvách Slovenska ziskom titulu MAJSTRA SLOVENSKA na rok 2010. V piatok sa konalo i ďalšie kolo stôp, kde Imrich Varga s Finou vybojovali 76 bodov a Katka s Cedrou 60. V sobotu zápolenie pokračovalo. Mohli sme vidieť pár pekných stôp, ale Paľovu „98čku“ zatiaľ nikto neprekonal. Nestalo sa tak dokonca ani v nedeľu, kedy prebehli ďalšie tri stopy. Ako prvý nastupoval Český reprezentant Vladimír Košťál so sučkou Lily z Huckelovy vily, stopa pekná za 88 bodov. Druhá stopovala Tatiana Zajtseva z Moskvy za 17 bodov. Ako tretí nastupoval Pavol Czeranko s Cajlou. Vtedy sme už vedeli, že Paľovi na víťazstvo stačí 76 bodov. Sučka sa vybrala pomalším tempom, no po prvom predmete v oblúku nabrala na intenzite a ukazovala svoju dominanciu a drajv, čo nie je vždy dobré. V tomto prípade sa to prejavilo na rýchlosti – sučka prebehla dva predmety a lomy. Všetci tento počin sledovali so zatajeným dychom a modlili sa, aby to vyšlo. „Pánbožko“ ich vypočul, pretože verdikt u rakúskeho rozhodcu, pána Marschlegera, znel 80 bodov, čo zaistilo titul 1. MAJSTER EURÓPY.

Akcia sa niesla vo veľmi kamarátskom duchu. Obohacovalo ju množstvo sprievodných akcií ako návšteva najväčšej vínnej pivnice v Európe, o dĺžke 840 metrov a 38 metrov do hĺbky. Jej majiteľ, pán Mikuláš Vareha, nám ukázal, čo znamená prívetivosť a veľkodušnosť. Ako veľkorysý hostiteľ nám pripravil nadštandartné posedenie a pohostenie. Veľká česť a vďaka. Ďalšou akciou bola návšteva policajného múzea a spoločenský večierok so živou hudbou, či vyhodnotenie a dekorovanie víťazov, ktoré prebiehalo na miestnom futbalovom štadióne, kam sme sa presunuli v doprovode jazdnej polície za sprievodu dychovej hudby. Na štadióne došlo na ďalšie obohacujúce akcie a ukážky jazdnej polície, výcvik služobných psov, vystúpenie miestneho karate klubu, dychovky a súboru Strapček. Pri vyhodnotení sa stala veľmi nepríjemná udalosť – sučka Fina po týždni pretekania a sprievodných akcií prejavila miernu agresivitu voči rozhodcovi Markschlegerovi, ktorý bol nekompromisný a túto dvojicu diskvalifikoval. Na tretie miesto sa preto posúva reprezentant Ruska Sergey Zhirkevič a pes NO Brit z Ľubovho Dvora 74/83, druhú priečku obsadzuje reprezentantka Švédska Anette Myllari a pes NO Hettex Adin 91/83, na stupienok víťaza nastupuje náš pretekár Pavol Czeranko a sučka NO Cajla vin Pedor Stok, ktorí preberajú cenu za najlepšiu stopu a titul 1. Majster Európy 98/80. V družstvách sa na tretej priečke umiestnilo družstvo Ruska – 239 bodov, na druhom mieste družstvo Švajčiarska – 298 bodov, na stupni víťaza s titulom Majstri Európy družstvo SLOVENSKA – 344 bodov. Po slávnostnom vyhodnotení sme sa presunuli na posedenie k pánovi Varehovi, kde sa po občerstvení a večeri (švédske stoly) pretekári, organizátori, šlapači a tím pána Varehu lúčili. Dostali prezent vo forme tokajského vína a jednotne sa zhodli na tom, že išlo o veľmi vydarenú akciu, a to najmä vďaka organizačnému tímu a všetkým nespomenutým, ktorý sa o jej zdarný priebeh pričinili.
ĎAKA.

Týmto chcem ešte raz poďakovať ľuďom, ktorí mi pomáhali pri príprave mojej sučky Cajla vom Pedor-Stok na majstrovstvá Európy v pachových prácach IPO-FH, kde sme sa stali 1. Majstrami Európy.
Poďakovanie patrí príslušníkom Policajného zboru OSK Košice-okolie: npor. Rudolfovi Pellionisovi, práp. Štefanovi Oravcovi, práp. Jánovi Ivanovi za šlapanie stôp, p. Vojtechovi Galkovi a Petrovi Bartkovi za poskytnutie terénov na stopy, KK Agils- Lučenec, celej mojej rodine a hlavne mojej manželke Andrejke, ktorá je pre mňa v tomto športe veľkou oporou.

Ďakujeme všetkým, ktorí mi držali palce a ktorí sa podieľali na zdarnom priebehu akcie.
Gratulujeme Majstrovi Európy Pavlovi Czerankovi!!!

Peter Dóža

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2011