Hotely pre bytových psov

(KR 6/2013)

Kto sme? V Hoteli pre psov Saurus Žilina okrem ubytovania domácich psíkov pomáhame Žilinskému útulku s individuálnou starostlivosťou o psíkov po operáciách či úrazoch, ako aj so psíkmi, ktorí sú v útulku v ťažkom strese. Hafani zo Žilinského útulku, ktorí sú u nás v dočasnej opatere, si užívajú rovnaké bývanie ako psí hoteloví hostia, len to u nás majú grátis, lebo to veľmi potrebujú… Všetci začali svoj pobyt u nás vo vnútorných boxoch, no nakoniec zakotvili v byte na gauči ako súčasť našej rodiny, kým sme im nenašli novú, stálu.

Ak sa bojíte, čo by vášmu psíkovi v našom hoteli priniesol kontakt so psíkami z útulku, nemusíte sa obávať. „Útulkáči“, ako ich nazývame, sú veľmi vďačnými tvormi. Bolo ich u nás už viac než 80, pričom sú v priamom kontakte s našimi psami a ani raz sme nezaznamenali žiadne zdravotné problémy. Dodržiavame totiž všetky potrebné opatrenia, čo znamená, že útulkáči sa u nás do svorky zaradia až po odčervení, odblšení, okúpaní a kompletnom očkovaní. A zlomená noha, ako ani potreba inej vážnej operácie, nákazlivá nie je 🙂 Pre náš hotel to znamená, že má svojich hostí po celý rok – či už sú nimi útulkáči alebo psíky, ktorých majitelia sú momentálne odcestovaní či v situácii, kedy sa o nich nemôžu postarať.

Týmto spôsobom sa snažíme priblížiť vám podmienky pobytu vášho psíka u nás čo najviac, aby ste sa mohli správne rozhodnúť. Informácie o nás sú doplnené množstvom fotografií a predtým, ako nám vášho psíka zveríte, môžete sa k nám prísť pozrieť aj naživo. Stačí zavolať a dohodnúť si návštevu. Existuje množstvo podobných zariadení. Či vám ponúkame viac než ostatní musíte posúdiť sami. Verím, že ak u nás psíka ubytujete, nebudete ľutovať a aj váš hafan bude u nás určite spokojný. Informácie, fotografie a videá môžete sledovať počas pobytu vášho psíka u nás na našej hotelovej stránke na sociálnej sieti facebook.

O našej spoločnosti

Okrem dovozu, predaja a distribúcie kanadských krmív pre psov vám naša spoločnosť SAURUS s.r.o. ponúka aj ubytovanie pre psov žijúcich vnútri. Hafani nesmú byť agresívni voči iným psom ani ľuďom, musia mať hygienické návyky a nesmú ničiť zariadenie. Všetko – firmu so skladmi, naše bývanie, aj ubytovanie pre psov – máme umiestnené v jedinom veľkom objekte na rozlohe 4000 m2, vďaka čomu sa nestane, že by psi boli ponechaní bez dozoru ďaleko od nás, alebo že by sme v ktoromkoľvek momente nevedeli, čo sa so psami deje. Všetky vonkajšie priestory sú monitorované kamerovým systémom.

Facebooková stránka našej spoločnosti (nájdete nás pod názvom „Hotel pre psov Saurus Žilina):
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.482953068416690.110605.482894088422588&type=3

Prijímacia miestnosť
Dlhoročná práca a skúsenosti so psami

Dovoľte mi predstaviť sa. Som Anna Timková, majiteľka spoločnosti SAURUS s.r.o., ktorá pôsobí na našom trhu od roku 1992, a zároveň som súčasťou Žilinského útulku, ktorému aktívne pomáham od novembra 2010.

Za toto obdobie sa u mňa v dočasnej opatere vystriedalo vyše 80 opustených a týraných psíkov, veľkých aj malých šteniat a dospelých, ktorí nemohli zostať v útulku. Dôvody sú často zdravotné (napríklad ťažké operácie), ale aj psychické, kedy psík pobyt v útulku zvláda veľmi zle. Všetci hafani boli od nás úspešne adoptovaní do nových rodín aj so základným výcvikom a návykmi spojenými so životom v rodine.

So psami pracujem nepretržite už 37 rokov. V trinástich rokoch som so psom zložila svoju prvú skúšku z výkonu SVV2, a potom ďalších 43 skúšok s rôznymi psami. Raritou bol môj stredný bradáč Brian Zelená voda, ktorý zložil 7 skúšok z výkonu, z čoho dve boli vrcholové – národná SVV3 a medzinárodná IPO3. V minulosti som tiež súťažila vo výkone psov a robila rozhodkyňu pre výkon podľa národného, aj medzinárodného skúšobného poriadku. 16 rokov som sa venovala chovu nemeckých ovčiakov v chovateľskej stanici SAURUS Slovakia. Mám skúsenosti s výchovou a výcvikom psov a vďaka práci pre útulok aj so psami v ťažkom strese, s jedincami bojazlivými, ale aj zranenými a chorými.

Izby

K myšlienke Hotelu pre psov sme sa dostali vďaka skúsenostiam s neustálym ubytovávaním opustených havinov, ktorí potrebujú pomoc, a to v momente, keď ostali voľné priestranné boxy po chove koní, kde ich bývalo ustajnených päť. Dnes je to už len jeden 20-ročný Damír, ktorý tu už dožije. Pretože posledné dva roky máme popri svojich psoch stále v dočasnej opatere aj útulkáčov, máme skúsenosti aj s väčšou než štvorčlennou svorkou, ktorú tvoria naši domáci psi – dvaja yorkovia, jedna sučka yorka a jedna sučka kríženca labradora. Traja z nich sú tiež z útulku, boli u mňa v dočasnej opatere a zostali nastálo.

Ak by ste mali obavy z toho, že sa u nás staráme aj o opustených a týraných psíkov, ubezpečujem Vás, že ich môžete hodiť za hlavu. Spomínané psíky sú veľmi vďačné zvieratá a predtým, než prídu k nám do svorky, prejdú, samozrejme, odblšením, odčervením a sú zaočkovaní kompletnou vakcínou proti besnote, ako aj všetkým vírusovým ochoreniam. Tieto opustené chúďatá sa u nás striedajú už dva roky a sú s našimi psami v priamom kontakte, väčšinou aj s nami v byte, a nikdy sme nemali žiadny problém s našimi domácimi hafanmi, pretože dodržiavame všetky potrebné opatrenia.

Vnútorné boxy
Možnosti bývania pre vášho psíka

1. Priestranné prerobené boxy  – 4,5 x 3,5 m alebo 2,2 x 3,5 m – umiestnené v murovanej budove, kde je viacero pelechov a gauč, ktorý hafani veľmi radi využívajú, ale aj búdy, keby sa chceli skryť a mať súkromie.
2. Uzavreté vykurované miestnosti – 4,5 x 3,5 m – s pelechmi vo veľkých kreslách a s posteľou a ďalšími pelechmi. Monitorované 24 hodín denne kamerami s nočným videním.
3. Bytoví vychovaní hafani môžu byť 24 hodín denne s našimi dvoma JRT a yorkou v byte, kde sú plne súčasťou rodiny.
Môžete si vybrať podľa toho, ako je Váš pes ubytovaný u Vás doma, a na čo je zvyknutý.

Strava a kŕmenie

Ak chcete, aby bol Váš psík kŕmený rovnakou stravou ako u Vás doma, prineste mu ju so sebou, alebo ho môžeme kŕmiť našou ponukou kvalitných kanadských krmív, ktoré naša firma dováža pre Slovenskú republiku z Kanady. Za krmivo nebudete doplácať.
Pri preberaní psíka nám poviete, koľkokrát denne ho kŕmite, a počas pobytu u nás tak môže byť kŕmený rovnako ako doma.

Spoločné priestory
Doba ubytovania

Psíka môžete u nás ubytovať na niekoľko hodín, ale aj na dlhšiu dobu v období, keď ste mimo bydliska a nemá sa Vám o vášho psieho kamaráta kto postarať. O vášho hafana sa môžeme postarať aj v období po operácii, keď si nemôžete zobrať voľno a nemá vám naňho kto dozrieť.

Venčenie a pohyb

Všetci psi sú venčení minimálne 4x denne. Ráno sú s nami 1 – 1,5 hodiny, následne sú 4 hodiny zatvorení, na obed sú zase 1 – 2 hodiny vonku (podľa počasia), poobede 3 hodiny zatvorení a od 16. – 17. do večera do 20. hodiny sú zase s nami a v spoločnosti ostatných hafanov. V prípade nepriaznivého počasia je v budove, kde sú ubytovní, priestranná chodba pre tých zimomravejších, kde sa spolu môžu hrať aj v chladnom počasí. K dispozícii máme aj veľkú krytú halu s rozlohou 700 m2 na venčenie v prípade nepriaznivého počasia, kde sa psi spolu môžu dostatočne vyblázniť. Čo sa týka vonkajších priestorov na venčenie, máme k dispozícii 3000 m2 veľký oplotený dvor, pozostávajúci z kombinácie trávy a panelov, zo 450 m2 samostatného trávnatého výbehu a zo 700 m2 veľkej krytej haly s pieskovým podkladom.

Informácie o vašom psíkovi počas pobytu u nás

Počas pobytu vášho psa u nás budete pravidelne informovaní o tom, ako sa u nás správa, budú k dispozícii fotky, aj videá na facebooku, ku ktorým budete mať prístup a kedykoľvek nám tiež môžete zavolať.

Príjem a odovzdanie psíka

Nakoľko k nám chodia aj hafani z iných miest, rodiny ich u nás nechajú po ceste na letisko alebo priamo na dovolenku, keď prechádzajú Žilinou, nemáme pevne stanovené hodiny pre príjem a odovzdávanie psíkov. Preto je vždy potrebné telefonicky si dopredu dohodnúť čas prijatia, aj odovzdania psíka.

Čo potrebujete k ubytovaniu psíka u nás

Keď u nás chcete psíka ubytovať, nesmie trpieť žiadnymi nákazlivými ochoreniami. Musíte priniesť Veterinárny preukaz psa s platným očkovaním proti vírusovým ochoreniam a besnote, doporučujeme aj očkovanie proti kotercovému kašľu. Psa je potrebné zaočkovať minimálne 14 dní pred pobytom v našom hoteli, aby mal pri príjme plne vyvinutú imunitu.
Potrebné je i odčervenie psa odčervovacím prostriedkom s účinnou látkou aj proti gardiám, ktoré sú tiež dosť rozšírené a nebezpečné. To nesmie byť staršie než 14 dní.
Bolo by dobré, keby ste psovi aplikovali aj olejček proti parazitom, alebo mu nechali na krku účinný antiparazitálny obojok hlavne v období od jari do jesene.
Pes by mal byť čipovaný, čo je už povinnosťou vyplývajúcou zo zákona pre psov narodených v roku 2012 a od septembra 2013 pre úplne všetkých psov.
Ak psík pravidelne užíva nejaké lieky, treba ich priniesť spolu s rozpisom užívania.

Výbehy
Veterinárna starostlivosť

V prípade potreby je, samozrejme, zabezpečená veterinárna starostlivosť. Ak zhodnotíme stav vášho psa tak, že je potrebné veterinárne ošetrenie, budeme vás ihneď kontaktovať a informovať o jeho stave, aby ste dopredu vedeli a odsúhlasili takéto ošetrenie.

Platby za pobyt

Vzhľadom na to, že ročne zostáva v psích hoteloch nevyzdvihnutých mnoho psov, požadujeme platbu vopred. Máme stanovené základné sadzby, ale cenu za ubytovanie každého psíka dohodneme s majiteľom individuálne.

Hotel pre psov SAURUS Žilina, Zádubnie 209, 010 03 Žilina
Tel.: 0905-670 180, www.saurus.sk, fb: Hotel pre psov SAURUS Žilina

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2013