ESDRA CUP 28. – 29. 1. 2012

(KR 3/2012)

Ľubovnianske Kúpele

V posledný januárový víkend sa preteky psích záprahov konali na pre niekoho netradičnom mieste. Dokázalo však prilákať pretekárov zo štyroch štátov. Predstavilo sa nám ich 43, s odhodlaním zdolať náročnú trať v krásnom prostredí Ľubovnianskych kúpeľov.

Na tratiach sme mali možnosť vidieť záprahy s ôsmimi psami, šesť a štvor-záprahy, až po bežca na bežkách. Predstavili sa nám ostrieľaní pretekári, no atmosféru pretekov si vyskúšali aj úplní nováčikovia, ktorí práve tu zahájili svoju pretekársku činnosť. Všetkých spájalo jedno – túžba zdolať túto trať a pokúsiť sa zvíťaziť. Čo však tieto slová znamenajú pre jedného, nemusia znamenať pre druhého. Nikdy by sme nemali zabudnúť, že tento šport, tak ako každý z tých kynologických, stojí aj na kvalite vzťahu psa a jeho majiteľa. Niekedy ide o interakciu s jedným psom, ako je tomu v kategórii Skijoring, častokrát je však situácia komplikovanejšia, pretože sa odohráva medzi štyroma, šiestimi, ôsmimi až desiatimi psami. Vzťahy psov a musherov sú vždy zvláštne. Keď už stojíte na saniach, nepotrebujete nič, len bielu stopu. Stačí zvolať „GOOU“ a všetko ostáva za vami. Ste tam len vy a vaši psi. V dobrom aj v zlom. Je to závislosť. Tomuto športu či záľube až závislosti podľahne navyše zväčša celá rodina. Ak tomu tak nie je, vyskytujú sa komplikácie. Na týchto pretekoch sa to hemžilo samými doslova závislými na svojich psoch a s nimi spojenom športe.

Prostredie, trate, ako aj atmosféra nahrávali organizátorom do karát. Nemohlo to dopadnúť inak než úspechom. Diváci, ktorí sem merali cestu, určite neoľutovali. Stretli sa s plejádou nielen kvalitných pretekárov, ale aj rôznorodých plemien. Mnohých prekvapilo, s akými psami sa dnes na tratiach psích záprahov preteká.

Určite je potrebné spomenúť usporiadateľa, pána Jakubáška, ktorý je živým príkladom prípadu, keď to postihne aj rodinu. Jeho syn zvíťazil v kategórii Skijoring muži. Nebola jedinou, kde sa Slováci nestratili. Neopomeňme športovú stálicu, Petra Marcina, ktorý už dlhé roky podáva ustálené výkony. Nesmieme však zabudnúť ani na najmladšieho pretekára, ktorý tu začal svoju športovú kariéru. Dvanásťročný Samuel Keruľ sa s traťou pasoval hneď v prvý deň, a ako prezradil v cieli, spadol len päťkrát. V nedeľu to zvládol už bez pádu, a tak veríme, že ho na tratiach ešte uvidíme.

Je treba s uznaním povedať, že tieto preteky sú jednými z tých, na ktoré sa budú pretekári, ako sami prezradili, tešiť. Verme, že v dnešnej nie príliš prajúcej dobe, sa pre všetkých, ktorí chcú podporovať šport, začali písať dejiny úspešného podujatia. Veľa úspechov do ďalších ročníkov.

Ján Keruľ

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2012