Donovaly patrili už 10-krát bernardínom

(KR 5/2011)

Píše sa rok 2001. Do výboru klubu chovateľov Svätobernardských psov vstupujú aj nové tváre. Myšlienku jedného novica o zorganizovaní špeciálky plemena dopĺňa druhý novic, na Donovaloch! Prečo práve na Donovaloch? Bernardín má svoj pôvod v priesmyku Grand St. Bernard vo Švajčiarsku. A Donovaly sú naším, slovenským priesmykom. Psom sú naklonené, tak prečo nie? Od nápadu sa prešlo k realizácii a na jar v roku 2002 sa stal prvý ročník Špeciálnej výstavy Svätobernardských psov na Donovaloch realitou. 30 vystavovateľov zo 4 štátov vystavilo celkom 39 jedincov, čo bolo povzbudzujúce. Tento rok už máme za sebou 10. ročník. Treba spomenúť, že v roku 2007 sa na Donovaloch konala aj svetová výstava bernardínov za účasti 143 psov z 26 štátov. O tejto úspešnej propagácii slovenskej kynológie sa na stránkach Kynologickej revue písalo. V druhý deň, po WUSB show, sa konal VI. ročník ŠV za účasti 107 psov z 10 štátov. Prvý ročník posudzoval rozhodca z ČR, pán Vladimír Adlt. Ďalšie ročníky sa v rozhodovaní striedali arbitri zo susedných štátov s našimi rozhodcami. V roku 2009 posudzovala rozhodkyňa z Anglicka, v roku 2010 sa rovnakej úlohy zhostil Nemec. V predvečer výstavy sa uskutočňuje už tradične spoločenské posedenie účastníkov, sponzorov a organizátorov. Výstavám vždy prialo počasie, čo je veľmi dôležité ako pre psov, tak aj pre vystavovateľov a početnú divácku kulisu, ktorej venujú svoju pozornosť i masmédiá.

BIS, chovateľ a majiteľ: Milan Plundra, ČR
Je rozhodnuté
Najmladšia vystavovateľka
Všetci spolu na výstave

Jubilejná X. ŠV sa uskutočnila 3. 4. 2011 – opäť za pekného, slnečného jarného počasia. Tentokrát sa prihlásilo 43 jedincov, predvedených 34 vystavovateľmi zo 6 štátov.  Posudzovateľom bol pán Roland Hans z krajiny pôvodu bernardína, zo Švajčiarska. Pán Hans je bývalým prezidentom Švajčiarskeho klubu a rovnaký post zastával aj vo WUSB (Svetovej únii Svätobernardských psov). Vo svojich 74 rokoch zvládol túto funkciu bravúrne a ukázal najmä svoj osobitý vzťah k tomuto plemenu. Aktívne chová do dnešného dňa. Všetci nemohli vyhrať, no spokojnosť s jeho posudzovaním bola zrejmá. Dlhé posudky a osobné rozhovory s majiteľmi potešili.

Celá výstava trvala šesť a pol hodiny a bola obohatená o ukážky služobnej kynológie Polície SR, ako aj o tanec so psom – ale bernardín to nebol. Raritou bola účasť  celého vrhu – šiestich súrodencov slovenského chovateľa v triede šteniat, ktoré sú vždy zaujímavé pre oko divákov. Ocenená bola aj vystavovateľka, ktorá docestovala z Estónska zo vzdialenosti 1 500 km, vystavovateľ z Poľska, ktorý sa zúčastnil ôsmich výstav z desiatich – najviac zo všetkých zahraničných účastníkov, najmladšia vystavovateľka a tiež mladá propagátorka plemena SP na Facebooku.

Ceny
Výročná torta
Sponzori

Jubilejná X. ŠV je dnes už minulosťou a všetkým účastníkom ostane iste v príjemných spomienkach.

Najväčšiu radosť mal a výborné spomienky na výstavu ostanú českému chovateľovi a majiteľovi víťazky celej výstavy – krátkosrstej sučky Elisabeth od Strážců hor –  V 1, CAC, Najlepšia krátkosrstá suka, BOB a BIS.

Dovoľte vysloviť veľké poďakovanie všetkým členom klubu, ktorí sa podieľali na organizácii všetkých desiatich ročníkov týchto výstav, ako aj vystavovateľom, sponzorom, divákom a Športovému klubu Donly Donovaly. Sme radi, že Vás toto krásne a impozantné plemeno má, lebo bez Vás by sa takéto stretnutie milovníkov bernardínov iste nebolo dalo zrealizovať.

Všetky výsledky a viac fotografií z výstavy nájdete na www.sv2011.bernardin.sk.

Vladimír Klačan

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2011