Dog Military Parkur

alebo neoficiálne majstrovstvá Slovenska – Bratislava 4. 12. 2011

(KR 2/2012)

Každá aktivita so psom, ktorá prináša radosť nielen majiteľovi, ale aj najvernejšiemu spoločníkovi človeka, navyše propagujúca kynológiu ako takú, si zaslúži našu pozornosť. Ak táto aktivita navyše preveruje povahové vlastnosti psa i jeho fyzické schopnosti, a tým aj prirodzené zdravie jedinca, mala by byť pod drobnohľadom nielen nadšencov pre danú činnosť. Záujem by o ňu mali prejaviť aj chovatelia a ich kluby, a možno i strešná kynologická organizácia.

Dog Military Parkur je relatívnou novinkou nielen u nás, ale aj vo svetovom merítku. Tento kynologický šport, do ktorého sa spolu so psami zapájajú aj ich majitelia, si však už za krátky čas stihol získať veľkú obľubu. Je tomu tak bezpochyby aj preto, lebo je určený každému, kto má rád zábavu, pohyb a nové výzvy. Inováciou voči ostatným kynologickým aktivitám je skutočnosť, že prekážky na „spôsob military“ sa v čo najkratšom čase snaží majiteľ psa prekonať spolu s ním. Veľkou výhodou je, že tejto výzvy sa môže zúčastniť každý, kto má doma psíka, a to bez akýchkoľvek obmedzení.

V prvú decembrovú nedeľu minulého roka sa odvážlivci mohli po prvýkrát popasovať s novým športom a zmerať svoje schopnosti na neoficiálnych majstrovstvách Slovenska, ktoré prebehli v priestoroch paintballového ihriska v Mierovej kolónii v Bratislave – Novom Meste. V ranných hodinách sa odštartovali preteky, v rámci ktorých sa súťažilo aj v atraktívnych disciplínach, ako je parkúr, zlaňovanie, orientácia v teréne, či poskytnutie prvej pomoci.

Za spomenutie rozhodne stojí i fakt, že táto akcia mala aj charitatívny charakter. Súčasťou podujatia bola i pomoc opusteným psíkom z útulkov a týraným zvieratám. Práve k nim poputovalo jedno euro zo štartovacieho poplatku od každého zo 75 prihlásených účastníkov z celého Slovenska. Organizátori, ktorými boli Bratislavská kynologická záchranárska brigáda, výcviková škola Dog Academy, OZ Majme srdce a bratislavapaintball.sk, však mysleli aj na pomoc v konkrétnejšej forme. Na akciu preto prizvali psov z útulkov, ktorí si hľadajú rodiny. Potenciálnym novým majiteľom z radov divákov i účastníkov ich predstavili známe tváre missky Barbory Franekovej, Martina Nikodýma a Lenky Slanej. Celé podujatie moderovala Lucia Hablovičová.

I keď „dušou“ a „hnacím motorom“ prvých neoficiálnych majstrovstiev Slovenska bola Iveta Lipovská, je treba poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na ich usporiadaní. Odviedli veľký kus práce a odkryli ďalšiu stránku vo veľkej knihe kynologických aktivít.

Hoci zo širšieho pohľadu zmyslom takýchto podujatí nie sú víťazstvá, predsa im dodávajú tú správnu atmosféru. Víťazom v parkúre sa stal Oto Čihák s predstaviteľom amerického pitbulteriéra menom Taura. V tesnom závese skončila Veronika Kosáčová a jej osemročná border collie Assia, zatiaľ čo tretie miesto v parkúre si vybojovala Lenka Maurciová s rovnako starou kríženkou Donou.

Prvá pomoc sa tiež niesla v réžii dvojice Oto Čihák a Taura. Za nimi nasledovala Simona Jurkovičová s vyžlou Britany a o tretie miesto sa delila Simona so šeltiou Drndou Malý pasáček s už spomenutou dvojicou – Lenkou Mauricovou a Donou. Najlepšiu orientáciu v teréne predviedla dvojica Soňa Meszárošová a austrálska kelpie Dracula z Lhotecké linie. Nakoľko organizátori vyhodnotili aj ďalšie dvojice, dajme priestor aj im. Najpomalšieho psíka, border collie menom Antef, do pretekov zapojila Anna Heizerová. Najstaršia sučka bola kríženka menom Sandra vo vlastníctve Martina Vašičku. Sedemročný Tomáš Knapík bol najmladším pretekárom, s „parťákom“ plemena nemecký ovčiak, Sorbonnom.

Porota, zostavená zo spomenutých známych osobností, vybrala najsympatickejšie dvojice. Z víťazstva v tejto kategórii sa tešila Ing. Dana Bačová a kríženec Ben. Druhé miesto získali Patrik Szöcs s krížencom Begim a tretia priečka pripadla pánovi Fialovi a jeho norkfolskému teriérovi Chrisovi.

Celkovým víťazom sa stala dvojica, ktorá zvíťazila v parkúre a prvej pomoci – Oto Čihák a pitbulteriérka Taura.

Žiaľ, usporiadatelia nám nevedeli potvrdiť, či podujatie bude mať v ich réžii pokračovanie. Náročnosť zabezpečenia vhodných priestorov, prípadných sponzorov i dostatočného množstva nadšencov však, verme, nedá jedinečnej myšlienke zaniknúť.

Jozef Šuster, Autori fotografií: Martin „Bobor“ Bobrík a Kynologická revue

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 2/2012