Deň colníkov 2014

mal opäť pozitívne ohlasy

(KR 11/2014)

„Scéna ako z akčného filmu. V piatok (19. 9. 2014) sa bratislavským Hlavným námestím niesli výkriky, streľba a štekot psov“ alebo „Bratislavčania zažili akčný Deň colníkov“ – to sú titulky v niektorých médiách po tohtoročných oslavách Dňa colníkov na bratislavskom Hlavnom námestí.

Po nástupe Čestnej jednotky otvorili Deň colníkov príhovormi prezident FS František Imrecze, štátny tajomník MF SR Radko Kuruc a generálny riaditeľ colnej správy ČR Petr Kašpar

Colníkmi sa na malú chvíľu stali aj žiaci základných a stredných škôl

Pri príležitosti Národného dňa colníkov sme chceli opäť verejnosti, najmä žiakom základných a stredných škôl, predstaviť náplň našej práce. Počas dvoch hodín sa pri našich stánkoch s falzifikátmi a originálmi, spotrebnými daňami, skenermi, zbraňami či históriou vystriedalo viac než 300 detí.

Pozornosť celého námestia sa sústredila najviac na dynamické ukážky. Najmä chlapci tajili dych, keď colníci naháňali po námestí auto s pašerákmi, ktorí po nich strieľali. Tí však pašerákov zastavili a nasadili služobného psa. Ten pomohol colníkom pašerákov spacifikovať a colníci mohli prejsť k prehliadke vozidla. Zaistili drogy a páchateľov zatkli.

V úlohe páchateľa sa však ocitol aj moderátor Andrej Bičan, ktorý inak celé dve hodiny šíril dobrú náladu. Keď si však ležiac na zemi uvedomil, že sa nedobrovoľne ocitol v úlohe pašeráka, úsmev mu na chvíľku zamrzol.

Ani tento rok nechýbali dynamické ukážky zaistenia pašerákov drog
Moderátor Andrej Bičan práve zistil, že v ukážke figuruje ako pašerák drog. Colníci z CÚ BA ho zatýkajú a odvádzajú do vozidla

Súťaž chlapci vs. dievčatá: prebehni cez námestie s plným pohárom vody, obehni auto, vráť sa do cieľa – no vylej čo najmenej vody z pohára!

Pre deti sme mali pripravených množstvo súťaží – mohli sa zapojiť aj do vyhľadávania tabaku a drog so psom či súťažiť v behu v nepriestrelných vestách. Nechýbali ani vedomostné súťaže a rôzne vtipné disciplíny.

Zo stánkov najviac upútali zbrane. Predovšetkým chlapci neváhali a vyskúšali si, aké je to držať v ruke ozajstnú zbraň.

Colníci ukázali verejnosti aj chránené druhy rastlín a živočíchov, s ktorými je zakázané obchodovať, no napriek tomu ich Slováci nosia domov z dovoleniek ako suveníry.

Verejnosť naposledy videla nosorožie rohy v hodnote 1 350 000€, ktoré sme pri príležitosti Svetového dňa nosorožcov (22. septembra) spálili v ZOO Bojnice v rámci celosvetového protestu proti pytliakom

Návštevníci si tiež pozreli výstavu „fejkov“, teda zadržaných falzifikátov (kabelky, peňaženky, šály, slnečné okuliare, tenisky, parfémy, hračky…). Vďaka spolupráci so zástupcami športových značiek si mohli porovnať falzifikáty s originálmi.

Nechýbala ani colnícka skenovacia technika, ktorú si mohli návštevníci vyskúšať – pani učiteľky si najčastejšie dávali skenovať prstene, či boli pravé. Rovnako zaujali aj uniformy či nepriestreľné vesty.

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 11/2014