Cruft’s z pohľadu návštevníkov

(KR 4/2014)

Ako po mnohé predošlé roky, vždy začiatkom marca prichádza na rad z hľadiska výstavníctva veľmi dôležitá výstava, na ktorú sa chovatelia a majitelia psov po celý rok tešia.

Keď pán Charles Cruft, obchodník s krmivom pre psov, roku 1886 vo viktoriánskom varieté vo Westminsteri s názvom Royal Aquarium výstavu otváral, určite netušil, že sa jeho vtedajšia „výstava teriérov“ preslávi, a vďaka nemu sa stane dlhodobo uznávanou.
Počiatočný počet psov bol okolo 600. O dnešných približne 22 000 isto ani nesníval. Už v roku 1881 bola výstava propagovaná ako Cruftova a bolo umožnené zúčastniť sa jej všetkým plemenám, čo predstavovalo v tom čase asi 2000 psov. Posudzovalo 20 rozhodcov v 12 kruhoch.
V the Royal Agricultural Hall usporadúvali výstavu až do roku 1939, s výnimkou roku 1918 až 1920, a konala sa už pod kráľovskou záštitou. Počet prihlásených psov sa zvyšoval a presiahol 3 000. Súčasťou výstav boli aj nimi (aj nami) všeobecne obľúbené stánky s potrebami pre psíkov.

V období prvej svetovej vojny pán Cruft pre udržanie záujmu verejnosti usporiadal dokonca výstavu psích hrdinov, kde vystavovali príslušníci armádnych a námorníckych zložiek.
Od roku 1930 otvoril výstavu aj pre psov mimo Anglicka.
Keď v roku 1939 pán Cruft zomrel, organizáciu prevzala jeho manželka. Nechcela však, aby výstava s takou tradíciou upadla do zabudnutia, a požiadala kynologický klub, aby sa ujal organizácie. Ten v roku 1948 v londýnskej Olympii po vojnou vynútenej prestávke zorganizoval prvú výstavu poriadanú kynologickým klubom v podobe, ako ju poznáme dodnes.
Od roku 1990 je miestom výstavy NEC Birmingham.
Čím si podmanila svojich návštevníkov z celého sveta? Prečo jej dávame takú oslavnú príchuť? Prečo je tak charizmatická? Prečo si nás podmaňuje? Prečo sa jej zúčastňujeme a kladieme ju v našom rebríčku tak vysoko? Na to sme sa opýtali chovateľov a majiteľov psov z celej Európy:

Čo pre vás znamená CRUFT’S ?

Ann Live Buvik – Nórsko

Pre mňa je Cruft’s jedinečná skúsenosť, neporovnateľná s ničím iným v psičkárskom svete. Je to úžasná príležitosť vidieť mnohopočetné zastúpenie jednotlivých plemien a je to aj výborná príležitosť na stretnutie s ľuďmi z celého sveta… Ako rozhodkyňa považujem návštevu Cruft’s za veľmi potrebné a poučné. I napriek tomu, že posudzovanie je základom, je tam aj mnoho iných faktorov, pre ktoré tam chodím rada – napríklad stánky, obchody, stretnutia a iné príležitosti. Prvýkrát som Cruft’s navštívila pred vyše 30 rokmi a stále sa sem snažím každý rok dostať. Naozaj nenávidím, keď sa nemôžem zúčastniť.

Ann Live Buvik, Nórsko

Jagoda SAMSEL – Poľsko

Pre mňa je to najväčšia a najlepšie organizovaná kynologická udalosť Európy. Najdôležitejšia výstava, na ktorú čakám celý rok. Príležitosť stretnúť veľa chovateľov a vidieť výborné typy psov. Predstaviť tu svojho psa je veľká česť. Byť na Cruft’s je úžasná skúsenosť. Keď tam raz prídeš, vždy sa chceš vrátiť.

Jagoda Samsel, Poľsko

Martina Hladká – Česká republika

Není to výstava jako každá jiná. Je to přehlídka psů, kteří se musí nominovat, a proto každý presentovaný pes je velmi kvalitní a je se na co dívat. A to doslova celý den. Tedy minimálně jeden den, pokud se zajímáte pouze o jedno plemeno. Zastoupená jsou ve velkém počtu (anglický špringer španěl přes 200 jedinců) a já vždy odcházím obohacena o poznání, jakým směrem se chov ubírá, jaké typy se letos líbí, jak se zdokonaluje anatomie, srst, pohyb…
Cruft’s je setkávání s přáteli, chovateli nejenom z Velké Británie, ale z celého světa. To si opravdu užívám. Jsou to báječní lidé se stejným zájmem.
Moje odpověď na otázku je: Přehlídka kvalitních psů, získání nových zkušeností, setkávání s přáteli a užívání si britské atmosféry, která to vše nádherně doplňuje.
Jsem velice hrdá, že se mi již několikrát podařilo zde presentovat své psy s hezkým výsledkem.

Martina Hladká, Čechy

Lana Levay – Chorvátsko

Na Cruft’s chodím každoročne, aj tento rok sme mali veľký úspech, lebo môj pes clumberspaniel Big Boom’s Limited Boomolina bol v 11 mesiacoch CC.

Lana LEVAY, Chorvátsko

Lota Samuelsson – Švédsko

Cruft’s znamená pre mňa výbornú atmosféru, stretnutie s množstvom pirateľov a krásne psy.

LOTTA SAMUELSSON, Švédsko
Familie SAMUELSSON, Švédsko

Je mi ľúto, že naši vystavovatelia a návštevníci mi odpovede neposlali. Napriek tomu im vzdávam hold za účasť na tomto prestížnom podujatí a za to, že prišli predviesť svoje chovy vo veľkej a jedinečnej konkurencii.

Účasť by mala byť akousi povinnosťou pre tých, ktorých plemená majú pôvod v Anglicku. Je to skvelá možnosť porovnať si svoje chovy s predvedenými psami a možnosť usmernenia správneho vývoja línií a čo najväčšieho priblíženia sa štandardu.
Tým, čo sa zúčastnili ako vystavovatelia a mali úspech, srdečne gratulujem.

Patrí sa poznať víťazov. Tohto roku sa ním stal veľký čierny pudel CH. Aftrlow Maverick Sabre, ktorého predvádzal spolumajiteľ Jason Lynn. Rezervným BISom sa stal samojed CH. Nikara Diamond Dancer.

Bc. Viera Janeková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 4/2014