CRUFT´S 2011

(KR 4/2011)

z pohľadu chovateľky anglického špringer španiela

Príprava vystavovateľa na CRUFT´S trvá pomerne dlhú dobu. Od rozhodnutia zúčastniť sa najprestížnejšej výstavy a reálne zhodnotiť, s akým psom tam chcete ísť, cez občas neľahkú kvalifikáciu na medzinárodnej výstave, prihlásenie s neuveriteľným vybavovaním ATC, zabezpečenie ubytovania a cesty a hlavne veterinárnych úkonov už pol roka vopred, uplynie  takmer celá výstavná sezóna. Príprava návštevníka CRUFT´S je jednoduchšia. Stačí motivácia, rozhodnutie, zabezpečenie hotela a letenky, a ste tam. Samozrejme sa nesmie zabudnúť na väčší obnos finančných prostriedkov.
Buxus of Klamar Garden

Všetko sa začalo, keď sme sa s kamarátkou rozhodli, že sa pôjdeme pozrieť do Anglicka na Crufts. Vraveli sme si, že pôjde o veľmi zaujímavý výlet – „cestu za poznaním“. Po prílete do Birminghamu som zostala prekvapená, nakoľko som si myslela, že výstavisko sa nachádza niekde v centre mesta. Opak bol však pravdou. Na výstavisko nás odviezol malý vláčik. Po vystúpení z vozňa stačilo prejsť jednu dlhú halu a ocitli sme na výstavisku, kde nás vítalo 5 vstupných brán. Cez pootvorené dvere jednej z nich som videla priebeh príprav na vystavovanie prvého dňa – štvrtku. Zaspávali sme plné očakávania neznámeho. Ráno som cítila nervozitu, ako keby som mala vystavovať ja. Štvrtok bol určený poľovným plemenám – stavačom, sliedičom, prinášačom a vodným psom – pod oficiálnym názvom skupiny GUNDDOG GROUP. Tu ma najviac zaujímalo plemeno anglický špringer španiel, keďže som jeho chovateľkou. Prihlásených bolo 143 jedincov z Anglicka, Poľska, Dánska a Českej republiky, čo na našich ani zahraničných výstavách vidieť nikdy nebudeme.

Sieger’s Extra Point – BOB

Moment otvorenia bol veľmi prekvapujúci. Obrovský kolos, ktorý sa pred nami rozprestieral, bol dych vyrážajúci. Množstvo stánkov s rôznymi potrebami pre chovateľov, poľovníkov, ale i ostatných návštevníkov podujatia. Prechodom prvej haly sme našli kruh, v ktorom mali byť vystavované anglické špringer španiely. Kruh bol opäť prekvapením – každý prihlásený pes mal svoj box so štartovacím číslom, samotná výstavná plocha bola obrovskej rozlohy, celá pokrytá zeleným kobercom.  Bol to neskutočný pohľad. Pri kruhu sme sa stretli so známymi z Českej republiky, vystavujúcimi svojho psa Buxusa of Klamar Garden, ktorý vyhral triedu pracovnú. Začalo sa posudzovať, do kruhov nastupovali jedinci a človek nevedel, na ktorého sa má pozerať skôr. Ako čas plynul a posudzovanie naberalo na obrátkach, napätie stúpalo a na vystavovateľoch bolo badať nervozitu. Každý z vystavovaných psov bol nádherný a vybrať medzi nimi toho najkrajšieho muselo byť veľmi ťažké. Po základnom posudzovaní v jednotlivých triedach prišlo na rad vyhlásenie najlepšieho psa a suky výstavy, z ktorých sa následne vyberal víťaz plemena – BOB. Za najlepšieho psa bol vyhlásený Barecho Hold Your Horses At Peasblossom,  importovaný do Anglicka zo Švédska. Najlepšou sukou sa stala Sieger´s Extra Point z chovateľskej stanice z Dánska. Atmosféra, ktorá nastúpila pri vyhlasovaní BOB, bola úchvatná. Ľudia skandovali, tlieskali – niečo takéto len tak ľahko nezažije. BOB získala sučka Sieger´s Extra Point. Angličanov prekvapilo, že bodovali psy zo Škandinávie. Po skončení posudzovania, sme sa pobrali na hotel za nadšeného vymieňania dojmov. Druhý deň priniesol nakupovanie. V nesmierne priestorných halách sme prešli snáď každý stánok – bolo sa na čo pozerať, no najmä čo nakupovať. V sobotu ráno sme odlietali naspäť domov plné entuziazmu, neskutočných zážitkov a s najpodstatnejším zistením, ktorou cestou sa v chove máme uberať.

Medzi zaujímavosti CRUFT’S patrí aj celkový počet zúčastnených – 1231 zahraničných vystavovateľov z 36 krajín. Slovensko zastupovalo 7 psov, v minulom roku sme ich mali 11.

Najpočetnejšie zastúpenie mali Holandsko – 153, Rusko – 104, Taliansko – 110, Írsko – 160, Franczúzsko – 110, Belgicko – 76 Nemecko – 90 a Česko – 37.

Sieger’s Extra Point a Barecho Hold Your Horses At Peasbblossom
Víťazi – naj. suka, naj. pes, naj. mladý pes

Pre porovnanie – v roku vzniku výstavy (1891) bolo prihlásených 2437 psov z 36 chovateľských staníc
1928 – prvýkrát štart po vojne – víťaz greyhound
1932 – prvá víťazka – suka labrador retrievera
1936 – prihlásených už 10 000 psov
1950 – prvé odvysielanie prenosu z výstavy televíznou stanicou BBC
1955 – pridaný Obedience Šampión
1980 – prvýkrát Agility
1982 – prvýkrát trojdňové trvanie
1987 – pre počet prihlásených štvordňové trvanie
1988 – návštevnosť výstavy prevýšila 100 000 ľudí
1990 – predstavený Flyball
1991 – presun z Londýna do birminghamského National Exhibition Center

Atmosféra tohto podujatia je úžasná. Pôsobí na Vás veľkosťou rozlohy i počtu psov, typickou anglickou distingvovanosťou, zdržanlivosťou, jemnou odmeranosťou, ale i eleganciou a dobre zvládnutou organizáciou. Všetko má svoje miesto a čas, na čom sa počas dlhých rokov nič nemení. Preto je CRUFT’S svojskou a rozhodne fantastickou výstavou, dojmy z ktorej spracovávate ešte dlho po príchode domov.

Mgr. Ivana Cigáňová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 4/2011