Čo nové u Vás v klube?

(KR 8/2013)

Novinky Cockerspaniel Klubu

S touto otázkou sme sa obrátili na predsedníčku Cockerspaniel Clubu Ing. Ivetu Uhrovú, ktorá nás najskôr v skratke uviedla do histórie klubu a prezradila nám plány do budúcnosti, ktoré sú na súčasné podmienky veľmi lákavé.

Cockerspaniel Club vznikol v roku 2008 odčlenením od Klubu chovateľov poľovných sliedičov. Bol založený za účelom zastrešenia a zveľadenia chovu plemena anglický kokeršpaniel na Slovensku.  Anglický kokeršpaniel  je inteligentný,  veselý, spoločenský a športový typ. Toto pôvodne poľovné plemeno potrebuje veľa pohybu, miluje lesy, lúky a hlavne vodu. Jeho krásna srsť mu dodáva eleganciu a ladnosť v pohybe, preto je v poslednej dobe viac chovaný ako rodinný spoločník a menej ako poľovne vedený pes. Čo zohľadňujú aj súčasné chovné podmienky klubu. Umožňujú chovateľom chovať v dvoch líniách, výstavnej a pracovnej, podľa rozhodnutia chovateľa. Starostlivosť o srsť často odrádza nových záujemcov. Udržiavanie srsti však nie je náročné, pokiaľ sa pravidelne majiteľ o ňu stará.

FRENCH KISS OF MERRILY & DANDY Z MALÉ KAMENNÉ, majiteľ: Iveta Uhrová

Klub sa snaží svojou už 5-ročnou činnosťou zabezpečovať možnosti pre rozvoj a chov tohto plemena. Každoročne organizuje výstavy pre chovateľov a majiteľov tohto plemena, poľovné skúšky pre pracovne zameraných psov, odborné prednášky a stretnutia, ako napr. zaujímavé témy so skúsenými veterinármi. Klub sa zameriava aj na deti a mládež, aby z nich v budúcnosti vyrástli noví úspešní chovatelia a handleri, ktorí budú naďalej robiť dobrú reklamu tomuto milému plemenu.  Novým majiteľom a chovateľom poskytuje poradenstvo v oblasti chovu, aby získali väčšie skúsenosti. Všetci priaznivci kokeršpanielov si môžu nájsť presné informácie o činnosti klubu a plánovaných akciách aj na klubovej internetovej stránke www.cockerspanielclub.sk. Členovia klubu reprezentujú toto plemeno či už na Slovensku alebo v zahraničí na výstavách v Čechách, Maďarsku, Rakúsku,  Poľsku a iných krajinách, dokonca aj v Anglicku na prestížnej Cruftovej výstave. Medzi známe chovateľské stanice na Slovensku, ktoré klub zastupujú aj  v zahraničí, patrí stanica Drycastle pani MUDr. Evy Felszeghyovej so svojimi viacfarebnými psami a chovateľská stanica Zo Zámockého parku pani Jany Lančaričovej, ktorá sa venuje chovu jednofarebných psov.

Tento rok klub organizoval Špeciálnu klubovú výstavu 15.6.2013 v Báči  v nádhernom prostredí areálu Golfového klubu WELTEN. Je to pre nás známe prostredie, organizujeme tam klubové výstavy už niekoľký rok. Na výstave boli predvedení kvalitní psi. Boli veľkým lákadlom aj pre návštevníkov areálu. Pozvanie posudzovať našu výstavu prijal odborník na plemeno priamo z krajinu pôvodu plemena – z Veľkej Británie pán Michael Masters (chovateľská stanica Manchela). Prihlásených bolo 55 psov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Rakúska a Chorvátska. Bolo sa na čo pozerať. Celý deň aj vďaka slnečnému počasiu bol veľmi príjemný. Zišlo sa tam veľa členov a priateľov klubu, ktorí v priateľskej atmosfére mohli prezentovať svojich psíkov alebo sa pokochať  konkurenciou.

Víťaz Klubovej výstavy – Báč 9. 9. 2012, Rozhodca: Herbert Klemann, D
BRUCE TARAKIM – výborný 1, CAC, BOV, Klubový víťaz pes, BOB
majiteľ: Kubíková Milada

V septembri 8.9.2013 sa bude konať Klubová výstava anglických kokeršpanielov opäť v Báči. Posudzovať príde rozhodkyňa pani Anne Buvik z Nórska,  ktorá bude určite veľkým prínosom pre vystavovateľov. Na jeseň klub plánuje pre svojich členov víkendové stretnutie so svojimi psíkmi, ktoré bude zamerané na úpravu srsti, predvádzanie psa na výstave a na základy poľovného výcviku.

Ak má niekto záujem o nejaké plemeno, vždy je najlepšie prísť sa pozrieť na klubovú výstavu. Tam  nájde najväčší výber z tohto plemena a môže sa zoznámiť s chovateľmi osobne a obzrieť si ich chov. S kúpou psíka sa netreba uponáhľať. Je to rozhodnutie na dlhé obdobie a nie jeden rok.

Najväčším problémom v chove je predaj „čistokrvných“ šteniat bez preukazu pôvodu, kde je ich cena veľmi nízka. Noví majitelia si neuvedomujú riziko, ktoré podstupujú, keď nepoznajú pôvod psa. Často ide práve o šteňatá, ktoré sú chované v nedostatočných podmienkach a po rodičoch, ktorí z nejakých dôvodov, často práve zo zdravotných dôvodov nespĺňajú podmienky na ďalší chov. Neskôr si to majitelia uvedomia, keď začnú riešiť zdravotné problémy svojich dospelých psíkov alebo nezvládajú ich povahu a už je neskoro. Práve klub riadi chov k zlepšeniu chovateľskej základne, aby boli psíci zdraví a aj po psychickej stránke vyrovnaní.

Víťaz Špeciálnej klubovej výstavy – Báč 15. 6. 2013, Rozhodca: Michael Masters, UK
HCH MACAMBÓ MR. MACHO – výborný 1, CAC, BOV, Víťaz Špeciálnej výstavy pes, BOB
majiteľ: Fehérvari Mónika

Svojou činnosťou sa klub snaží, aby anglický kokeršpaniel opäť získal veľké množstvo svojich obdivovateľov a ich počet na Slovensku vzrástol. Toto plemeno je vzrastom menšie, ale srdcom a energiou, ktorú v sebe má, je veľké. Je to šikovný pracovný pes pre poľovníkov, nezľakne sa vysokej trávy a kríkov, pre deti milým kamarátom a pre ostatných oddaným spoločníkom na voľné chvíle.

Ďakujeme za skutočne výstižný  pohľad na plemeno, ktoré svojou  krásou a povahou si získalo veľké množstvo obdivovateľov a chovateľov. O jeho obľúbenosti hovorí aj fakt, že práve anglický kokeršpaniel bol najčastejším víťazom Crufftsovej výstavy v jej histórii.

 

Bc. Viera Janeková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2013