Budem záchranárom

(KR 6/2012)

Bratislavské Tyršovo nábrežie neďaleko Starého mosta v Petržalke ožilo v sobotu 28. apríla tohto roku nebývalo vysokým počtom viacerých psích plemien a rôznych krížencov, rachotom tankového motora, vrčaním hasičskej štvorkolky jazdiacej so zapnutým výstražným zvukovým a svetelným znamením, ale aj rytmickými tónmi country music.

Bratislavská kynologická záchranárska brigáda (BKZB) v spolupráci s Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky (ASSR), Dobrovoľným hasičským zborom Rusovce, Dobrovoľným hasičským zborom Trnava, Slovenskou asociáciou psích terapeutov (SAPT) a Slovenským červeným krížom, usporiadala na veľkej trávnatej ploche pri parkovisku propagačnú akciu nazvanú „Budem záchranárom“, určenú predovšetkým deťom z bratislavských krízových centier. Samozrejme, vítaní boli všetci návštevníci tohto osožného podujatia, pretože všetci, čo fandia záchranárskej kynológii, obdivujú náročnú prácu hasičov, dobrovoľných zdravotníkov, alebo len majú radi psíkov, sa mohli príjemne zabaviť a poučiť. Cieľom podujatia bolo totiž upozorniť návštevníkov, že to najcennejšie, čo človek má, je jeho zdravie a život. (obr. č. 01)

Na trávniku, z ktorého usporiadatelia pred otvorením akcie vyzbierali všetok odpad po predchádzajúcich návštevníkoch, vyrástol nafukovací stan Civilnej ochrany obyvateľstva, v ktorom zdravotníci Slovenského červeného kríža a slovenskí samaritáni poučili záujemcov, ako odborne poskytnúť prvú pomoc pri rôznych zraneniach, či zlyhaní srdca. (obr. č. 02, 03 a 04)

Záchranárski kynológovia z BKZB si postavili dva prenosné altánky. V prvom ponúkali na predaj za dobrovoľné príspevky umelecké dielka a výrobky detí z krízových centier. (obr. č. 05 a 06)
V druhom altánku odmieňali deti darčekmi, ktoré si mohli zo širokej ponuky vybrať samy, ale iba pod podmienkou, že sa nebudú báť zahrať sa na figurantov ukrytých v kartónových škatuliach, v ktorých museli trpezlivo a tichučko čakať, kým ich nenašli a nevyštekali vycvičené záchranárske psy. Ale ani psíkovia nepracovali zadarmo – deti ich po úspešnom nájdení odmieňali dobrotami, ktoré na túto príležitosť dostali od psovodov. (obr. č.07 a 08)

A samozrejme, nikto nebol v sobotňajšej, takmer augustovej horúčave smädný či hladný, pretože nechýbal altánok s občerstvením, v ktorom sympatické kynologické záchranárky ponúkali malým a veľkým návštevníkom sponzorsky zabezpečenú chladenú pitnú vodu, minerálky, malinovky, čaj, kávu, keksíky a na obed dobrý bravčový guláš, ktorý chutil malým i veľkým hladošom. (obr. č. 09)
Trnavskí dobrovoľní hasiči priviezli na túto akciu na špeciálnom ťahači parádny červený vyslobodzovací hasičský tank, ktorý dokáže pracovať aj na vodnej hladine, a doslova magnet podujatia – hasičskú terénnu štvorkolku Polaris, ktorá počas celého podujatia poctivo vozila rozžiarené deťúrence. (obr. č.10, 11 a 12)

Malí nádejní hasiči si mohli vyskúšať svoju zručnosť striekaním vody z malej prúdnice na presnosť – do malého otvoru terča namaľovaného na špeciálnom podstavci, vybavenom signalizáciou úspešného zásahu. (obr. č.13)
Pre odrastenejších malých návštevníkov pripravili hasičskí špecialisti na výškové práce príťažlivú atrakciu – lezecké zdolávanie a zlaňovanie starobylého kamenného mostného piliera, ktorý stojí na súši petržalského brehu Dunaja. (obr. č. 14)

Člen BKZB, „Bobor“, ktorý je súčasne zanieteným sokoliarom, priviezol so sebou mladého dravca – myšiaka červenochvostého, ktorého mohli odvážne deťúrence pohladkať a odfotiť sa s ním. Jeho kolegyne – ďalšie dievčatá z BKZB, zasa maľovali malým parádniciam na tváre zmývateľné pestré kvetinky a geometrické vzory. (obr. č. 15 a 16)
Členovia SAPT – teda canisterapeuti, umožnili návštevníkom akcie nielen pomaznať sa so svojimi mimoriadne pokojnými psíkmi, ale súčasne ponúkali aj hračky, rôznu kynologickú literatúru a videonahrávky. (obr. č. 17 a 18)
Napriek tomu, že podujatie bolo špecifikované na činnosť dobrovoľných záchranárskych zložiek, prilákalo aj nevidiacu návštevníčku, Dr. Bognárovú, pretože aj pre ňu je vodiaci pes nenahraditeľným pomocníkom, záchrancom a ochrancom. Tým sa potvrdila nezameniteľná úloha psov ako oddaných a nenáročných spoločníkov a služobníkov potrebných ľudí. (obr. č. 19)

A všetkých návštevníkov bez rozdielu potešil pesničkový recitál „Country a folkovej kapely Veď skúsme“, ktorej členovia zahrali a zaspievali najmä svieže rytmické trampské evergreeny, spríjemňujúce horúce jarné popoludnie. (obr. č.20)
Celé podujatie by sa nebolo dalo pripraviť bez sponzorov – organizátori preto osobitne ďakujú firme Iced, ktorej kuchári pripravili výborný guláš, firmám AC autoclub, ATE – Air Transport Europe, Aqua, Metaling, McDonald, DM market, Kvant, Toitoi, pedopsychiatričke MUDr. Darine Štúrovej, paniam Zuzane Královej, Jane Trškovej, Ivane Kazíkovej, Helene Guoth, Eve Verešovej – Novotovej a Beate a Tiborovi Vlníkovým, ktorí deťom z krízových centier okrem občerstvenia poskytli aj darčeky, zabalené a napokon rozdané dievčencami z BKZB.

obrázok 01
« z 20 »

Text a foto: Mgr. Peter Nevolný

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2012