Beauceron

elegantný inteligentný pracant

(KR 3/2014)

S beauceronom som sa po prvýkrát stretla ako dvanásťročná. On nepoznal mňa, a ja jeho, avšak po zhliadnutí filmu Angelika som bola absolútne hotová zo psa, ktorý vo filme hral. Filmové meno „Sorbon“ často vlastne až do dnešných čias používa mnoho majiteľov pre svojho beaucerona. Z toho usudzujem, že tento film nezanechal nezmazateľnú stopu o neohrozenom psom ochrancovi len vo mne. V tej dobe som mala slovenského čuvača, s ktorým som neustále navštevovala armádny kynologický klub či výstavy. Takže na svojské povahy u psov som bola trénovaná. Až časom som si uvedomila, že po vystriedaní plemena bullterier či čínsky „naháč“ predsa len vo mne drieme nevymazateľná stopa filmovej hviezdy – beaucerona. Že to bude ten správny psí priateľ pre mňa. A tak do našej rodiny prišla sučka Grétka a následne o pár rokov aj ďalšie „dievča“, Klárka. V beauceronovi vidím absolútnu jednotku. Je to samostatne mysliaci tvor, nadmieru inteligentný, elegantný, s nádhernou srsťou s minimálnou potreby starostlivosti, vhodný ako do rodinného domu, tak aj do rozsiahleho bytu. Je schopný prispôsobiť sa človeku v akýchkoľvek podmienkach. Samozrejme, netreba zabúdať na jeho potreby pohybu – má rád dlhé prechádzky. Bezhranične miluje svojho pána.

Tento nádherný pes pochádza z Francúzska. Kam ho však zaradiť? Jeho oficiálny názov je Berger de Beauce. Stretnete sa však aj so starším názvom Bas rouge – červená „punčoška“ –podľa pálenia na nohách. Slovom berger sú označovaní psi, ktorí spĺňajú vlastnosti psov, u nás zaradzovaných do skupín ovčiarskych, poľovníckych a pastierskych. Už tu je vidieť jeho všeobecné využitie. Prvý štandard vznikol už v roku 1896, avšak zmienka o beauceronovi a jeho prapôvodných predkoch je datovaná už od roku 1387. V tej dobe bol popísaný silný pastiersky pes, dávajúci pozor na dobytok, s možnosťou kedykoľvek byť nasadený proti medveďom, vlkom, či diviakom. Pán Burbon niekedy do roku 1799 opísal psov pastierskych, ktorí však stádo iba strážia, ale nepasú.

Rok 1809 bol pre beaucerona prelomový. Vtedy pán Abbé Rozier urobil prvý popis,v ktorom presne stanovil definíciu francúzskych psov. Berger de Beauce – beauceron – psy z hôr, krátkosrstá varieta, silný, nebojácny a robustný; a Berger de Brie – briard – psy z rovín, dlhosrstá varieta, vrodená poslušnosť a obratnosť.Beauceron sa ako súťažiace plemeno predviedol po prvýkrát na výstave v Paríži v Jardin d´Acclimation v roku 1863. Ľudia sa mohli pokochať až trinástimi mohutnými, na tú dobu veľmi silnými čiernymi psami s pálením, ktorí mali vztýčené uši. Až vyše dvadsať rokov trvalo než sa chovom tieto, dnes už dve rozdielne, plemená štandardne odlíšili natoľko, že v roku 1888 boli úplne rozdelené pre výraznú odlišnosť exteriéru.

V roku 1896 bol zriadený výbor za účelom, aby presne definoval štandardy dvoch francúzskych psov – beaucerona a briarda. A napokon v roku 1927 bol vo Francúzsku založený samostatný klub pre beaucerona. V dnešnej dobe sa rodí vo Francúzsku ročne cca 2000 šteniat a u nás do 30. V Európe je beauceron zastúpený kvalitnými jedincami. Ako u nás, tak aj v okolitých krajinách si záujemca určite vyberie.

F.C.I. štandard č. 44. Zaradenie: skupina I. – sekcia ovčiarske psy, výška v kohútiku: psy 65 až 70 cm, suky 61 až 68 cm. Beauceron, tiež označovaný v skratke BC, je už na prvý pohľad veľký, mohutný pes. Nemal by však budiť dojem ťažkopádnosti. Jeho váha sa pohybuje do 38 kg. Fyzicky je veľmi vytrvalý. Jeho temperament vyhovuje skôr športovo založeným osobám. Ale nakoľko je veľmi oddaný, nemá problém robiť spoločníka komukoľvek. Miluje svoju rodinu, je vhodný k starším deťom, veľmi citlivo vníma atmosféru v rodine. Má vynikajúcu pamäť. Je výborným strážcom.

Avšak treba si dávať pozor – je si vedomý svojej sily, je obratný, reaguje veľmi rýchlo a presne, a preto potrebuje pána, ktorého rešpektuje. Výsledkom správnej výchovy je sebavedomý, vnímavý a vyrovnaný spoločník. Veľmi si rozumie s inými psami a zvieratami v rodine, zbytočne sám nevyvoláva hádky. Táto povahová črta je v ňom po stáročia zakorenená, nakoľko vždy musel pri stáde pracovať aj s inými členmi svorky. Beauceron je známy tým, že vyhodnocuje situáciu, preto sa môže niekedy zdať, že je v určitých situáciách zdržanlivejší.

Samota nie je nič pre beaucerona, potrebuje byť v blízkosti svojho pána. Ak chcete psa, ktorý vás jedným okom stále sleduje, je vám v pätách a dáva na vás pozor, beauceron je tým pravým. Zdvihnete sa v obývačke a idete do kuchyne, bosík sa zdvihne tiež a ide za vami, potom pokračujete do kúpeľne, on vás sleduje, ľahne si pred kúpeľňu a čaká až vyjdete. Toto je schopný zopakovať aj stokrát za deň a vôbec sa neunaví. Aj napriek tomu, že miluje celú rodinu, rád sa naviaže na jedného jej člena.

Je to zdravé plemeno, nemá v porovnaní s inými plemenami žiadne zdravotné ťažkosti. Vyskytuje sa v dvoch farebných varietách, a to v čiernej s pálením (nazývanej aj červená punčoška) alebo v harlekýn/čiernej so šedými až striebristými fľakmi s pálením. Farby harlekýn je v plemene menej. Veľkou zvláštnosťou u beaucerona je to, že na vnútornej strane zadných končatín musí mať zdvojené paspáry, ktoré zvyšujú jeho nosnú plochu. Bývajú mylne nazývané aj vlčími pazúrmi, ktoré sa bežne u iných plemien chirurgicky odstraňujú.

Vo Francúzsku sa roky traduje, že beaucerona treba vychovávať železnou rukou v zamatovej rukavici. Klasický výcvik služobného psa na neho nefunguje. Pri výchove a výcviku je dôležité doťahovať jednotlivé cviky dokonca, treba byť veľmi dôsledný. Priame a spravodlivé jednanie je u beaucerona alfou a omegou vo vzťahu. Nikdy pre vás nebude pracovať zo strachu, či preto, že musí. Pracuje pre vás vždy len preto, že ho to baví, že vás miluje a chce vám dať aj to posledné. Jednoducho je rád, keď ste šťastní. Preto si už odmalička treba s bosíkom vytvárať vzťah, na ktorom sa dá potom roky stavať. Vaša zodpovednosť, dôslednosť a trpezlivosť vo výchove sa vám mnohonásobne vráti.

Beauceron je dnes všestranne využívaný ako záchranársky pes, v ozbrojených silách ako služobný pes. Taktiež sa výborne predviedol v agility, kde obsadzuje popredné miesta na stupňoch víťazov. Mnohí sa vynikajúco osvedčili v canisterapii pri liečení chorých ľudí. Pastiersky vedený beauceron nabehá denne aj 100 km. Takýto traja beauceroni si poradia aj so štyristohlavým stádom.

K uchovneniu na Slovensku nie je potrebná skúška z výkonu. Pes sa podrobí bonitácii, ktorá pozostáva z exteriérovej časti a z povahových testov. Na základe udeleného kódu je potom zbonitovaný jedinec odporúčaný do chovu. Je veľmi obľúbený aj ako herec do filmov. Zahral si v Angelike – markíze anjelov, Medveďovi, Moonraker – James Bond, Môj otec hrdina – Depardie, Gaspard Bandit, Teta Daniela a Brotherhood of the Wolf.

Beauceron je jednoducho fantastickým spoločníkom, u ktorého naozaj platí, že to, čo do neho „vložíte“, sa vám aj vráti. O tom svedčí aj to, že tento článok som v priebehu pár hodín písala na rozličných miestach nášho domu a Klárka bola vždy schúlená pri mojich nohách a pozorne ma sledovala. Kde-tu položila na mňa hlavu a neskutočne ľudskými očami na mňa hľadela, akoby hovorila: „Čo to stále robíš? Poď von, je tam krásne!“ A tak sa zdvíham, vypínam počítač, beriem do ruky vodítko a idem si vyčistiť hlavu s mojou najlepšou kamarátkou na neďaleké slnkom zaliate pole.

Hella Kratochvílová, Foto: Nora Tatárová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2014