Anglický pointer

(KR 1/2013)

Plnokrvník medzi psami. V jeho krvi koluje vitalita, vytrvalosť a lovecké vlohy. Milá povaha, ušľachtilosť, energia a vášeň v jednom. Aj to je pointer.

Anglický pointer, PUPPY BIS, PUPPY BIS III. – BUUNY Karpatský Sokol
Chovateľ: Juraj Macko, Majiteľ: Stanislav Zaťko & Sára Kršíková, Foto: Nora Tatárová

Aj napriek svojej povahe a ušľachtilosti je pointer vzácnym plemenom. Jeho majiteľov stretnete častejšie v lese alebo na poli než vo výstavnom kruhu. Možno je to aj vďaka dôrazu na výkon než na krásu.

Pohľad do histórie

Slovo pointer sa v anglickej poľovníckej reči využíva na označenie zvláštneho správania. Prvé vysvetlenie termínu poukazuje na preklad slovesa „to point“, ktoré má okrem mnohých iných aj význam „ukazovať“, kedy pes skutočne „ukazuje“ skrytú zver – odborným termínom – „vystaví ju“. Pôvod slova možno preložiť aj ako podstatné meno „point“, čo znamená bod, a preto je pointer vystavujúci pes tvoriaci v poli svetlý bod.

Pointer je jediným krátkosrstým predstaviteľom anglických stavačov. Na kontinente, odkiaľ pôvodne pochádza, má však množstvo príbuzných, počnúc španielskym pointrom, známym z rytiny Edwina Landseerz roku1786 (dnes registrovaný ako španielsky a portugalský stavač), nemeckým stavačom a weimarským stavačom až po maďarskú vyžlu. Pôvod modernejších stavačov možno hľadať na Pyrenejskom polostrove. Priamym predchodcom súčasného anglického pointra je španielsky pointer, depunta. Španielsky typ stavača, dovezený na britské ostrovy krátko pred rokom1700, bol pomerne robustný. V tejto podobe sa tu však dlho neudržal. Už na portréte vojvodu z Kingstonu z roku 1725 je šľachtic sprevádzaný elegantnými, vyvážene stavanými psami výrazne sa odlišujúcimi od popisu Španielskeho stavača, pre ktorého bola charakteristická masívna hlava pomalého založenia. Šľachta psy krížila s foxhoundom, greyhoundom i bloodhoundom. Najväčšie zásluhy sú však pripisované Williamovi Alkwirightovi, ktorý podľa odhadu odchoval cez 2000 anglických pointrov.

Prvýkrát bol pointer samostatne predvedený na výstave v Newcastli v roku1859 s úmyslom dať najlepším chovateľom možnosť predviesť športovej verejnosti psov správneho typu. Bola to vôbec prvá výstava psov v histórii, kde sa celkovo predviedlo 60 jedincov. V roku 1865 usporiadali chovatelia pracovných psov v Southille pri Bedforde prvé skúšky v poľnej práci dvojíc pointer a setter. Išlo o prvé pracovné skúšky psov v histórii a ich pôvodný názov sa už nezmenil: Field Trial for Pointers and Setters. Pointer povýšil lov pernatej zveri na kultivovaný šport. A stal sa nielen neobyčajným elegantným psom, ale aj výborným spoločníkom a pomocníkom.

Vzhľad

Pointer pôsobí ľahkým, športovým elegantným dojmom. Je harmonicky a ideálne správne postavený, vždy oblých a ladných línií.

Lebka je stredne široká, s jasne vyznačeným stopom a výrazným výbežkom medzitemennej kosti. Nos má tmavý, biele a citrónovosfarbené jedince môžu mať ňucháč a viečka svetlejšie. Oči s priateľským a žiarivým pohľadom sú hnedé alebo orieškové, zodpovedajú farbe srsti. Pointer má uši nasadené vysoko, sú stredne dlhé, mierne zašpicatené a tesne priliehajú k hlave. Chvost je stredne dlhý, pri koreni hrubý a postupne sa zužuje do špičky. Je pokrytý hustou srsťou, nesený na úrovni chrbta a pri pohybe kmitá zo strany na stranu.

Srsť je jemná, krátka, pevná, hladká a priliehavá s výrazným leskom. Pointer sa zvyčajne vyskytuje v citrónovožltej farbe v kombinácii s bielou, v oranžovej s bielou, jantárovohnedej s bielou a čiernobielej. Štandardné sú i jednofarebné a trojfarebné variácie.

Pointer svojím vzhľadom a aristokratickým správaním často vzbudzuje obdiv.

Povaha

Svojou povahou je aristokrat budiaci dojem sily, vytrvalosti a rýchlosti. Je priateľský a vyrovnaný. Pointer je bezkonfliktný, pracovitý pes bez známok agresivity. K deťom býva tolerantný a ohľaduplný, ak sa s nimi stretáva od šteňacieho veku. Ak máte aj iné domáce zvieratá, je potrebné vziať do úvahy jeho poľovné inštinkty. Vďaka svojej povahe je ovládateľným, dobre cvičiteľným a inteligentným psom. Pochopí, čo od neho žiadate a novonadobudnuté skúsenosti si zapamätá. Vyniká v práci, pre ktorú ho vyšľachtili, no svoje územie si tiež vie ochrániť.

Pointer je však aj veľmi citlivý, takže nezabúdajte pri výchove a výcviku na vľúdnosť, láskavosť, no dôslednosť.

Starostlivosť

Pointerova srsť nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Postačí pravidelné prečesanie. Odporúča sa však, aby pes odpočíval na mäkkom podklade, aby sa zabránilo otlakom na hrudi či lakťoch.

Ak zvažujete, že si domov prinesiete pointera, zamyslite sa nad tým, či budete psíkovi stačiť. Hodí sa k aktívnym ľuďom, ktorí mu doprajú dostatok pohybových aktivít. Uplatnenie tohto plemena je všestranné, no nezabúdajte, že pointer je predovšetkým poľovnícky pes. Pointra však môžete vidieť i pri neloveckých aktivitách ako pri agility, canicrosse a ostatných s pohybom a vzájomnou komunikáciou súvisiacich aktivitách. Pointer našiel svoje využitie i v záprahu saňových psov ako ovládateľný vodca, no možno ho využiť aj ako služobného špecialistu na vyhľadávanie drog. Pre svoju povahu je vhodným i na canisterapiu.

Pointer miluje pohyb a pravidelné prechádzky. Ak ste rovnako aktívny typ, určite budete naladení na rovnakú vlnovú dĺžku.

Štandard FCI v skratke

Číslo FCI: Štandard číslo 1/28.10.2009/GB

Krajina pôvodu: Veľká Británia

Klasifikácia FCI: 7. skupina – stavače; 2. sekcia – britské a írske stavače, pointer, so skúškou

Celkový vzhľad: súmerne a dobre stavaný, obrysové línie musia tvoriť sústavu plynulých kriviek, silný, ale pružný zjav

Veľkosť: požadovaná kohútiková výška psa je 63 až 69 cm, sučky 61 až 66 cm

Povaha: aristokratický, živý, vzbudzuje dojem sily, je vytrvalý a rýchly. Povaha priateľská a vyrovnaná.

Srsť: jemná a krátka, pevná, rovnomerná, hladká a priliehavá s výrazným leskom.

Sfarbenie: zvyčajne je citrónovožlté s bielou, oranžové s bielou, pečeňovohnedé s bielou alebo čierne s bielou. Aj jednofarebné alebo trojfarebné je štandardné.

Priemerná dĺžka života: 13 – 15 rokov

Lenka Preisingerová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2013