András Korózs – predseda MEOE

(KR 3/2013)

Čerstvý päťdesiatnik, výrazná osobnosť európskeho formátu, veľký priateľ slovenskej kynológie – takto krátko by sme mohli charakterizovať prezidenta maďarskej kynologickej organizácie MEOE, Andrása Korózsa, ktorý svoje okrúhliny oslávil na Slovensku. V súvislosti s blížiacou sa svetovou výstavou, avšak nie len s ňou, sme mu položili niekoľko otázok.
Vážený pán predseda, májová Svetová výstava psov v Budapešti sa blíži a my, vaši najbližší susedia, ako aj veľká skupina slovenských vystavovateľov, by sme chceli vedieť, ako sa vám darí zvládať náročnú prípravu dôležitého podujatia tak veľkého formátu.

Musím povedať, že kvôli Svetovej výstave som permanentne zaneprázdnený a veľa záležitostí, o ktorých som si myslel, že sú dôležité, išlo bokom z môjho života.

Príprava svetovej výstavy vyžaduje vynaloženie veľkého úsilia. Najdôležitejším momentom v tejto súvislosti je naša účasť na najvýznamnejších kynologických podujatiach po celom svete a osobné „promo akcie“ Svetovej výstavy. Navštívili sme alebo navštívime Miláno, Brno, Moskvu (Eurázijská Show), Birmingham (Cruft’s Show). V tomto časovom úseku je veľmi dôležité, aby sme včas riešili problematické prihlášky a aby sme čím jednoduchšie vyriešili ostatné otázky spojené so Svetovou výstavou, napríklad koordinovanie záležitostí ubytovania, či informovanie nájomníkov predajných stánkov. V tejto súvislosti by som chcel poznamenať, že je obrovský záujem zo všetkých kútov sveta, čo sa týka takýchto predajcov.

Sme po prvej uzávierke, máte predstavu o tom, koľko psíkov sa asi prihlási?

Uplynul II. termín uzávierky – prihlasovania na Svetovú výstavu – a my sme zaregistrovali okolo 7000 psov zo všetkých kútov sveta. Podľa mojich medzinárodných skúseností to bude znamenať na konci registráciu približne 20 000 jedincov. Máme veľa prihlásených aj z krajín mimo Európy, možno aj vďaka tomu, že pre významné plemená prebehnú okrem Svetovej výstavy aj špeciálne svetové podujatia. Je medzi nimi svetová výstava boxerov ATIBOX, Interra Show pre plemená teriérov, Euro Sighthound pre chrtov a početné špeciálne klubové výstavy.

Predpokladám, že privítate početné skupiny zo zámoria, ale aj našich vystavovateľov – čím ich prekvapíte?

Z našich organizačných príprav by som vyzdvihol jednu z najdôležitejších, ktorá je z hľadiska vystavovateľov a návštevníkov rovnako dôležitá. Miesto výstavy na budapeštianskom Hungexpo je z hľadiska dopravy na nevýhodnom mieste, a preto sme museli riešiť problémy parkovania. V bezprostrednom susedstve Hungexpa je obrovská dostihová dráha, ktorá bude počas 5 dní podujatia zabratá len na parkovanie, a tak len na tomto mieste máme možnosť zaparkovať denne 1400 – 1700 áut. Okrem toho už od 6. hodiny ráno, ešte pred veľkou rannou premávkou, sú brány otvorené pre našich vystavovateľov. To považujem za našu najdôležitejšiu prípravnú úlohu.

Ako sa pripravujete? Na čo musí myslieť organizátor pri výstave takého formátu? V čom je organizovanie svetovej výstavy iné?

Organizovanie WDS je pre nás veľkou výzvou, ale keďže máme ročne viac úspešných medzinárodných výstav v Maďarsku, respektíve nedávno, v roku 2008 sme boli organizátormi úspešnej Európskej výstavy, dúfame, že náš tím organizátorov úspešne zdolá ťažkosti usporiadania.

Ako sa vám podarilo zostaviť zbor rozhodcov?

Veľkú pozornosť sme venovali zostaveniu medzinárodného zboru rozhodcov a myslím, že sa nám podarilo nájsť zdravý pomer medzi rozhodcami – špecialistami, a rozhodcami all-roundermi. Veľa rozhodcov príde z ďalekých kontinentov, niektorí, napríklad, až z Austrálie. Samozrejme, zo Slovenska sme pozvali viacerých rozhodcov pre exteriér, a verím, že veľa ľudí sa bude zaujímať o ich posudzovanie.

Ste známy ako chovateľ a vystavovateľ, môžete nám povedať niečo o sebe? Čo chováte a odkedy?

Niekoľko slov o mne – 30 rokov sa zaoberám chovom psov, mojím pôvodným plemenom sú oba rázy foxteriérov. Moja manželka je tiež uznávaná chovateľka psov, najvýznamnejšie výsledky má v plemenách border collie a austrálsky ovčiarsky pes. Výsledkom mojej 30-ročnej práce ako chovateľa a vystavovateľa je, že skoro všade vo svete poznajú, úspešne chovajú a vystavujú foxteriérov Agria. Prvým šampiónom materskej krajiny – Anglicka, ktorý nepochádzal z anglického chovu, bol pes z mojej chovateľskej stanice – anglický šampión, austrálsky šampión, USA šampión Agria Giorgio Armani.

Ako to máte rozdelené v rodine? Kto posudzuje? Kto vystavuje? Kto sa stará o vašich krásnych psov?

Ako som už spomínal, moja manželka, Judit Korózs-Papp, je tiež chovateľka psov, a uznávaná medzinárodná rozhodkyňa pre exteriér. Je špecialistkou pre plemená anglických a austrálskych ovčiarskych psov. V posledných rokoch práve moja manželka vystavuje nami odchované plemená psov, lebo moja práca rozhodcu pre exteriér a člena MEOE mi v tomto čase nedovoľuje túto pre mňa vzácnu zábavu.

Oslava päťdesiatky na nitranskej medzinárodnej výstave, Foto: Láďa Hájek
Ktoré skupiny posudzujete?

Od januára 2013 som medzinárodným all-rounder rozhodcom pre exteriér FCI.

Kde ste boli posudzovať najďalej?

V posledných 20 rokoch som ako rozhodca navštívil všetky kúty sveta. Najvzdialenejšie rozhodovanie bolo v Austrálii a v Japonsku.

Ktoré plemená rád posudzujete?

Samozrejme, aj ako rozhodca všetkých plemien mám svoje obľúbené plemená, najradšej pracujem s teriérmi, jazvečíkmi, respektíve s plemenami II. skupiny FCI – s nemeckými dogami.

Vážený pán predseda, dovoľujeme si pogratulovať vám k udeleniu titulu All-rounder FCI, ako aj k životnému jubileu. V mene slovenských vystavovateľov prajeme úspešné zvládnutie výstavy a tešíme sa na stretnutie v Budapešti v máji 2013.

Mgr. Jana Janek

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2013