Americký kokeršpaniel

(KR 2/2017)

25 rokov chovu na Slovensku

Americký kokeršpaniel patrí do 8. skupiny FCI, kde je najmenším predstaviteľom sliedičov. Krása, majestátnosť, energia a radosť zo života sú jeho základnými rysmi. Rozmanitá pestrosť farieb poskytuje veľkú možnosť výberu, ale starostlivosť o srsť znižuje záujem verejnosti o toto plemeno.

Dňa 5.3.2016 uplynulo 25 rokov od narodenia historicky prvého vrhu amerických kokeršpanielov na Slovensku. Vrh pozostával z jedného psíka čiernej farby a piatich sučiek vo farbe čierna a čierna s pálením. Šteniatka sa narodili 5. 3. 1991 pod hlavičkou chovateľskej stanice „z Čuňovského lesa“ chovateľky Ing. Vlasty Nagyovej. Plemenná kniha im pridelila čísla SPKP 3 – 8. (SPKP 1 a SPKP 2 boli udelené v roku 1984 a 1986 dvom importovaným jedincom, ktorí však do chovu nezasiahli.) Z tohto vrhu v ďalšom chove pôsobili hneď tri sučky. V roku 1991 sa narodili ešte dva ďalšie vrhy amerických kokeršpanielov vo farbe čierna s pálením, zlatobiela a čiernobiela.

Roky 1993-1998 môžeme pokladať za rozmach plemena na Slovensku. V roku 1995 sa narodilo 170 šteniatok, čo je doteraz najviac od začiatku chovu plemena na Slovensku.
Počas 25 rokov bolo uchovnených 136 psov a 261 sučiek.Za 25 rokov chovu bolo v SPKP zapísaných 406 vrhov – 1785 šteniat amerických kokeršpanielov, z toho 882 psov a 903 súk.

Farby narodených šteniat znázorňuje nasledujúci graf:

Na Slovensko bolo importovaných 155 amerických kokeršpanielov z 15 krajín. Najviac jedincov bolo dovezených zo susednej Českej republiky (110). Z krajiny pôvodu plemena – USA, bolo importovaných 9 amerických kokeršpanielov.
Zo Slovenska bolo vyexportovaných 318 šteniat do tridsiatich krajín sveta, čo je približne 18% zo všetkých zapísaných v SPKP.
Významnou časťou do slovenského chovu zasiahla chovateľská stanica Fly Mystery, ktorá odchovala77 vrhov vo všetkých farebných varietach, importovala 26 jedincov a exportovala 122 šteniat do dvadsiatich krajín, kde zviditeľnili náš chov.

Prvý šampión Slovenska bol udelený slovenskému odchovu v roku 1995. Titul získal čierny pes Ch. Biaro Večne spievajú lesy. Na prvého interšampióna si slovenské odchovy museli počkať až do roku 2000. Vtedy bol udelený titul Medzinárodný šampión F.C.I. čiernej sučke Joanne z Čuňovského lesa.

Plemeno bolo pôvodne zastrešené v Klube chovateľov poľovných sliedičov. V roku 2000 bol založený samostatný klub plemena – Americký kokeršpaniel klub Slovensko, s príchodom ktorého sa sprísnili chovné podmienky. Vznikla povinnosť testovania amerických kokeršpanielov pôsobiacich v slovenskom chove na dedičné očné ochorenia. Pravdepodobne aj príčinou tohto faktu sa odchovy znížili cca o jednu tretinu oproti deväťdesiatym rokom. Rovnako postupne stúpali aj požiadavky na exteriér. Momentálne pre uchovnenie všetci psi potrebujú tri výstavné ocenenia po dovŕšení dvanástich mesiacov veku s hodnotením výborný. U sučiek sú to dve výstavné ocenenia s hodnotením minimálne veľmi dobrý a jedno výstavné ocenenie z klubovej alebo špeciálnej výstavy s hodnotením výborný.

Sučka v málopočetnej farbe – hnedobiela s pálením.

Klub však vyšiel chovateľom v ústrety, a to otvorením triedy „ostrihaných“, ktorá je prístupná na každej klubovej či špeciálnej výstave, a hodnotenie z tejto triedy je možné použiť na uchovnenie. Pre prihlásenie do triedy ostrihaných sa vyžaduje štandardný výstavný strih – ostrihaná hlava, vytrimovaný chrbát a dorastajúca srsť na predných i zadných končatinách a bruchu v dĺžke minimálne 5 cm.. Zároveň sa upustilo od dobrovoľných či povinných poľovných skúšok. Plemeno je vedené ako poľovný sliedič v 8. skupine FCI. Napriek tomu, že disponuje poľovnými vlohami, už roky sa pred poľovným upotrebením preferuje výstavný kruh a funkcia domáceho miláčika – spoločníka.

Pes v rovnako málopočetnej farbe – hnedá s pálením.
Layton QuoteMe – Svetový vítaz mladých & Best of breedSvetová výstava psov Herning, Dánsko, 2010.

Plemeno je veľmi vhodné na agility, kde dosahuje značné úspechy. Slovenské odchovy sa zúčastňujú aj Majstrovstiev sveta v Agility. Nadšenci pre iné psie „športy“ nájdu v americkom kokríkovi dobrého parťáka aj pre coursing, obedience (poslušnosť), alebo tanec so psom. Rovnako sa medzi kokríkmi nájdu aj psí terapeuti, ktorí sa venujú väčšinou aktívnej canisterapii.
V dnešnej dobe sa chovu plemena venujú väčšinou dlhoroční chovatelia, z času na čas pribudnú nejaké odchovy nových chovateľov. Počet narodených šteniatok za posledné roky je cca 40 – 50 ročne. Najviac odchovávané farby šteniatok sú blond a čierna.
Zaujímavosťou poslednej doby bol import sučky vo farbe modrý beloš (blue roan). V roku 2015 boli narodené a v SPKP zapísané prvé šteniatka v tejto raritnej farbe.

Exteriérovo je plemeno na vysokej úrovni, o čom svedčí množstvo titulov, ktoré slovenské odchovy získavajú na výstavách po celej Európe. Naše úspešné odchovy nájdeme dokonca aj v krajne pôvodu plemena – USA, ale aj v Anglicku, v Írsku či v Rusku. Titul Best of breed (víťaz plemena) na svetovej výstave v dánskom Herningu v roku 2010 patril tiež slovenskému odchovu.

Americký kokeršpaniel

a jeho štandardné farebné variácie v slovenských odchovoch

 

čierna
« z 11 »

Autor: Jana Vallová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 2/2017