Agility v Športovom klube Severan v Jaklovciach 2011

(KR 5/2011)

Názov Športového klubu Severan navráva, že jeho členovia by sa mali venovať najmä práci so severskými psami, ako je grónsky pes, sibírsky husky, aljašský malamut a samojed. Áno, práve s týmito plemenami pracujú naši členovia, ktorým učaroval šport nazývaný mushing.

Niekoľkí z členov klubu sa venujú navyše i silovému športu so psíkmi, ktorým je weight pulling. V tomto  športe bojovníkov pes ťahá vozík naložený závažím na určitú vzdialenosť za čo najkratší čas. Spomenutým odvetviam kynologického športu sa v klube venujeme od jeho vzniku pred trinástimi rokmi. Pred šiestimi rokmi sa zišla skupinka ľudí, ktorí po prvýkrát v živote boli svedkami pretekov agility, a rozhodli sa, že stoja za skúšku i v malej dedine na východe Slovenska, v Jaklovciach. Začiatky sa nedali považovať za ľahké, no za pomoci všetkých členov klubu a neodmysliteľných sponzorov sme zvládli vyrobiť prekážkovú dráhu. Z finančnej podpory sponzorov boli zakúpené prekážky, ktoré sme vyrobiť nedokázali. Rok po založení sekcie agility sa nám podarilo zorganizovať neoficiálne preteky agility. Ďalší rok sa už na našom cvičisku v rámci 8. Kynologického dňa bežali prvé oficiálne preteky s účasťou pretekárov z celého Slovenska. V tretí rok preteky získali prívlastok medzinárodné, ktorý si zachovali dodnes.

Počas nasledujúcich rokov naši členovia získali množstvo úspechov na domácich, ale i zahraničných podujatiach. Za tento relatívne krátky čas sa našim deťom a juniorom podarilo trikrát získať titul majstra Slovenska. Zúčastnili sme sa EOJ (Europen Open Junior) v maďarskej Gyule, kde sa našim členkám darilo veľmi dobre. Členská základňa klubu sa od nášho vzniku priam neuveriteľne rozrástla o agiliťákov z celého Východného Slovenska. Veľkým snom je pre nás nominácia niektorého z členov na vrcholové podujatie agility – Majstrovstvá sveta – a čo najúspešnejšia reprezentácia našej krajiny, ako aj klubu. Týmto snom určite žijú i ostatné kluby na Slovensku.

Našou najväčšou udalosťou roka je Kynologický deň, ktorého 13. ročník sa konal v dňoch 2. – 3. 7. 2011 v areáli Športového klubu Severan Jaklovce. Prebehli tu aj preteky agility, ktorý oslávili malé, päťročné jubileum. Na túto akciu sme pozývali všetkých priaznivcov kynológie, ako aj milovníkov psov. Na svoje si, ako inak, prišli i ľudia bez psíkov, pre ktorých boli pripravené rôzne sprievodné akcie.

Ján Krupár

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2011