25 rokov rodézskych ridgebackov na Slovensku

(KR 2/2016)

História a súčasnosť

V roku 1987 si priviezla z pobytu v Južnej Afrike pani Ľudka Brejchová do Čiech sučku a psa rodézskeho ridgebacka (Amy Red Wayside a Shingi Mennystones). O dva roky neskôr, v roku 1989, boli šteniatka tohto páru zaregistrované v ČSHPK ako “A“ vrh jej chovateľskej stanice Z AFRICKÉ SAVANY. Jedno z týchto šteniatok, sučka menom AFRA, už ako matka v roku 1991 dala svojím historicky prvým vrhom základ slovenskému chovu plemena. Bol to “A“ vrh v chovateľskej stanici ZO ZÁMOCKÉHO PARKU pána J. Hutára.

Vzhľadom na to, že plemeno nebolo dostatočne známe, nedošlo k jeho okamžitej popularite. Tá vznikala veľmi pomaly, ale o to rýchlejšie sa presadila po tom, ako sa verejnosť oboznámila s eleganciou a mimoriadnymi vlastnosťami rodézskeho ridgebacka. Najväčšiu zásluhu na tom mal rozvoj klubizmu.

V roku 1994 založilo pár nadšencov plemena chovateľský klub, ktorý existuje dodnes pod skratkou „SKCHR“. Pevný základ klubu ako člena SKJ pod FCI položili manželia Mičuchoví v spolupráci s Jaroslavom Matyášom. Následne manželia Tušanoví a niekoľko ďalších nadšencov nadviazali na snahu zakladateľov a vybudovali za dvadsať rokov silný klub a dobré meno slovenského chovu ridgebackov vo svete.

Dnes má plemeno dva kluby. Okrem chovateľského klubu aj jeden záujmový. Oba majú veľkú zásluhu na tom, že sa plemeno dostáva do povedomia ako krásny a inteligentný pes, v rukách inteligentných ľudí.

Oslavy 25-ročnice plemena
Stretnutie so zakladateľmi chovu

Ako čas plynie, pôvodní chovatelia sa už postupne vytrácajú a len málokto si spomenie na pôvod svojho psa a na to, na akom základe sme postavili svoje vlastné chovy. Bolo by neospravedlniteľným hriechom zabudnúť a nepoznať tak vlastnú históriu.

Záujmový klub rodézskych ridgebackov na Slovensku pripravuje 28. mája 2016 v tradičnom prostredí „Piatrová“, Vrútky, stretnutie chovateľov, majiteľov i priaznivcov rodézskych ridgebackov so zakladateľmi chovu. Víkend venovaný plemenu a každému, kto si chce pripomenúť a uctiť jeho začiatky.

Slávnostná prehliadka psov

V rámci stretnutia bude aj “unoficial” (neoficiálna) výstava bez zadávania FCI titulov. Bude to prehliadka psov plemena Rhodesian Ridgeback s preukazom o pôvode, štandard aj neštandard, o ceny „History Cup“ a Memoriál Afry z Africké savany.

Pamätné plakety a ocenenia

Po výstave sa bude konať slávnostný raut, spoločenské stretnutie spojené s občerstvením, kde pripijeme na zdravie plemena pre minimálne ďalších 25 rokov. Pri tejto príležitosti bude vytvorená spoločná fotografia zúčastnených a odovzdané pamätné plakety a medaily.

Oceníme osobnosti a ich psov v oblasti športu, propagácie, chovu a ďalších za uplynulé obdobie a odovzdáme diplomy a poháre najúspešnejším výstavným jedincom klubu RRSK za rok 2015. Plánujeme tiež slávnostne odovzdať ocenenia chovateľom v zmysle návrhov Slovenského klubu chovateľov ridgebackov.

Nedeľa, špecifické testy pováh

Zaujíma nás názor zainteresovaných na vývoj a smerovanie chovu ridgebackov, ich exteriéru i povahy za uplynulých 25 rokov. A to nielen na sobotňajšej prehliadke psov, ale aj na nedeľňajších testoch pováh. Veríme, že s dnešnými ridgebackmi v tejto skúške času so cťou obstojíme.

Sme radi, že pozvanie prijali aj ďalší chovatelia a osobnosti, ktoré stáli pri počiatkoch chovu plemena na Slovensku. Účasť prisľúbili aj viacerí zahraniční dlhoroční chovatelia. Oslovili sme aj zástupcov slovenskej kynológie a SPZ a taktiež zástupcov chovateľských klubov na Slovensku a v Čechách.

Viac informácií a pozvánka

Vítaní sú všetci, akcia je verejná, prístupná pre členov, aj nečlenov klubov. Koná sa priamo v areáli hotela Piatrová, ktorého kapacity sú vyhradené pre toto stretnutie.
Bližšie informácie, možnosť ubytovania, propozície a prihlášku nájdete na www.RR.sk v sekcii „Plánované akcie“.

Venované zakladateľom nášho chovu, ktorí sa svojím nadšením a prácou zaslúžili o rozvoj plemena Rhodesian Ridgeback na Slovensku.

Monika Tušanová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 2/2016