Z výcvikových táborov 2012 Slovenského hovawart klubu

(KR 8/2012)

Jarný tábor 22. 4. – 29. 4. 2012, Bojnice – Hlboké

SHK má za sebou ďalší jarný tábor, ktorý otvoril našu klubovú výcvikovú sezónu – či už nácvikom poslušnosti a obrany, alebo stopami. Pre mnohých z nás je to už rutinná záležitosť, no potešenie, že pribúda stále viac a viac záujemcov o prácu s hovawartom je, úprimne, veľké. Konečne máme medzi sebou aj takých, ktorí naplno trénujú na najbližšie skúšky či preteky. A ak si všímame naše spoločné úsilie, máme čoraz lepšie výsledky. Klobúk dole pred každým, kto sa snaží zo svojho psa nielen niečo dostať a niečo ho naučiť, ale aj spraviť skúšky a pomôcť i takto propagovať naše plemeno. Veríme, že ľudí, ktorí sa v budúcnosti postavia na miesta víťazov aj v konkurencii iných pracovne vedených plemien, bude čoraz viac. Ak by sme mali zhodnotiť tento jarný tábor, mali sme znovu viac psíkov. Teší nás, že niektorých nováčikov to chytilo a snažia sa aj doma pri prechádzkach či v domovských kynologických výcvikových kluboch so svojimi psami pracovať a pokračovať vo výcviku. Prajeme nielen dobrý výcvik, ale hlavne výchovu, ktorá je určite základom úspechu. Okrem toho, že sme mali väčšiu účasť psov a psovodov, k nárastu v počte došlo aj u figurantov a výcvikárov. V tomto trende chceme pokračovať. Najbližšie by to takto malo vyzerať aj na letnom tábore v Podskalí. Pozitívom je i skutočnosť, že výcvikári a figuranti dobre spolupracujú a naozaj si vzájomne pomáhajú.

Obrany pokročilí
Obrany začiatočníci
Účastníci

Zástupcovia iných plemien

Letný tábor 26. 8. – 2. 9. 2012 – Podskalie

Už po druhýkrát sa uskutoční v príjemnom, zaujímavom prostredí malebnej doliny Strážovských vrchov pod skalnatým masívom Podskalský Roháč.
V minulom roku sme si tento areál veľmi obľúbili, čo je dôvodom usporiadania tábora aj v tomto roku. Kapacita ubytovania a priestor na výcvik sú ideálne a vzhľadom na to, že naše tábory sú pre mnohých z nás aj dovolenkou, radi využívame i možnosti turistiky, cykloturistiky v okolí, prechádzok po prekrásnej prírode, ale aj využitia vonkajšieho bazéna v areáli, spoločných večerných posedení pri táboráku a iných aktivít.
Tak ako pred rokom, aj teraz sme oslovili na figurovanie a výcvik Milana Mihoka, Mira Hanajíka a Petra Čuntalu. Máme prisľúbenú účasť Petra Lengvarského, ktorý by mal rozhodovať aj plánované skúšky 29. 8. 2012 podľa IPO, Fpr a BH. Počas výcviku bude možnosť dotrénovať pod skúseným dohľadom. Tešíme sa aj na nových účastníkov nielen skúšok, ale i tábora.

Rozhodca p. Peter Lengvarský s účastníkmi skúšok
Skúšky Dara Falcrum
Stretnutia tretieho druhu
Zástupcovia iných plemien

Potešujúci je aj fakt, že medzi nás prichádzajú i kynológovia zo spriatelených klubov s inými plemenami, napr. doberman, československý vlčiak, nemecký či belgický ovčiak. Aj touto formou sa snažíme o spoluprácu, a hoci je výcvik s každým zo spomínaných plemien iný, odlišný, vzájomne si vymieňame skúsenosti, radíme a pomáhame si.
Dovidenia v Podskalí!

Tibor Suchánek, Roman Rakovan

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2012