Úprava srsti malého bradáča – 2. časť

(KR 6/2011)

upravovaný pes FRODO LORD Wild Rane

Dnes si vysvetlíme trimovaciu techniku, chovateľmi slangovo nazývanú „roling“. Väčšinou sa používa v salónoch s cieľom, aby upravovaný pes vyzeral dobre za krátky čas. Majiteľ domov odchádza s krásne upraveným psom a nemusí čakať na dorastenie novej srsti. Používajú ju i mnohí chovatelia, ktorí sa pravidelne zúčastňujú výstav a nestoja o pauzy spôsobené čakaním na dorastenie naholo vytrimovaného bradáča.

Pri rolingovom spôsobe trimovania ide o okamžitý finálny efekt vytvorenia elegantného spoločníka zo zarastenej huňatej gule chlpov. Nesmieme však zabúdať na to, že aj pri rolingu srsť musí byť vyzretá, prerastená a jemne otvorená – najvhodnejšia na vyšklbávanie. Najužitočnejšie je rolingovým spôsobom pokračovať po úprave šteniatka, pri ktorej sme vytrhali jemnú šteňaciu srsť, čím sa začali tvoriť dve vrstvy krycej srsti. Jedna vrstva šteniatku zostala, druhá bude tá, čo narastie po otrimovanej šteňacej.

Tak ako pri zvyčajnom trimovaní, aj pri rolingu si musíme srsť pripraviť rozčesaním kovovým hrebeňom alebo kefou. Nasleduje veľmi dôkladné vyčesanie „trimovacími hrabličkami“ (foto č. 2). Týmto zbavujeme srsť starej, nepotrebnej podsady, ktorá sa už v tejto fáze nedala ničím odstrániť, a čiastočne aj vrchnej časti krycej srsti. Pri rolingu je vhodnejšie pracovať s trimovacím nožom. Na ochranu proti otlakom môžete používať gumené trimovacie prsty. Srsť začneme trimovať na temene hlavy tak, že si dôkladne oddelíme ofinu, ktorú budeme pridržiavať rukou, aby sme nevytrhali viac, než je potrebné. Dbáme na to, aby sme vytrhali iba vrchnú vrstvu krycej srsti. Spočiatku výsledok nebude viditeľný. Hlava sa však dorába efilačnými nožnicami, konečná fáza  preto bude zreteľná a dobre viditeľná (foto č. 3). Rovnakým spôsobom pokračujeme cez krk, lopatky, telo a vonkajšiu časť stehna (foto č. 3a, 3b). Zachytávame jednotlivé trsy prerastenej srsti a prudkým pohybom v smere jej rastu ich vyšklbávame (foto č. 3c).

Trimovanie rolingom je pre psov menej stresujúce – je príjemné a zvyčajne netrvá tak dlho ako trimovanie naholo. Veľmi vhodné je aj v letných mesiacoch, kedy psy vystrihané strojčekom často trpia na prehrievanie. Po rolingovom trimovaní na psovi zostane časť krycej srsti, ktorá je primerane dlhá či už v letných, alebo i zimných mesiacoch (foto č. 4, 4a). Keď máme urobené celé telo, dôkladne vyčešeme zostávajúcu srsť trimovacím nožom, aby sa čiastočne preriedila, uľahla a napriamila (foto č. 5, 5a, 5b).

Po rolingu pristúpime k doladeniu prechodov na krku, zadnej časti stehna, k vyholeniu hrdlovej časti krku, uší, vankúšikov a k dostrihaniu dlhej srsti na nohách.

Hrdlovú časť krku vyhoľujeme strihacím strojčekom s 1,5 mm hlavicou (Oster 10). Ak však robíme čierneho psa, ktorý pôjde na výstavu, volíme hlavicu s vyšším strihom, aby mu nepresvitala koža na krku (Oster 7F). Pri farbe psa inej než čiernej hlavicu strihacieho strojčeka prakticky nemeníme. Od hrudnej jamky na krku vyhoľujeme v tvare V alebo U po spodnú sánku, zvyčajne až po kútik (foto č. 6). Bočnú stranu krku vyholíme po spojnicu proti sebe rastúcich chlpov (foto č. 7).

foto 2
« z 45 »

Uši vyhoľujeme tak, ako sme už spomínali v predošlom článku – rukou vytvoríme podložku pod ušný bolec, aby sme cítili, kadiaľ striháme a aký vytvárame na ucho tlak. Holíme zásadne v smere rastu srsti pre menej skúsených, čím sa predíde zastrihnutiu do dvojitej riasy na uchu (foto č. 8, 8a, 8b, 8c). Po doholení zastrihneme prečnievajúce chlpy nožničkami v tvare ucha (foto č. 20, 20a). Prejdeme na zadné partie psa, ktoré treba upraviť vyholením. Zadnú časť stehna vyhoľujeme približne od úponu stehenného svalu až po spodnú časť chvosta, pričom vyholíme aj cca 1,5 cm vnútornej časti stehna – približne po úroveň prednej strany mieška psa. Pri veľmi precitlivelých jedincoch dávame pozor, aby sme nevyholili srsť tesne pri miešku. Pes by na podráždenie citlivého miesta reagoval prehnane a sadal by si. Nezabudneme na vyholenie medzi vankúšikmi na labkách (foto č. 9, 9a) a môžeme strihací strojček odložiť.

Pristúpime k doladeniu prechodov medzi otrimovanou časťou a časťou vyholenou efilačnými nožnicami. Ja používam jednostranné, ktoré odporúčam viac. Upravíme si najprv temeno hlavy, aby sme vedeli, do akej hĺbky budeme uberať chlpy na bočnej strane krku s cieľom optického predĺženia krku. Pri temene hlavy pracujeme s efilačkami v protismere rastu srsti (foto č. 10) tak, aby sme ju vyhladili, ale nie príliš skrátili. Musíme brať do úvahy aj to, že ak ide pes na výstavu, dĺžka jeho srsti musí byť štandardná. Jemne upravíme aj prechod z temena hlavy na bočnú časť líca, aby srsť nepretŕčala do strany a zbytočne nevytvárala širokú hlavu (foto č. 10a). Boky krku robíme efilačkami v smere rastu srsti. Je potrebné, aby sa odstránila iba prečnievajúca vrstva, ktorú opticky zužujeme. Ak by sme krk robili v protismere rastu srsti, mohli by sme nesprávnou manipuláciou vytvoriť „schody“ alebo záseky, ktoré sa veľmi ťažko odstraňujú (foto č. 11, 11a). Po smere rastu srsti urobíme aj prechody na zadnej strane stehna (foto č. 12, 12a, 12b) a bočnej strane chvosta (foto č. 13).

Ak ste už zvládli aj prechody, zostáva vám dostrihať a vyformovať dlhé chlpy na nohách a hrudníku. V tejto fáze úpravy je vhodné psovi nohy a hrudník okúpať a vyfénovať. Uľahčíte si tým náročnejšie načesávanie srsti kefou. Bude rovná a bude sa ľahšie formovať strihom. Zastrihneme si spodok labky, pretože odtiaľ sa bude odvíjať, akú dĺžku srsti necháme psovi na nohách (foto č. 14, 14a, 14b, 14c, 14d). Ja zásadne zastrihávam labky dookrúhla, u bradáča to vyžaduje štandard a pes tak vyzerá elegantnejšie. Z praktického hľadiska navyše nosí domov menej nečistôt. Dĺžku srsti na nohách prispôsobujeme podľa mnohých kritérií – je to pes športovec, spoločník, preto nepotrebuje veľmi dlhú srsť. Je to výstavný pes, ktorý má však nesprávne uhlenie, preto mu necháme viac srsti a vyformujeme uhlenie do správnej podoby. Keď je srsť zanedbaná, zadredovaná a vyčesaním sa čiastočne poláme, musíme ju skrátiť na zdravú formu. Srsť na nohách sa zastriháva tak, že sa vyčeše v protismere rastu chlpu, aby vytvorila stĺpec, ktorý sa následne zostrihne do požadovaného tvaru (foto č. 15, 16, 16a, 16b). Na úpravu zadných nôh sa kladie väčší dôraz, pretože zlým vyformovaním uhlenia by sme mohli aj dobre uhleného psa poškodiť. Jedná sa hlavne o výstavne upravovaných psov (foto č. 17, 17a, 17b). Nesmieme však zabudnú ani na bočný  pohľad na psa. Dlhá srsť na hrudníku mu iba prekáža a zbytočne ho špatí. Zastrihneme ju do individuálne žiadanej dĺžky. Každému malému bradáčovi totiž pristane iná dĺžka srsti na hrudníku (foto č. 18, 18a). Nakoniec doladíme aj predhrudie, ktoré najprv obstriháme nožnicami, a následne do žiadaného tvaru upravíme efilačnými nožnicami (foto č. 19). Osobne ako poslednú psovi zastrihávam ofinu. Aj tá sa prispôsobuje tvarom a hrúbkou celkovému vzhľadu psa. Preto si ju nechávam nakoniec, keď už je pes takmer hotový a môžem sa rozhodnúť, aká ofina mu najviac pristane. Použitému modelu som vytvarovala ofinu tak, aby mu tvorila jemné oblúky nad očami (foto č. 21, 21a). Netreba zabúdať na to, aby bola ofina riadne vyčesaná a zastrihnutá rovnomerne.

A tu je výsledok (foto č. 22).

Zuzana Havlíková, Ch. s. Bikin dvor
foto: Ladislav Mackových

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2011