Úprava malého bradáča – 1. časť

(KR 3/2011)

V predošlom pojednávaní sme si povedali niečo o úprave srsti šteniatka malého bradáča. Dnes sa zameriame na trimovanie vyzretej, prerastenej srsti dospelého malého bradáča.

V salónoch pre psov sa zväčša používa typ trimovania podobný, ako som vysvetlila na šteniatku. Majitelia a chovatelia malých bradáčov však využívajú možnosť vytrimovať svojho psa na kožu. Ide z hľadiska kvality srsti o najspoľahlivejší spôsob obnovy a regenerácie. Je náročný na techniku, pretože je potrebné dávať väčší pozor na to, aby sme predišli poraneniu kože trimovaného psa. Trimovanie na kožu môžeme prevádzať prstami, alebo si pomôžeme trimovacím nožom. Je potrebné, aby trimovací nôž nebol ostrý, pretože by sme zachytávanú srsť nevyšklbávali, ale zrezávali, čo by malo v tomto prípade nežiaduci efekt. Nezabudneme ani na to, že trimovaný pes nesmie byť okúpaný minimálne 10 až 14 dní pred samotným úkonom. Jeho srsť odmastila, následkom čoho by sa šmýkala po prstoch či trimovacom noži. Ak by sme aj takúto srsť prestrekli prípravkom na trimovanie, koža psa je po okúpaní mäkšia a poddajnejšia, preto by samotné vytrhávanie jednotlivých trsov srsti psovi spôsobovalo bolesť.

Pred úpravou

Srsť si pripravíme dôkladným prečesaním kefou a následne aj tzv. trimovacími hrabličkami (obr. 2), aby sme ju sčasti zbavili podsady a predpripravili na samotné trimovanie. Ľahšie sa zachytávajú a vyšklbávajú trsy prerastenej krycej srsti, než väčšie chumáče, aj s podsadou.

Na holo alebo na kožu začíname trimovať od hlavy. Vytvarujeme a oddelíme si ofinu nad očnicovými oblúkmi (obr .3). Zachytíme ju rukou tak, aby sa jemne napla, a na temene hlavy začneme vytrhávať malé trsy srsti v smere rastu chlpu, t.j. smerom k ušiam (obr. 4, 5). Pomaly vytrimujeme temeno hlavy a postupujeme na hornú časť krku. V partiách na temene sa najčastejšie ukáže, či zachytávate a trháte srsť po malých trsoch. V tejto časti je koža jemnejšia a ihneď reaguje začervenaním. Postupujeme pomaličky a opatrne. Doporučujem vytrimovanie ušných boltcov i z vonkajšej strany, pretože častým strihaním strojčekom sa srsť znehodnocuje, stráca farbu a zjemnie (obr. 6). Samozrejme, uši vytrimujeme iba vtedy, keď je srsť dostatočne vyzretá a dlhá. Ak je pes zvyknutý a srsť dostatočne dlhá, môžeme vytrimovať aj hrdlovú časť krku. Ak je pes citlivý na trimovanie tejto oblasti, vystriháme ju elektrickým strojčekom (obr. 7). Je veľmi dobré naučiť malého bradáča pri trimovaní ležať na boku. Pre psa je to príjemnejšie, pretože si ľahšie napnete kožu a bez väčších problémov sa držíte trimovacej línie (obr. 8). Na kožu otrimujeme celé telo, lopatky, chrbát, chvost a boky stehien z vonkajšej strany. Ak po otrimovaní trimovacím nožom zostáva na tele jemnejšia srsť, doporučujem došklbať ju prstami, aby bola koža čistá. Môže sa stať, že na nej zostanú krátke tvrdé chlpy, ktoré sa nedajú ničím zachytiť. Ide už o novú, kratučkú kryciu srsť, tlačiacu sa z miest vypadnutej srsti po česaní, ktorú môžete kľudne nechať dorastať.

Dnes si na jednej sučke ukážeme dva rozdielne typy úpravy srsti.

Z jej pravej strany je vidieť ponechanú líniu na tzv. nemecký typ (obr. 9). Lopatky sú vytrimované po lakeť, bočná hrudná línia je vedená od lakťa jemne cez slabiny. Na stehne je  ponechaná dlhšia srsť v hrúbke cca 1 – 1,5 cm, ktorá olemováva kolennú časť stehna. Celý bok stehna až po pätu je vytrimovaný. Na bočnej časti krku a lícnej časti hlavy je srsť vystrihaná elektrickým strojčekom so strihacou hlavicou 1,5 mm (Oster 15). Z ľavej strany sučky vidíme rozdiel vo výške ponechanej srsti –  týmto spôsbom ju upravíme na tzv. americký typ (obr.10). Srsť sa ponecháva vyššie na lopatke, ako aj na bočnej strane hrudnej časti, aby sa vytvoril mohutnejší, hustejší pás srsti. Na stehne sa línia vytrimovanej srsti zmenšuje iba na jeho vrchnú polovicu, mnohokrát dokonca len na tretinu. Takto sa upravuje malý bradáč s hustejším osrstením. Všetky jeho chyby a nedostatky sa skrývajú v hustej srsti správnym zástrihom. Krk a lícna časť je na tejto strane vytrimovaná naholo. Pri tomto type úpravy sa aj ofina upravuje inak. Stop sa vytrimuje na hladko, aby vynikla kvalita a farba srsti a oddelila ofinu na dve časti, ktoré akoby tvorili dve ofiny. Samotná ofina sa prečeše a zastrihne do žiadaných oblúkov, ktoré jemne prekrývajú oči, podľa priložených fotiek (obr. 11 až 19). Týmto sa opticky zvýrazní dĺžka hlavy a papule.

obrázok 2
« z 22 »

Pri tomto type trimovania nohy neformujeme. Maximálne môžeme vyholiť srsť medzi bruškami na labke a, ak je srsť na spodnej časti nohy prerastená, zastrihneme ju do guľata. Formovanie dĺžky srsti na nohách sa robí po dorastení krycej srsti, čo trvá približne 2 – 3 mesiace. Musíme veľmi dobre zvážiť, ako dlho pred výstavou použijeme tento typ trimovania, pretože u každého psa je dĺžka zarastania individuálna, a navyše je ovplyvnená aj vonkajšou teplotou. V letných mesiacoch srsť dorastá pomalšie, ale pozor, hrozí spálenie kože na slnku. V zimných mesiacoch dorastá rýchlejšie, pozor však na podchladenie či prechladnutie.

Po otrimovaní na kožu je veľmi dobré malého bradáča okúpať. Vhodný je šampón s ukľudňujúcim účinkom. Koža sa vyčistí a nesvrbí. Doporučujem po vysušení naniesť na holú kožu výživný regeneračný krém alebo mlieko – napr. Panthenolové, nechtíkovú masť a pod (obr. 20). Koža sa rýchlejšie zotaví a zo zdravej vyrastie kvalitnejšia srsť.

Tento typ trimovania sa dá aplikovať na všetky farby malého bradáča. Pri farbe korenie a soľ začína vyrastať srsť nahnedlá, pri bielej nažltlá. Netreba sa obávať, ide približne len o pol centimetra srsti, ktorá sa zostrihá efilačnými nožnicami, aby sa docielila správna farba.

Zuzana Havlíková, foto: Zuzana Havlíková ml.
Upravovaný pes: Dog-Othos Sahara´s Girl/GT

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2011