Tam, kde sa trblietal sneh,

keď už po ňom nikde inde nebolo ani chýru!

(KR 4/2011)

Nevídaného bieleho úkazu sme mohli byť svedkami 12. a 13. marca 2011 v Zuberci, v útulnej dedinke Západných Tatier – tam kde je k prírode ešte stále naozaj blízko.

V tieto dni prebehli preteky psích záprahov s označením „Veľká cena Zuberca“. V uplynulej zime musheri na snehové podmienky veru šťastie nemali. Potvrdenie pretekov v Zuberci preto prinieslo stretnutie pretekárov nielen zo Slovenska, ale i z okolitých krajín – Poľska, Česka, Maďarska a Rakúska. Pravdu povediac, v samotnom Zuberci už snehu prakticky vôbec nebolo. Nesmieme však zabudnúť, že sa nachádzame v Západných Tatrách. V neďalekom lyžiarskom stredisku Zverovka – Spálená dolina, len niekoľko kilometrov od Zuberca, to už bolo o niečom inom. Končiaca zima už snehovú prikrývku zbalila, no tu bola ešte veľmi bohatá, čím nám, musherom, poskytla príležitosť zapretekať si priamo v Tatrách. Všetci chlapci realizačného tímu, obce Zuberec či klubu Askino odviedli naozajstný kus práce, vďaka ktorej sme v sobotu ráno mohli vyštartovať na upravené 6 a 8 km dlhé trate. O jednoduchosti by sa hovoriť nedalo, každý z nás však bol naozaj rád, že si užije sneh a jazdu so svojím záprahom. Keď sme si navyše mohli aj zapretekať, čo viac by nám mohlo chýbať?

Luboš Ocet, B2
Martin Benda; Hana Bendová, SKJ, bez PP
Igor Pribula, D1
Daniel Filo, A, B

Z deviatich kategórií sa v piatich sa na najvyššom stupni umiestnili Slováci. Sobota bola zážitkom, na ktorý sa tešíme celé leto i jeseň. Upravená trať, psy bežia, boj je potrebné zvádzať jedine so slnkom, ktoré s blížiacim sa prvým jarným dňom začínalo preberať žezlo. Severanom beh v desaťstupňovej teplote príliš nesvedčí, väčšina trate však viedla lesným porastom, vďaka čomu sa teplo dalo zvládnuť a sobota sa uzavrela k všeobecnej spokojnosti. V nedeľu ráno nás prekvapila mierne zatiahnutá obloha, čo nám len a len vyhovovalo. Len nech si slniečko trochu oddýchne. Trať sme si užili, ako sa na rozlúčku so snehom patrí, a na záver dostala po dlhom čase priestor istá špecialita. Pred vyhlásením výsledkov si zapretekali naši najmenší „pretekári“. Je príjemné vidieť, ako rodičia vedú svoje ratolesti k športu, ktorý pestuje vzťahy medzi človekom a psom, či väčšinou dokonca psami. Tieto deti naozaj nezapreli korene mushingu zapustené vo svojich žilách.

Ján Mlynár, SKJ1
Marek Harvan A, B; Jacek Wlodarczyk, C1
Dana Dudinská, C2, D2
Ján Keruľ, B2

Vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien patrí ku všetkým pretekom, tu však prebehlo trochu ináč. Zuberec bol rozlúčkou so snehom tohtoročnej sezóny, a tak aj dekorovanie víťazov bolo symbolickým ukončením nielen tohto podujatia. Preto chcem poďakovať organizátorom, že sa rozhodli usporiadať preteky napriek všetkým ťažkostiam – dobrá vec sa podarila. Na budúci rok privítame v Zuberci celú svetovú špičku, pretože práve tu sa budú konať Majstrovstvá sveta psích záprahov WSA 2012! Už teraz sa tešíme!

Jano Keruľ, foto Ján Miškovič „Mišiak“

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 4/2011