Špeciálna výstava SHS – Malý Lapáš 15. 9. 2016

(KR 10/2016)

Špeciálna výstava Slovenských hrubosrstých stavačov

Po veľmi dlhej dobe sa podarilo zorganizovať samostatnú špeciálnu výstavu slovenských hrubosrstých stavačov. Podujal sa na to klub chovateľov slovenských hrubosrstých stavačov, ktorý chcel povýšiť túto akciu na sviatok nášho národného plemena. Zámerom bolo urobiť výstavu, kde sa zúčastní čo najviac jedincov ktorí sa odprezentujú v peknom prostredí a zabojujú o titul „víťaz špeciálnej výstavy“ a ďalšie. Vďaka dobrým vzťahom Juraja Štaudingera s rodinou Tóthovcov sme akciu zorganizovali na kynologickom ranči Nový dvor v Malom Lapáši. Za poskytnutie nádherného miesta sa chceme majiteľom poďakovať, atmosféra aj prostredie boli vynikajúce.

Na výstavu sa prihlásilo 26 jedincov v rôznych vekových kategóriách, od malého šteňaťa v doraste až po kategóriu veterána. Generálnym partnerom celej akcie bola spoločnosť Pharmacopola zastupujúca taliansku značku krmív Farmina. Špeciálnu výstavu celú posudzoval Jozef Jursa. Ak začneme od mladších kategórii, víťazom špeciálnej výstavy mladých v kategórii pes sa stal DARVIN ACTA NON VERBA (CAJC), v sukách tento titul dostala pekná a šikovná sučka DANIBULL ASILLYA SILVERTINA (CAJC), ktorá sa zároveň stala celkovou víťazkou mladých. V triede strednej medzi psami dominovali CANON ACTA NON VERBA (CAC) a CAPTAIN ACTA NON VERBA (R.CAC). V triede otvorenej dosiahli najväčšie úspechy D.J.. ACTA NON VERBA (CAC) a OBAMA Z MILHOVSTOVSKÝCH POLÍ (R.CAC).

ONDAVA z Milhovstovských polí – CAC, BOB, Víťaz špeciálnej výstavy
DANIBULL ASILLYA Silvertina – Víťaz špeciálnej výstavy mladých CAJC, J. BOB

V triede otvorenej medzi sučkami získali tituly ONDAVA Z MILHOSTOVSKÝCH POLÍ (CAC) a DAFNE ACTA NON VERBA (R.CAC). V pracovnej triede medzi psami získal titul AGAR DOCHEL (CAC) a medzi sukami pekná, krásne sa prezentujúca SOFIA Z MILHOSTOVSKÝCH POLÍ (CAC). Triedu šampiónov ovládla KRÁSKA DRUWYD (CAC) a v poslednej posudzovanej triede veteránov získal titul BROK Z KÚTSKEJ. Atmosféra na ranči bola veľmi priateľská a pohľad na veľké množstvo sivých a fúzatých psov vyčaroval ľuďom úsmev na tvári, veľa ľudí malo možnosť podiskutovať a vidieť slovenského hrubosrstého stavača v plnej paráde.

D.J. Acta Non Verba – CAC, BOS, celkové druhé miesto

Od začiatku sa tvorili skupinky jednotlivých známych a veľa ľudí sa na výstave stretlo po dlhej dobe, ale ked prišlo na zaslúžený potlesk pre jednotlivých víťazov tried, tlieskali všetci rovnako, čo nás naozaj teší. Okrem všetkých zúčastnených majiteľov a priaznivcov slovenského hrubosrstého stavača, patrili medzi ctených hostí aj syn Kolomana Slimáka Ľubomír Slimák a Docent Radovan Kasarda z katedry genetiky na SPU. Do záverečného kruhu nastúpili víťazi jednotlivých tried a rozhodca mohol vyberať celkových víťazov.

DARWIN Acta Non Verba – Víťaz špeciálnej výstavy mladých, CAJC

Titul junior BOB a získala sučka DANIBULL ASILLYA SILVERTINA majiteľa Daniela Hrežíka, celkové druhé miesto BOS získal pes D.J. ACTA NON VERBA, ktorého predvádzal jeho majiteľ Michal Puk z Komjatíc. Najlepším veteránom (best Veteran) sa stal legendárny BROK Z KÚTSKEJ patriaci Dušanovi Podmajerskému zo Senice. Zaslúženým a celkovým víťazom celej výstavy s titulom „víťaz špeciálnej výstavy“ BIS sa stala veľmi pekná suka ONDAVA Z MILHOVSTOVSKÝCH POLÍ manželov Kriekovcov z Točnice.

Tento ročník sa medzi sebou popasovalo celkovo 25 nastúpených jedincov a víťazovi ako aj všetkým zúčastneným, ktorí prihlásili svojho psa chceme pogratulovať a poďakovať, že prispeli svojou účasťou a prišli predviesť svojho miláčika na toto výnimočné podujatie. Dúfame že nasledujúce ročníky budú stále bohatšie účasťou a že sa z tejto výstavy stane tradičná a vážna akcia nášho národného plemena. Všetkých čitateľov a priaznivcov srdečne pozývame na budúci ročník 2017.

S úctou výbor KCHSHS
FOTO: Poľovníctvo a rybárstvo

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 10/2016