Dva roky, dve úspešné akcie

(KR 10/2016)

Výcvikové akcie

Ku každému správnemu psovi neodmysliteľne patrí aj výcvik. Ak sa jedná o pracovné plemeno je potreba výcviku a práce so psom o to dôležitejšia. Nepredstavujte si však prísnu drezúru ako z „cirkusu“, ktorá je pre bežných psíčkarov nezvládnuteľná. Predstavte si, že váš štvornohý priateľ sa chce zabávať rovnako ako vy a chce aby ste mu dopriali zistiť k čomu bol šľachtený a čo mu bude robiť veľkú radosť, rovnako ako vám keď uvidíte jeho výsledky a napredovanie. Presne o tomto sú výcvikové akcie, ktoré ako Klub chovateľov slovenských hrubosrstých stavačov organizujeme. Naša myšlienka bola a je robiť akcie, kde sa naši členovia, partneri a priatelia dozvedia veľa nových informácii o práci so stavačom. Akcie, kde sa zblížia a pomiešajú naše názory, kde sa vytvoria nové priateľstvá a kde sa dobre zabavíme. Posledné dva ročníky boli presne o tom. Prvá akcia sa konala v lete 2015 na Čiernom Balogu, trénovali sme síce vo vyššej nadmorskej výške, ale vôbec to neprekážalo. Otvorené pasienky a les boli vhodné podmienky pre nácvik jednotlivých disciplín. Vysokohorská chata zas bola ideálnym priestorom na oddych a spoločné posedenia. Za poskytnutie priestorov treba poďakovať tamojšiemu združeniu a jeho predstaviteľom, že nás podporili a umožnili nám využiť ich nádherný revír. Za tie tri dni si to účastníci aj ti štvornohí naozaj užili.

Druhá akcia bola v tomto roku na Záhorí v dedinke Kopčany. To, čo sa o prajnosti a priateľskej povahe Záhorákov hovorí je naozaj pravda. Tamojší revír PS Bažant Kopčany na čele s ich hospodárom Jankom Kotvanom a Ottom Hrušeckým, ktorí nám v tomto roku poskytli svoj nádherný revír na dve akcie nášho klubu, patrí obrovské poďakovanie. Sú to naši priatelia a ich pomoc si veľmi vážime.

V Kopčanoch sa na začiatku roka konal Medzinárodný Field Trial a v lete výcvikový tábor. Tri dni a dve noci v Kopčanoch poskytli účastníkom dostatok času aj priestoru na tréning ale i oddych. Ako hlavného hosťa a lektora sme pozvali medzinárodného rozhodcu pre exteriér a výkon Pavla Navrátila z Českej republiky. Pán Navrátil ochotne prijal naše pozvanie a prišiel nám odovzdať časť svojich skúsenosti s výcvikom. Druhým hosťom a lektorom bola profesionálna handlerka Janka Kadnárová, ktorá nám radila a pomáhala pri nácviku predvádzania psov na výstavách. Výcviková akcia bola zameraná najmä na nácvik poľných disciplín a prác na vode. Nácviku týchto disciplín sme venovali väčšinu času počas celých troch dní. Na akcii boli v podobe účastníkov zastúpené viaceré plemená stavačov ako slovenský hrubosrstý stavač, maďarská vyžla, pointer, nemecký krátkosrstý stavač, írsky seter a drôtosrstá maďarská vyžla.

O kvalitné jedlo a oddych sa po jednotlivých nácvikoch postaral Martin, prevádzkovateľ reštaurácie Svätá Margita v Kopčanoch. Predseda Klubu Peter Bíly sa večer v Margite zhostil úlohy grillmajstra a večerná zábava bola v plnom prúde. Akcia dopadla veľmi dobre a želáme si aby sa na našich výcvikových akciách zúčastňovalo stále viac a viac nových majiteľov stavačov a našich nových členov. Všetci ste do budúcna vítaní a tešíme sa na vás.

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 10/2016