Letný handlingový tábor 2017

Opäť po roku nastal čas, kedy sa naša komisia a jej priaznivci v zložení Dominika Šusterová, Vladimíra Macháleková, Naďka Kuntová, Majo Hradský vrhajú na prípravu už 3.ročníka letného handlingového tábora a tak je vhodná príležitosť na obzretie sa za vlaňajším letom a v tomto už jarnom ba priam letnom počasí si pripomenúť zážitky z tábora, na ktoré budeme isto všetci zúčastnení radi spomínať.

2. ročník Handlingového tábora sa konal v čase od 21. 08. 2017 do 29. 08 2017 v bývalom hoteli Hydrostav, kde má svoj stály domov detský tábor „Euromesto“. Rekreačné zariadenie Euromesto sa nachádza v lesoch Malých Karpát, pod hradom Červený kameň, v lokalite Píla pri obci Častá. Dušou a otcom celého Euromesta je Mgr. Martin „Huhňo“ Krištofič, vďaka ktorému sme mohli náš letný handlingový tábor uskutočniť práve v priestoroch Euromesta, za čo mu patrí naša veľká vďaka.

Kde začať?
Pokúsim sa zmapovať vám všetkým, nádherných deväť dní, ktoré sme my všetci, 14 mladí talentovaní mladí ľudia a štyria dospeláci – ich inštruktori, spoločne prežili. Okrem bohatého programu, ktorý sme deťom pripravili, bol pomedzi program každý jeden deň plánovaný tréning handlingu, či už so psami, alebo takzvane „na sucho“, čiže bez psov, zameraný na orientáciu v priestore. Pri tréningoch boli deti rozdelené do menších skupín, ktorým sa na striedačku venovali Dominika Šusterová, Naďka Kuntová a ja. My, ako inštruktori sme mali so sebou aj svojich psíkov, s ktorými si mohli deti tiež zatrénovať, aby si vyskúšali aj iné plemeno ako majú vlastné.


Nástup bol hneď v pondelok po víkendovej medzinárodnej výstave v Bratislave, takže mládež ešte nestihla ani vychladnúť z výstavného kolotoča a už bola nastúpená na ďalšiu činnosť súvisiacu s vystavovaním, ale aj so zábavou a oddychom. Príchod bol stanovený na poobedie, keďže sa začínalo olovrantom. Účastníci boli ubytovaní spolu so svojimi psíkmi. Pri ubytovaní a zložení vecí a najvhodnejšom umiestnení psíkov sme im pomáhali my inštruktori. Rodičia mali možnosť vidieť izby aj spôsob ubytovania svojich ratolestí a ich štvornohých zverencov a boli oboznámení s približným programom na celých deväť krásnych dní.Po príchode a ubytovaní, bol čas na malé skúmanie Euromesta a oboznamovanie sa s objektom. Po večeri nasledovalo vzájomné zoznamovanie účastníkov tábora a oboznámenie sa s denným režimom a programom tábora, ktorý bol zameraný na vzájomnú komunikáciu handlera so psom, na ich vzájomnom pozitívnom kontakte a v neposlednom rade aj na vedomostiach, správaní sa a obliekaní v rámci handlingu. Všetci účastníci obdržali ako darček krásne tričká s logom tábora a šiltovky, ktoré boli takmer predpísaným povinným kusom výstroje, aby deti nedostali úpal.


Druhý deň nám prišli spríjemniť dievčatá Viktória Obetková s Monikou Krajčírovou seminárom o Dogdancingu a Dogfrisbee, za čo si vyslúžili veľký obdiv a poďakovanie od všetkých. Deti naučili aj niečo zo svojho umenia, čo si potom mládežníci skúšali počas celého tábora.


V stredu sme mali deň plný tréningu, teoretický, vedomostný no i praktický. Večer nás navštívil ďaší hosť, tento krát plánovaný, a to osobne, spevák Robo Mikla s priateľkou a ich psíkom. Robo po večeri spravil privátny koncert pred síce malým, ale o to skvelejším publikom.


Na deň číslo štyri sme mali naplánovanú prednášku s Jankou Korcovou o anatómii psa, aby budúci handleri dokonale poznali svojich zverencov a vedeli sa prispôsobiť ich telesným možnostiam. Tento deň nám tak trochu narušila nečakaná návšteva príslušníkov z Policajného zboru, ktorí prišli preveriť anonymné udanie na organizáciu nášho handlingového tábora. Našťastie nič z anonymného udania sa nepotvrdilo a aj vďaka práve Janke Korcovej, deti mali zabezpečený celý doobedný program a dohľad, kým sme sa my, inštruktori, venovali tejto nečakanej návšteve. Návšteva však zanechala na našich deťoch silný dojem, ktorý potom pretavili neskôr do ich individuálnej činnosti vo forme divadelného predstavenia. Poobedie sa nieslo v znamení anglického jazyka, keďže naši mladí junior handleri často opúšťajú našu rodnú hrudu a chodia vystavovať do rôznych štátov, je potrebné, aby sa vedeli dohodnúť aj inde vo svete. Hlavne, ak sa prebojujú na popredné miesta v súťaži junior handling, čaká ich reprezentácia v anglickom Birmingheme, na svetovej výstave a aj európskej výstave, kde im budú vedomosti či už získané, alebo oprášené v rámci anglického dňa na tábore, určite užitočné. Chvíľku voľna využili naše „deti“ úplne perfektne a večer nám – inštruktorom zahrali divadlo… ako ináč ? ….zo sveta kynológie. Nezabudli doň zakomponovať všetko, čo sa za tých pár dní naučili, ale aj to, s čím sa stretli. Použili vedomosti z anatómie, či zo dňa v angličtine. Celé divadielko super zachytil na kameru náš Majko, takže máme tento skvelý zážitok aj zdokumentovaný.


Piatok sme začali opäť trénovaním a v poobedných hodinách nám prišli ukázať inštruktori z Odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru niečo z ich práce. Najväčší úspech malo však šteniatko Nemeckého ovčiaka z policajnej chovateľskej stanice. Tento deň sme mali mierny oddych, hlavne kvôli našim psíkom. Aby mali čas na regeneráciu, boli iba na vychádzkach a oddychovali na izbách. Medzi tým, mali naši mladí možnosť pod dohľadom okúpať sa v bazéne a kto sa nechcel kúpať, mohol trénovať s našimi psami, ktorí načerpávali sily, kým ostatní tvrdo pracovali so svojimi majiteľmi.


Šiesty deň k nám zavítal spolu s manželkou a sestrou RNDr. Vladimír Ďurišin, plukovník vo výslužbe a bývalý riaditeľ odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru, aby našim deťom porozprával o pachových prácach psov a ako ich možno využiť v praxi. Naše deti sa do prednášky aktívne zapájali a my sme boli na nich patrične hrdí. Pán Ďurišin priniesol deťom aj darčeky v podobe knižiek „Policajná kynológia – teória a prax“, ktorých je on sám autorom a na záver prednášky sa konala malá autogramiáda.


Siedmy deň sa začal prekvapením. Inštruktori si privstali ešte pred budíčkom, aby priniesli deťom raňajky priamo do postele, z čoho boli deti náramne prekvapené a zároveň potešené. V doobedých hodinách sme sa vybrali aj so psíkmi na prechádzku na hrad Červený kameň, kde Majko urobil deťom nádherné fotky so psíkmi v zámockej záhrade.
Po obede nás poctila milou návštevou Dr. Eva Lengyelová, ktorá nám odprezentovala prednášku o správnom pohybe psa a o odchýlkach, ktoré môžu v pohybe psa nastať a ich dôvodoch, čo vlastne krásne spojilo prednášku Janky Korcovej o anatómii. Aj tu deti videli, že všetko so všetkým súvisí. Po večeri v čase do večierky si deti za mojej a Evkinej asistencie vyrábali pletené hračky z flysu pre svojich psíkov.


Ôsmy, predposledný  deň bola naplánovaná záverečná táborová súťaž v junior handlingu a práve preto naše pozvanie prijala pani Linda Voláriková, medzinárodná rozhodkyňa pre exteriér a junior handling. V doobedných hodinách pobesedovala s deťmi o tom, ako vidí vystavovanie a junior handling ona, očami rozhodcu, čo sa jej páči a čo nie a hlavne prečo. Po obede bravúrne posúdila záverečnú súťaž v Junior handlinu, kde mala ozaj veľmi ťažkú úlohu, lebo deti sa počas tábora neskutočne vypracovali a ozaj bol problém vybrať troch najlepších. Vtedy sme boli všetci štyria inštruktori ozaj hrdí na „svoje deti“.
Po súťaži priniesli rodičia Mariana Čuchranová a Martin Čuchran, ktorí prišli pozrieť svojho Maťka na súťaž, všetkým malé darčeky (šálo-šatky) a neskôr ešte nasledoval takzvaný slepý tréning a tento krát so zaviazanými očami. Užili sme si kopu srandy a zábavy. Po večeri prišla ďalšia milá návšteve v podobe prezidenta UKK pána Jozefa Šustera a šéfredaktora časopisu Kynologická Revue Vladislava Šustera, ktorí priniesli mládeži knižky o národných plemenách Slovenska.


Ani sme sa nenazdali a prišiel posledný – rozlúčkový deň tábora. Deti sa balili, psíky pobehovali a nikomu sa nechcelo odísť, ale sľúbili sme si, že o rok sa vidíme zas.

Ak máte záujem pozrieť si množstvo krásnych fotografií z leta 2017, ktoré samé hovoria o tom, ako nám bolo dobre, sú k dispozícii tu.

Na záver by som sa chcela poďakovať všetkým spomenutým v tomto článku, aj tým, ktorých som nemenovala, ale boli dôležitými pre celkový chod tábora, ktorí akoukoľvek mierou prispeli k zorganizovaniu letného handlingového tábora 2017. Je vás veľa a sme radi, že vám záleží na rozvoji našej mládeže a tešíme sa na spoločnú spoluprácu aj v tomto roku.

V prípade záujmu o Letný handlingový tábor 2018 nás neváhajte kontaktovať.

Prihlasovanie bolo spustené!

Za komisiu pre mládež a junior handling
Vladimíra Macháleková
viceprezidentka Junior Handling Klubu Slovensko