Špeciálna výstava kólií a šeltií s udeľovaním CC – Lučenec 2013

(KR 7/2013)

Dňa 16. júna 2013 sa v lučeneckom mestskom parku dialo čosi zvláštne. Od rána sa tam začali objavovať výstavné stany, stoličky, ohrádky… a pri nich veľa chlpatých i menej chlpatých psíkov. Tento nezvyčajný úkaz prilákal aj množstvp miestnych divákov. Veď predsa nie každý deň sa v parku usporadúva výstava kólií a šeltií! Tento deň však tomu bolo tak, a preto sa prišlo pozrieť i slnko a celý deň robilo parku milú spoločnosť.

Výstavy sa zúčastnilo dokopy 37 kólií a šeltií. Išlo o Špeciálnu výstavu s udeľovaním klubových titulov, a preto bola účasť síce troška nižšia než zvyčajne, ale aj napriek tomu predčila očakávania! Akcia bola zámerne organizovaná ako doplnková – tretia klubová výstava tohto roku, a jej hlavným účelom bolo okrem stretnutia chovateľov a milovníkov plemena – a posúdenia ich psov, najmä propagácia plemena medzi širokou verejnosťou. Tento účel bol do bodky naplnený, pretože náš klub si hádam ani nepamätá výstavu s tak bohatým počtom divákov! Lákadlom boli určite i sprievodné akcie pre detičky – kreslenie a jazda na poníkoch. Vystavovatelia a ich chlpatí miláčikovia sa tešili veľkému záujmu a zvedavým otázkam bežných ľudí, ktorí boli milo prekvapení krásou, eleganciou a povahou kólií a šeltií a mnohí z akcie odchádzali so záväzkom „raz takýto psík bude i členom našej rodiny“! Najmä našim najmenším sa rozžiarili oči, keď si mohli poobjímať huňaté kólie a šeltie a dostať od nich pár dobrosrdečných lízancov.

Kompletná zostava Krátkosrstých kólií – zľava: El Paso Bíla Kaífa (CC, VŠV), Beid Jantárová hviezda (CC, VŠV, BOB), Andromeda Jantárová hviezda (najkrajší pohyb a hlava v plemene), Batty Vera Gopo (JCC, VŠM ml., JBOB) a Bharani Jantárová hviezda (CC)

Posudzovanie na túto vydarenú akciu prijala MVDr. Gabriela Ridarčíková, ktorá zhodnotila úroveň a kvality prihlásených jedincov ako nadpriemerne vysoké. Svedčia o tom aj veľmi dobré výsledky, ktoré udelila. Jej posudzovanie bolo rovnako veľmi objektívne a profesionálne. Svojím úsmevom na tvári a milým prístupom ku psíkom bola ozdobou celej akcie. Pod organizačnú hlavičku sa podpísal výstavný výbor na čele s manželmi Dr. Pokornými, ktorí v Lučenci žijú a pôsobia, a ktorým v mene KCHKŠ vyjadrujem veľký obdiv a vďaku za zorganizovanie tak profesionálnej a reprezentatívnej výstavy. Akciu sa okrem hlavného štedrého sponzora – výrobcu superprémiového krmiva EUKANUBY, rozhodlo podporiť aj samotné mesto Lučenec – a pre jedinca BEST IN SHOW bola udelená i Cena primátorky Lučenca. Okrem hlavných sponzorov sa na akcii podieľalo i veľa menších sponzorov – firiem či súkromných osôb, ktorí tiež významným dielom prispeli k úspechu celej akcie.

Podujatie otvoril výstavný výbor na čele s predsedom KCHKŠ MVDr. Miroslavom Petríkom. Na hladký priebeh celej akcie dohliadal i šikovný výstavný personál, a ako je v našom klube už roky zvykom, posudky boli písané online priamo do počítača a následne tlačené na tlačiarni. Akcia bola doplnená aj záverečnými súťažami (juniorhandling, najkrajší pár psov a chovateľská skupina) a veľký úspech zožali aj novinky – súťaže o najkrajšieho trikolórneho a blue-merle jedinca, či najkrajší pohyb a hlava vrámci plemena. Počas výstavy bol pre hladné brušká vystavovateľov prichystaný výborný srnčí guláš, ktorý zožal, samozrejme, tiež obrovský úspech, a niektorí vystavovatelia sa možnože i preobliekli, aby zamaskovaní mohli dostať pár duplí naviac 🙂 Po skončení celej akcie sa vystavovateľom poväčšine nechcelo ani domov, a tak strávili príjemné chvíle pri spoločných rozhovoroch pri dobrom olovrante a chladenom nápoji v miestnej reštaurácii. Význam celej akcie pre miestny región zdokumentovala aj lokálna televízia, ktorá o našej výstave natočila veľmi pekný televízny spot, doplnený zábermi z posudzovania a rozhovormi s organizátorom, chovateľmi a posudzovateľkou. Ďakujeme aj našej zastrešujúcej kynologickej organizácii UKK za prekrásny pohár, ktorý nám pre podporu nášho klubu darovala, a ktorý si odniesol náš BEST IN SHOW – trikolórny pes dlhosrstej kólie, Old Golden Gates Reward for Devotion (maj. Róbert Brezík).

Atmosféra otvorenia výstavy
« z 18 »

Mgr. Jana Brossmannová (tajomníčka KCHKŠ)
foto: Ing. Peter Suvák

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 7/2013