Slovenský hovawart klub v roku 2015

(KR 1/2016)

V našom príspevku do prvého tohtoročného vydania  Kynologickej revue chceme čiastočne napísať, čo sa uskutočnilo  v klube u tohto krásneho a všestranne pracovného plemena. Pokúsime sa  postupne zosumarizovať udalosti a úspechy, ktoré sme spoločne zažili  v uplynulom roku.

SILVESTER 2014

Koncom roka 2014 SHK zorganizoval Silvestrovský výlet na zrúcaninu hradu Tematín. Stáva sa to už tradíciou, vždy sa stretne zopár hovimaniakov a naše štvornohé radosti. Nielenže  spravíme niečo aj pre zdravie naše i našich miláčikov, ale tiež ich  socializujeme. Zišla sa skvelá partia, a tak sme posledný deň roku užili v príjemnom slnečnom počasí a dobrej nálade, o čom svedčí aj fotodokumentácia.

MARCOVÝ JARNÝ VÝCVIKOVÝ VÍKEND Stará Myjava

Na začiatku jari sme začali s výchovou a výcvikom našich hovíkov.  Na pomoc nám prišli výcvikári a figuranti Peter Vančo a Peter Michalička s Erikou Terekovou. Aj napriek nie veľmi priaznivému počasiu sa nám podarilo naplniť program, naštartovať a motivovať sa na nadchádzajúcu kynologickú sezónu.

JARNÝ VÝCVIKOVÝ TÁBOR Podskalie

Posledný aprílový týždeň sa v rekreačnom zariadení Podskalie uskutočnil jarný výcvikový tábor SHK. Počasie nám, ako sa na apríl patrí, príliš nevyšlo a dvojnohí účastníci často trpeli krutou zimou. Pre dosť veľký počet zahraničných členov (najmä z Česka a Poľska)  by sme mohli tento tábor  nazvať nielen slovenský, ale smelo aj medzinárodný. Celý týždeň sa veľa cvičilo: stopy, obrany a poslušnosť, výstavné postoje a merania pre začiatočníkov. Večery boli vyplnené prednáškami, najmä pre začínajúcich kynológov a majiteľov hovawartov, tiež spoločnou zábavou pri ohníku, alebo v teple chaty. Tábor tradične ukončili sprievodné akcie ako Klubový pretek a Klubová výstava, zvod mladých a bonitácia.  Veľmi nás potešila početná účasť, spolu sme mali na výcvikovom tábore viac ako 30 psov.

Hovawart je všestranne pracovný pes , tak sme v rámci odľahčenia tréningu skúšali aj pre nás netradičnú disciplínu, a to pasenie.

Najviac sa psovod naučí, keď sa vžije do úlohy psa alebo trénujeme na preteky…
Figurant neustál razantné zadržanie
Hovifest na jarnom výcvikovom tábore

Ako vznikla myšlienka HOVIFESTU? Plemeno hovawart sa vyznačuje nielen majestátnosťou a krásou, ale aj všestranným pracovným nadaním. Súťaž, ktorú sme vymysleli, a ktorú by sme radi v budúcnosti vyhlasovali každý rok, je určená pre všetkých všestranne aktívnych psov, ktorí vynikajú ako na poli výstavnom, tak aj na tom pracovnom. V rámci HOVIFESTU – Klubového preteku a Klubovej výstavy – súťažili psy o prestížny titul „Work and show master“, a to v troch kategóriách:

Junior work & show master
– štart na Klubových pretekoch v kategóriách BH-SK alebo ZM
– predvedenie na Klubovej výstave v triede mladých alebo v medzitriede

Work & show master
– štart na Klubových pretekoch v kategóriách ZM alebo SVV1
– predvedenie na Klubovej výstave v triede otvorenej, pracovnej alebo šampiónov

Veteran work & show master
– štart na Klubových pretekoch v kategórii SVV1 – Veterán
– predvedenie na Klubovej výstave v triede čestnej alebo veteránov

Všetci účastníci museli splniť dve podmienky:
účasť na Klubových pretekoch SHK a získanie známky minimálne dobrá
účasť na Klubovej výstave SHK konanej a získanie hodnotenia minimálne veľmi dobrá

V piatok 1. 5. 2015 sa konali Klubové preteky, prihlásili sa nielen účastníci z Čiech, ktorí sú pravidelnými návštevníkmi našich výcvikových táborov, ale mali sme aj účastníčku z Poľska. Do súťaže bolo prihlásených celkom 22 psov, z toho štartovalo v kategórii BH-SK 8 psov, v ZM 4 psy, v SVV1 5 psov a v kategórii SVV1 veterán 3 psy. Kategória SVV1, určená pre veteránov, bola špecifická, nakoľko obsahovala len dva oddiely (stopa + poslušnosť, alebo poslušnosť + obrana).
Prísnym a spravodlivým okom posudzoval pán Peter Lengvarský, ktorý nám vysvetlil, kde máme rezervy, a ako na nich popracovať. Súťaž je ale súťaž a niekedy je treba aj trošku šťastia, a tak musíme k bodovému hodnoteniu aj pristupovať. V hre o titul po vyhodnotení pretekov zostali len tí najšikovnejší, ktorí dosiahli limit pre známku Dobrá.

Víťazi kategorie BH-SK: 1. Arsis Ave Fortunae, 2. Androrra Regis Moravia, 3. Artemisia Saint Barbarons
Víťazi kategórie ZM: 1. Akawa Ebritte, 2. Jantar Kráľovská stráž, 3. Benji z Ondrova Dvora
Víťazi kategórie SVV1: 1. Drákulka Katčina smečka, 2. Angie Coras Garden, 3. Darcius Gasko Prim
Víťazi kategórie SVV1 – veterán: 1. Bajaja Katčinasmečka, 2. Brittany Nova Moravia, 3. Catherine z Kraje kalicha

V sobotu 2. 5. sa konala Klubová výstava, ktorej sa zúčastnilo 74 jedincov. Výstavu posudzovali nemecké rozhodkyne pre exteriér – Kirsten Wesche a Sigrid Darting-Entenmann.
Všetci účastníci, ktorí uspeli na pretekoch a zároveň sa prihlásili na výstavu a získali minimálne známku VD, splnili podmienky pre udelenie titulu, a tak bol titul „Work and show master“ priznaný týmto jedincom: Akawa Ebritte, Jantar Kráľovská stráž; a titul Junior Work & show master získala Abbie Ebritte. Gratulujeme!

Letný výcvikový tábor Stará Myjava

Začali sme v nedeľu malým hovitrekom na hraničný vrchol Veľkú Javorinu. Pridali sa k nám nielen účastníci tábora, ale aj naši pravidelní súkmeňovci, ktorí tento rok nemohli prísť na celý tábor, a taktiež aj priatelia od iných plemien. Cieľom nebolo všetkých unaviť, aby sa im nechcelo cvičiť, ako si niektorí účastníci výstupu mysleli, ale socializovať psíkov a taktiež stráviť deň v krásnej prírode Bielych Karpát.

Všetci sme si vyčistili hlavu a získali kondičku potrebnú na celý tábor. Od pondelka začal klasický výcvik, kde sme, ako vždy, cvičili nielen poslušnosť, ale aj obrany a ráno stopy. Tábor sa nám podarilo nastaviť časovo tak, aby sa spojil výcvik s prednáškami a ukážkami, kultúrny večer s vystúpením vlastnej skupiny, hrami pre deti a podobne. Každý si našiel to svoje. Mali sme skupinky, ktoré nosili z lesa hríby, a aj takých, čo si doniesli len kliešťa. No a nesmieme zabudnúť na prednášku a praktické ukážky zo záchranárskej práce pán Ľuboša Satora o metóde mantrailingu. Podľa názoru účastníkov tábora to bolo naozaj veľmi zaujímavé popoludnie a večer, tak sa v budúcnosti ešte určite stretneme.

Novinkou bola raňajšia rozcvička, kde si figuranti rozohriali psovodov na dopoludňajšie náročné práce. O tom, že kondička bola potrebná počas celého tábora, svedčí, že okrem klasických cvikov sme robili, napríklad, vyštekanie v miestnosti, alebo obrany vo vode… Účastníci budú iste súhlasiť, že sa naozaj aj s hovíkmi zlepšujeme!
Tábor sme ukončili v sobotu Špeciálnou výstavou, ktorú nám posudzoval pán Martin Slezák z Českej republiky, a v nedeľu zvodom mladých a bonitáciou. Ak si chcete urobiť predstavu o atmosfére tábora, na klubovom webe SHK (www.hovawart-klub.sk) sú veľmi pekné videá zo zábavy, aj z výcviku.

Najmladší účastník tábora a budúci figurant

V rámci spoločenského večera sme pripravili aj tombolu s mimoriadne cennými a zaujímavými výhrami. Tombola zaujala a vlastne každý si domov odniesol mimoriadne vzácnu pamiatku, ktorá im určite vždy tento tábor pripomenie. Čo je ale dôležité – cieľom nebolo len zabaviť účastníkov, ale aj výťažkom z tomboly podporiť psíkov v núdzi. A to sa podarilo. Vyzbieralo sa cez 120 €, a keďže tam boli aj cudzie meny (ČR), zamenili sme, doložili sme a zaokrúhlili. Keď sme si dohodli stretnutie v Piešťanskom útulku, pani riaditeľka Ľubomíra Baleková bola naozaj dojatá a vďačná.

Hovi-mikulášsky víkend, Stará Myjava

Poslednou klubovou akciou roku 2015 bol Mikulášsky víkend. S výcvikom nám pomáhali figurant Jindra Urban (policajný psovod) a p. Břetislav Ťujík (niekoľkonásobný reprezentant MS, ME a služobnej kynológie, rozhodca z výkonu), obaja z ČR. Pomohli nám nielen s výcvikom, ale aj s programom, na čo určite účastníci tohto víkendu budú ešte dlho spomínať. Celý víkend sa naozaj cvičilo a bavilo od tmy do tmy, a to doslovne.

V piatok začiatok, príchod, predstavenie výcvikárov a účastníkov, následne spoločenský zoznamovací večierok. V sobotu ráno sme začali stopami a po raňajkách poslušnosťou, poobede obrany – druhé kolo obrán aj s čertom. Večer sme mali, samozrejme, Mikuláša. Všetci psovodi, rodinní príslušníci a aj štvornohí priatelia niečo dostali, asi podľa toho, ako poslúchali. Nasledoval tréning zadržania páchateľa v budove a následne vedomostný kvíz.

V nedeľu ráno zasa stopy – skoro v hmle a tme, a doobeda aj poobede obrany, o ktoré bol najväčší záujem. Figuranti sa striedali a boli naozaj zohraná dvojka. Stretli sa šikovní ľudia so záujmom o výcvik a vytvorili skvelú zostavu. Pán Ťujík veľmi ocenil snahu psovodov vzdelávať sa a prisľúbil, že ak mu zdravie a termín dovolí, rád príde medzi nás opäť.

Pracovné hovawarty v roku 2015

Hovawart nie je len krásne a ušľachtilé plemeno, ale je to tiež všestranne využiteľný pracovný pes. Svedčí o tom i fakt, že je stúpajúca tendencia pracovného využitia, a tým aj dosiahnutie dobrých a výborných výsledkov. V posledných rokoch stúpol záujem majiteľov hovawartov nielen o ich výcvik, ale aj o účasť na skúškach. Veľkým úspechom pre klub je reprezentovanie na pretekoch, kde sa konfrontujú s inými plemenami, a už nie je žiadnym prekvapením, že ich často vidíme na stupni víťazov. Naši členovia sa zúčastnili viacerých pretekov na Slovensku a v Čechách.
Samozrejmosťou je už účasť na Česko-slovenských pretekoch hovawartov, ktoré organizujú spriatelené kluby SHK a HwK ČR každoročne.
Tento rok sa uskutočnili preteky v réžii českých kolegov v Bochovicích u Třebíče 27. septembra, kde naši zástupcovia nezahanbili a skončili na stupni víťazov:
Jantar Kráľovská stráž – Upr 2 – 1. miesto, psovod Marián Lukáč
Alvin Skrytý prízrak – Upr 2 – 3. miesto, psovod Tibor Varga
Jasmine Kráľovská stráž – FPr 3 – 2. Miesto, psovod Jaroslav Bacigál
Damián Katčinasmečka – SPr 1 – 2. Miesto, psovod Eva Markgrafová

Slovenská reprezentácia

Cenný výsledok dosiahol Jaro Bacigál na Majstrovstvách ČR hovawartov so sučkou Jasmine, kde získali 2. miesto v kategórii FPr 3

Na Bratislavských pretekoch, kde sa naši siedmi pretekári nestratili medzi inými plemenami, sme dosiahli takéto výsledky: Akawa Ebritte – FPr 3, 3. miesto, Brittany Nova Moravia – FPr 3, 4. miesto, Abbie Ebritte – FPr 1, 1. miesto, Alvin Skrytý prízrak, 3. miesto, Jantar Kráľovská stráž – SPr 1, 5. miesto, Dajana z Posonia – BH, 2. miesto, AmigoEbritte – BH, 4. miesto

Hojná účasť hovawartov na Bratislavských pretekoch

Jeden z najaktívnejších bol Marián Lukáč s Jantarom, zúčastnili sa mnohých pretekov, z ktorých asi najcennejšie výsledky sú tieto:
3. miesto, IPO BH, DUNA CUP, Veľká Paka
2. miesto, IPO BH, Zigovmemorial, Vranov nad Topľou
2. miesto, OBZ, Majstrovstvá Slovenska Obedience, Malý Lapáš
+ Víťaz Obedience Ligy SR 2015 k kategórii OBZ

Jantar Kráľovská stráž

Ďalším úspechom boli umiestnenia:
O Pohár KK Pobedim (24. 10. 2015)
– SVV1 Drákulka Katčina smečka, 1. miesto
– IPO1 Dagsy Takavorakan, 3. miesto
Zimná záhorácka liga (14. 1. – 28. 2. 2015)
– SVV1 (A+B) Jasmine Kráľovská stráž, 1., 2., 3. miesto
– SVV1 (A+B) Drákulka Katčina smečka, 4. miesto
– IPO1 (A+B) Dagsy Takavorakan, 2. miesto
MIRA MAR CUP (22. 3. 2015) Praha (CZ)
– OBZ Drákulka Katčina smečka, 1. miesto
a niekoľko ďalších.

Celoročné výsledky pracovných hovawartov budú spracované a uverejnené až po uzavretí súťaže o najlepšieho pracovného hovawarta roka v niektorom z jarných čísel KR.

Spracovali: Viera Zelenáková a Tibor Suchánek
Texty: Roman Rakovan a Katarína Vargová
Fotografie z archívu SHK

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2016