Slovensko má svoju prvú kynologickú halu v Pezinku

(KR 6/2015)

Má to byť centrum, v ktorom sa môžu stretávať laickí psíčkari i odborníci vo fachu a spoločne realizovať svoje záľuby i profesionálne činnosti. Prvá indoorová kynologická hala dostala názov Rose Speedlight Dog Camp a nájdete ju na Drevárskej ulici v Pezinku.

Pustiť sa do takéhoto projektu na Slovensku chce odvahu. Tá rozhodne nechýbala Jurajovi Ružovi, nadšenému agiliťákovi a chovateľovi austrálskych ovčiakov a patterdale teriérov. S podporou rodiny a jeho agility klubu sa vízia (nielen) športovej haly pre psy stala realitou. „Myšlienka bola v hlave už dlho. V momente, keď sa zhorší počasie alebo príde zima, všetky kynologické športy u nás stoja. Hlavným spúšťačom bol halový pretek v Rakúsku krátko po novom roku. Zamýšľal som sa, ako je možné, že podobné projekty za hranicami úspešne fungujú. Využil som sviatky na rozpracovanie tejto myšlienky, sadol som si nad čísla a vyšlo mi, že vízia by sa dala uskutočniť.“

Agility preteky – panoráma
Showhandling

Nakoľko Juraj pracuje v rodinnej firme, odrazovým mostíkom bolo presvedčiť najbližších, aby sa našli finančné prostriedky na realizáciu. „Musel som pripraviť klasický biznis plán so všetkými analýzami. Rodina uverila tejto vízii a potom to boli už len konkrétne veci.“ Nájdenie vhodných priestorov bolo podľa majiteľa haly jednoznačne najťažšou úlohou. Potom, ako sa mu nepodarilo zohnať vyhovujúce zariadenie vlastnými silami, zadal požiadavku realitnej kancelárii. Keď sa zdalo, že o mieste je konečne rozhodnuté, vstúpila do hry neserióznosť druhej strany. Tá spôsobila, že z pôvodnej lokality v Bratislave sa projekt presťahoval do areálu Beta-car v Pezinku. „Správcovia nám ochotne vyšli v ústrety so všetkými špecifickými požiadavkami, ktoré hala vyžaduje.“ Fyzické zariadenie priestoru bolo už tou príjemnejšou záležitosťou.

Najväčším plusom RSDC, ako znie oficiálna skratka haly, je určite fakt, že vytvára ideálne podmienky na tréningy psích športov, ale i iných akcií v každom počasí. Počas dažďa zostáva tréningový povrch suchý a bezpečný, počas veľkého tepla je vnútri príjemne chladno a počas veľkej zimy sa naopak prikúri. Vybavenie priestoru je vedené filozofiou, že k tréningu nepotrebujete nič, len svojho štvornohého priateľa. „Pre návštevníkov sú pripravené venčiace plochy priamo pred halou spoločne s vrecúškami na exkrementy a košmi na to určenými. Vo vnútri sú prichystané prepravky, kde si môžete uložiť psíka, máte si kde sadnúť, takže odpadá nosenie búdičiek a stoličiek. V showroome si je možné zakúpiť aj pamlsky, či hračky k tréningu. Samozrejmosťou sú sociálne zariadenia a malým bonusom sprchy. Do areálu, ktorý je 24 hodín denne strážený, sa bez problémov dostanete autobusom i vlakom. Pre tých, ktorí prídu autom, máme parkovisko hneď pred vchodom.“

Panoráma
Z agility pretekov

V súčasnosti sú v hale zabehnuté najmä verejné tréningy agility, prebiehajúce na umelej tráve od výrobcu JutaGrass, ktorí dodávali povrch, napríklad, aj na Majstrovstvá sveta v agility v Luxembursku. Na agility je k dispozícii plná sada prekážok vo vysokej kvalite od Smart-99 a Agility prekážky Kelbel. Zo športových odvetví je možné navštíviť aj tréningy dogfrisbee i trikov a dogdancingu. Veľkej popularite sa tešia nácviky show handlingu, ktoré sú vhodné aj ako forma socializačného tréningu, a využívajú druhú výcvikovú plochu s certifikovaným protišmykovým povrchom elaston.

Všetky tréningy vedú „moji priatelia, o ktorých viem, že sú v danej oblasti naozaj dobrí a môžem sa na nich spoľahnúť“. Do budúcna by sa okruh kynologických športov mal rozširovať. „Sme v rokovaní s pražským partnerom flyballu, stále hľadáme vhodných ľudí na obedience, či služobnú kynológiu.“ Činnosti v hale môžu znieť veľmi aktívne, no „nakoľko nemáme do haly nijaké vstupné, ľudia sa občas prídu iba pozrieť, dať si kávičku, či niečo dobré pod zub a nechajú psíka zoznamovať sa s prostredím a ostatnými kamarátmi.“

Okrem bežných týždenných tréningov sa v RSDC pravidelne konajú víkendové akcie. „Zorganizovali sme už dva pekné agility preteky, či rôzne semináre, workshopy a intenzívky so zahraničnými trénermi. Tento rok máme dohodnutých ešte niekoľko agility seminárov, prebehnú majstrovstvá Slovenska austrálskych plemien, či zimná séria pretekov. Za sebou už máme seminár dogfrisbee s naším najúspešnejším psovodom Patrikom Szőcsom a v júni prvýkrát privítame seminár dogdancingu a postupové skúšky s českou reprezentantkou a rozhodkyňou Vandou Gregorovou.Čo nás veľmi potešilo je, že v hale máme ideálne možnosti aj pre výstavy. Pokrstila nás klubová výstava amerických kokeršpanielov a v pláne sú do konca roka ďalšie klubovky. Nakoľko vieme, aké náročné je pre organizátorov výstavy nájsť miesto konania, teší nás to o to viac.“Všestranné využitie haly už teda zužitkovali športovci, vystavovatelia, ale aj inštruktori hersenwerku, či dogfitness.

Z výstavy kokrov

Rose Speedlight Dog Camp ešte nedosiahol finálnu podobu a bude sa aj naďalej rozvíjať. Potenciál haly smeruje k vízii komplexného psieho centra. V priestoroch RSDC je už otvorený psí salón, v blízkom čase by mala pribudnúť aj rehabilitačná miestnosť. „Pripravujeme mnoho ďalších vecí, ale tie zatiaľ zostávajú v tajnosti, budú prekvapením,“ dodáva Juraj Ruža s úsmevom. A čo by rád svojou činnosťou dosiahol? „Motorom bolo, samozrejme, ako prvý priniesť niečo, čo na Slovensku nebolo a chýbalo tu. Chceme dať ľuďom možnosť na sebe nepretržite pracovať a zlepšovať sa v jednotlivých kynologických odvetviach. Je na čase, aby Slovensko začalo doháňať Európu a svet. Varovali ma, že sa púšťam do oblasti, kde váha stojí na práci s ľuďmi. Kládli sme si otázku, či sú Slováci na to vôbec pripravení, ale ja som optimista. Po prvých mesiacoch fungovania sa hojne stretávam s pozitívnymi reakciami. Postupne sa o nás dozvedajú a je tu aj ochota podporiť nás najmä tým, že k nám prídu.“

Koncept je ešte v rozjazde a musí prekonať aj nejaké tie prekážky. „Projekt akceleroval veľmi rýchlo, s otvorením sme nevyčkávali. Všetky sily sme vrhli do fyzickej realizácie, aby bolo k dispozícii všetko pre primárnu činnosť haly. Zanedbali sme pritom celkovú propagáciu a komunikáciu vo všeobecnosti, preto sa teraz sústredíme najmä na ňu. Chceme halu dostať do povedomia nielen športovej obce kynológie, ale aj bežných psíčkarov, ktorí hľadajú spôsoby vyžitia so svojím psíkom.“ Autor myšlienky RSDC jedným dychom dodáva, že nič z toho by nebolo možné bez ľudí, ktorí priložili veľkú ruku k dielu. Či už to boli členovia rodiny, alebo jeho materského agility klubu Agility Dobrý Pes, a zároveň súčasných partnerov a sponzorov – spoločností Brit, Havo Hravo, či U dvou psů. „Všetko, čo robíme, robíme pre ľudí a najmä pre ich miláčikov. Preto dúfame, že nás v našej snahe podporia a prídu k nám.“

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2015