Kŕmenie psa 2

(KR 6/2015)

Ako sme už spomínali v predošlej časti, jednou z nenahraditeľných zložiek potravy psa je zelenina, ktorej podiel v potrave by mal byť 30 až 40 percent. Jej dôležitosť spočíva v tom, že tvorí imunitnú hradbu proti baktériám a vírovým infekciám a napomáha tráveniu.

Už vidím, ako prevraciate oči v predstave, ako zeleninku do psíka dostať, keď vaše predošlé pokusy končili kompletným vylízaním misky s výnimkou nedotknutej zeleniny. Vysvetlite psovi, že je v nej zdroj vitamínov, minerálnych látok, ale aj biologicky aktívnych látok…

Naša snaha o včlenenie zeleniny do psieho jedálnička by mala byť dlhodobá a spočiatku striedma. Aby chutila, musí byť čerstvá. Bohužiaľ, vo veľkých obchodných reťazcoch dozrieva po ceste, čím sa čiastočne znehodnocuje. Dajme preto šancu trhoviskám a našim záhradám. Zelenina je dostupná po celý rok, záleží však od sezóny. Na jar využívame reďkvičky, hlávkový šalát, kaleráb, pažítku, špenát, petržlenovú vňať. Leto poskytuje všetku zeleninu, na ktorú si len spomenieme. Na jeseň sú to najmä cukety, fazuľky, paprika, hrášok, uhorky, mrkva, kapusta, kel. Zima nám zas poskytne koreňovú zeleninu.

Sú dni, kedy sa ponáhľame, nemáme čas, a predsa chceme spraviť nášmu psíkovi radosť. Pripravila som preto recept, ktorý ľahko zvládnete, nezaberie viac ako 10 minút – môžete podávať a zaručene bude chutiť.

OMELETA

Potrebujme:

Špenát– výnimočný pre obsah vitamínov A, B, C, železa, medi a vlákniny. Dôležitý zdroj draslíka. Svojím zložením chráni v tele všetky sliznice, podporuje činnosť srdca a svalstva, zúčastňuje sa tvorby hormónov, posilňuje imunitný systém, podporuje činnosť čriev, krvotvorbu, podieľa sa na stavbe kostí, stará sa o dýchanie buniek, upokojuje nervy, aktivuje metabolizmus sacharidov, posilňuje mozog. Je potrebné vedieť, že ho môžeme podávať len v malom množstve, pretože obsahuje veľké množstvo biolátok, ktoré by organizmus psa nemusel vedieť dobre spracovať.
Mrkva– je to tzv. zeleninový základ. Obsahuje betakarotén, selén, vitamíny D,B1, B2, C, E, K, éterické oleje, lecitín, draslík, vápnik, vodík, horčík, železo, meď, fosfor, jód, kobalt, silice, vlákninu, flavonoidy, pektín – upokojuje žalúdok. Má priaznivé účinky na kožu, posilňuje sliznice, aktivuje látkovú premenu v bunkách, posilňuje srdce, krvný obeh, imunitu, dokonca vraj potlačuje rast rakoviny. Zlepšuje zrak a zastavuje proces starnutia.
Mrvu podávame radšej varenú, pretože varením sa naruší celistvosť steny bunky a betakarotén je vo varenom stave ľahšie spracovateľný. Šťava z mrky je vhodná pri liečení hnačiek.
5 vajec
Soľ
Olej
Syr

Dobrú chuť!

Viera Janeková
Použitá literatúra: Zdenka Prošková – Kuchařka pso psy

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2015