Poštár

(KR 12/2013)

Poviedka na pokračovanie o Modrookom Sivákovi

Písal sa rok 2002. Na Donovaloch sa v dňoch14. – 17. februára mali konať 8. Majstrovstvá Európy F.I.S.T.C. pretekov psích záprahov v šprinte. Ale okrem tejto parády v tomto roku mali Donovaly aj 300-ročné narodeniny. Uznáte, že na takéto dve významné udalosti bolo treba vymyslieť niečo, čo tu ešte nebolo. Hľadali sme, čo by nás dôstojne zapísalo do dejín, a zároveň, aby to bol i darček pre obec. A tu prišla nečakaná ponuka.

Už na ME v roku 1996 a neskôr v roku 1999 na Svetovom šampionáte sme mali na Donovaloch pojazdnú poštu, kde si mohli diváci a návštevníci zakúpiť pohľadnice s tematikou psích záprahov a priamo z dejiska odoslať pozdrav i s príležitostnou pečiatkou. A teraz nám bola od Slovenskej pošty ponúknutá fantastická možnosť, vydať prvú poštovú známku s motívom pretekov psích záprahov v šprinte. Dokonca sme mohli hovoriť do návrhu a obsahu poštovej známky s maliarom a nakoniec i rytcom. Známka mala byť v nominálnej hodnote vtedajších 6,00 Sk a mala byť vo farebnom prevedení. Spolu s ňou sa pripravovali i Pamätné listy, korešpondenčné listy a obálky. Skrátka, naozaj čosi nové a doposiaľ nevídané. Veď známka so severskými psami z ME a MS nebola doposiaľ vydaná nikde na svete. A tak nečudo, že sme sa veľmi snažili, aby sa to podarilo a hlavne stihlo na čas.

Vo štvrtok v deň otvorenia šampionátu sme mali, podľa protokolu o uvedení známky do života, urobiť slávnostnú inauguráciu. Nebolo to však také jednoduché. Museli sme pripraviť a vyzdobiť miestnosť konania, nájsť a vyškoliť pekné a správne hostesky, pripraviť občerstvenie, program a pozvať vážených hostí. To ešte nebolo všetko, pretože známku s pamätnýmil istami a obálkami mal priniesť niekto mimoriadny a významný. Tak znela dohoda. Ostali sme v koncoch. „Kto by to mal byť?“ pýtali sme sa. Vari starosta, alebo nejaký riaditeľ? Kto by mal byť žiadanou VIP osobnosťou? A tu prišiel nápad: „A čo tak severský pes?“ Veď celé preteky sú o nich! A tak, ako pred sto rokmi priviezli očkovacie sérum severské psy do dedinky Nome, ležiacej na západnom pobreží Aljašky, tak severský pes mal priviezť prvú poštovú známku na Slovensko na Donovaly. Zámer bol vymyslený, zdal sa jednoduchý , až na určenie, ktorý zo psíkov by to mal byť. Na Donovaloch v obrovskom stake oute bolo okolo 700 severských psov pripravených na veľké preteky Európy. Tak, organizátori, vyberajte!

Ktosi sa opýtal: „…a máme nejakého severského psíka z Donovál?“ Nebolo treba viac. Veď tu jeden krásavec je, vo voliére, hneď vedľa Donly klubu. A bolo definitívne rozhodnuté. Pre mňa to však znamenalo pripraviť Modrookého Siváka, ako na divadelné predstavenie. Okúpať, vysušiť, vyčesať, vyleštiť obojok a známky na ňom. A na parádu obliecť slávnostný postroj, ktorý mal dve krásne bočné kapsy. Takto vystrojený i s novým vodítkom sme obaja nastúpili do pripraveného auta a odviezli sa pred rekreačné zariadenie, v ktorom sa inaugurácia známky za krátko mala konať. Sivák, sťa by tušil, že sa bude diať niečo významné, ticho sedel a so zdvihnutou hlavou pozoroval, kam smerujeme. Po vystúpení z auta opatrne našľapoval po snehu, akoby ho oziabali labky. Na schodišti pred budovou nás už čakal vyobliekaný musher Jožko Feigl s líščím chvostíkom na koženom klobúku, aby si môjho Siváka prevzal. Obaja sa zvítali a predstavenie sa mohlo začať.

Priznám sa, presne som nevedel, ako sa celý scenár bude odohrávať. Všimol som si len to, že Sivákovi do bočnej kapsy vložili veľkú zlato-žltú obálku. Slávnostná inaugurácia prvej známky, na ktorej boli severské psy, sa začala. Najskôr tóny donovalskej hymny „Donovaly Go“, potom oficiálne príhovory, krátky program a na scénu prišiel musher so Sivákom – „poštárom“, ktorý vo svojej kapse priniesol obálku s cenným obsahom potrebným na zverejnenie a predstavenie. Sivák dostal povel na posadenie a následne na zabrechanie. Zdvihol sa potlesk a obálka putovala do rúk hlavného ceremoniára, ktorý jej obsah oficiálne všetkým hosťom a prítomným ukázal a predstavil. Po ukončení slávnostného aktu si prišli na svoje i nedočkaví zberatelia, pretože známka a všetko okolo nej sa oficiálne začalo predávať.

Známka z 8. Majstrovstiev Európy F.I.S.T.C. psích záprahov v šprinte 2002 na Donovaloch uzrela svetlo sveta a dostala sa do poštového obehu. Na druhý deň už zdobila pohľadnice a listy odosielané z Donovál do celej Európy. A kto iný ako severský pes husky ju mohol priniesť ako prvý? Zámer sa podaril a Sivák, „psí poštár“, obstál opäť na výbornú.

Pokračovanie nabudúce

Pavol Toma

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 12/2013