Odišla legenda…

(KR 2/2011)

Jennies Joplin Gandamak

Píše sa mi to ťažko, no je to tak – už nie je medzi nami. Už za svojho života sa však stala legendou. Ostalo po nej prázdno, na ktoré sa veľmi ťažko zvyká. Viac ako sedem rokov bola súčasťou nášho života. V tom čase sme doma mali ešte stále jej jedenásťročnú mamu Fibi a takmer štvorročnú dcéru Olíviu, napriek tomu však bola veľmi cítiť neprítomnosť našej Jennies.  Myslím si, že aj naše psy žijú v stálom očakávaní jej návratu…

Je to neuveritelné, no mala v sebe čaro, ktorým vedela okúzliť každého. Bola jednou z mála afghánov, ktorí majú v obľube výstavy. Presne vedela, čo sa od nej vyžaduje, a predvádzať ju bola radosť.

Na svet prišla 8. 7. 2003 spolu s Jessicou, Jacquelin, Julianom, Justinom a Jolly Jokrom. Skvelý vrh. Okrem Jolly Jokra, ktorého majiteľ sa postupom času odmlčal, všetci získali titul interšampión a sú viacnásobnými šampiónmi.

Jennies bola jednou z najúspešnejších súk v Európe. V roku 2004 sa stala Junior Europe Winner v Barcelone, v 2005 Europe Winner v Tullne, rok 2006 jej priniesol titul World Winner z Poznane. Dá sa povedať, že Jennies udržala v rodine tradíciu svetových víťazov. Napodobnila svoju starú mamu Whitney Houston, ktorá sa v roku 1996 stala World Winner vo Viedni, a sestru Westend Girl s rovnakým titulom z Bruselu z roku 1995.  Keď už spomínam svetových víťazov, jej otec Kingsleah Blue Star získal v roku 2000 v Miláne titul World Winner a strýko Franco Nero sa pýšil titulom Junior World Winner.

V roku 2006 sa Jennies stala najúspešnejším psom na Slovensku a reprezentovala krajinu v USA na World Eukanuba Challenge. V tom istom roku sa stala Šampiónom šampiónov na Slovensku. Bola šampiónkou Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka, Dánska. Získala viacero titulových víťazstiev ako Bundesieger Rakúska, Nemecka a mnohé ďalšie.

Po svojej skvelej výstavnej kariére nám robila veľkú radosť i naďalej – svojimi šteniatkami. Mala štyri vrhy:

O“ vrh je azda jedným z najúspešnejších v Európe. Vznikol zo spojenia Jennies x Aviva Coeur a Coeur. Z desiatich šteniat jedno uhynulo, päť – Olivia, Oudry, Oxanna, Ozzy a Omar – sa už v roku stalo interchampiónmi, pričom Ornela, Oprah a Orlando už tento titul mali na dosah. Všetci sú niekoľkonásobnými šampiónmi. Oxanne sa podarilo získať veľmi náročného talianského šampióna (6x CAC). V roku 2010 sa stala TOP Afghanom v Taliansku. Oudry v tomto roku takmer napodobnila svoju mamu Jennies, keď jej len o chĺpok unikol najvyšší titul a získala len ViceWorld Winner v Dánsku. Splnila podmienky na udelenie titulu Champion USA ako prvá v našom chove! Olívia, Oudry, Oxanne, Ozzy a Omar sa hrdia niekoľkými oceneniami BIS. Posledný ostáva Odin, ktorý rozdáva radosť svojim majiteľom doma, a na výstavy nechodí.

P“ vrh vznikol zo spojenia Jennies x Boxadan Mind Your Own Business. Zo siedmich šteniat už Pablo Picasso, Paul Newman, Pierre Cardin, Pamella a Pauline okúsili pocit víťazstva. Jedno šťeňa – Phoenix – opäť rozdáva radosť majiteľom doma.

„S“ vrh je opakovaným spojením „O“ vrhu, ktoré tentokrát prinieslo len tri šteniatka: Satar Scraffy, Sony Star, Sidi Fatima. Momentálne majú niečo vyše roka, preto dúfam, že na budúci rok sa s nimi budeme stretávať na výstavách.

„T“ vrh vznikol zo spojenia Jennies x Star T´Cutting Trax Of Jhanzi. Priniesol ďalších 10 šteniatok, a k tomu zo zmrazených spermií. Poďakovanie patrí MVDr. Pašekovi z Trnavy za jeho skvelú prácu.

A tu sa to začalo. Pri vyšetrení gravidity sonom sa zistilo, že sa Jennies hrudník napĺňa tekutinou. Viaceré vyšetrenia ukázali, že mala prasknutú lymfatickú cievu. Držala sa výborne a statočne. Podľa toho, ako sa jej dýchalo, sa jej odoberala tekutina z hrudníka kanilami. Pôrod prebehol bez problémov – pri desiatich šteniatkach. Veľmi vyrovnaný vrh s váhou od 480 do 520 g, pričom sa ihneď začalo s kojením z fľaše.

Jennies sa ako matka opäť starala o šteniatka perfektne. Keď sme ju od nich odstavili, nastala dilema, či ju operovať alebo neoperovať. Neoperovať by znamenalo každé dva týždne odsávať tekutinu z hrudníka – a rok života. Po konzultáciách a odporúčaniach sme sa rozhodli, že sa jej pokúsime život predĺžiť. Na túto ťažkú operáciu sa podujali na klinike Jada v Brne.

Po úspešnom zákroku, keď už začala jesť a chodiť na toaletu, jej život ukončila embólia!

Je to veľmi smutné, chceli sme, aby nám na tomto svete rozdávala radosť ešte mnoho dlhých rokov. Zrejme to tak malo byť. Nechala nám tu po sebe desať krásnych desaťtýždňových šteniatok. Možno niektoré z nich pôjde v šlapajách svojej mamy, otca, prastarej mamy či tety a získa titul svetového víťaza. Ostalo by to v rodine…

Jennies nám bude veľmi chýbať, zostane navždy v našich srdciach. Vždy bola súčasťou veľkých šou. Preto sa s ňou lúčime slovami piesne Fredieho Mercuryho: „The show must go on!“

 

Tituly:
International Champion
Slovak & Czech Junior Champion
Slovak Champion
Hungarian Champion
Czech Champion
Austrian Champion
Slovak Grand Champion
Croatian Champion
Polish Champion
Danish Champion
German & VDH Champion
Europa Junior winner 2004
Middle-East-Europe Junior winner 2004
Austrian Bundesjugendsieger 2004
German Bundesjugendsieger 2004
Hungarian Derby winner 2004
Europa Winner 2005
Slovak & Czech Club winner 2005, 2006
Austrian Bundessieger 2005 & 2006
German Landessieger 2006
World Winner 2006

Vlasto Vojtek

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 2/2011