Najlepší mladý chrt Európy

býva na Slovensku

(KR 2/2017)

Sobers Zedric „Leo” je pes plemena anglický chrt alebo greyhound, a to výstavnej línie. Pochádza zo svetoznámej chovateľskej stanice Sobers (ďalej ako „CHS“ alebo „CHS Sobers“), ktorá sa úspešne zaoberá chovom tohto plemena už takmer 60 rokov. Túto chovateľskú stanicu založila vo Švédsku začiatkom roku 1957 pani Astrid Jonsson, babička jej súčasnej majiteľky –Bitte Ahrens Primavera. V tom čase sa venovala okrem chovu greyhoundov aj chovu plemena taliansky chrtík. V roku 2001 sa súčasná majiteľka presťahovala do Talianska a spolu so svojím manželom pokračujú v rodinnej tradícií. Rozšírili ju aj o plemeno whippet alebo malý anglický chrt a plemeno braccoitaliano.

 

Viac ako 300 odchovaných šampiónov, viac ako 630 titulov, niekoľko víťazov plemena vrátane Best in Show umiestnenia na prestížnych svetoznámych výstavách psov ako anglický Cruft’s, americký Westminster, a na svetových a európskych výstavách, umiestňujúci sa pravidelne v Top 10 rebríčku najlepších psov v Taliansku – to je stručná charakteristika úspechov tejto chovateľskej stanice. Súčasná majiteľka CHS Sobers Bitte Ahrens Primavera je od roku 1992 medzinárodnou rozhodkyňou a jej aprobácia je na všetky plemená skupiny X – Chrty, a na vybrané plemená skupiny V ako Faraónsky pes, Cirnecodell Etna, Podenco Ibicenco, Canarian Podenco a Podengo portuguese.
Sobers Zedric „Leo“ sa narodil v tejto CHS 15. septembra 2015. Otcom je Sobers Vertigo, ktorý je bratom tohtoročného víťaza plemena (BOB) na prestížnej anglickej výstave Cruft’s 2016. Vertigova mama a Leova babka patria medzi najúspešnejšie sučky tohto plemena v súčasnosti– multišampión a medzinárodný šampión (CIB)„Annie“ Sobers Orianne. Okrem iného je držiteľkou titulov: Svetový víťaz 2012 a 2014, Európsky víťaz 2012 a 2014, víťaz plemena na prestížnej anglickej výstave Cruft’s 2014 (BOB Cruft’s 2014).
Matkou je Sobers Sintra a v jej rodovej línii rovnako nájdeme množstvo úspešných psov, držiteľov prestížnych titulov. Napr. jej dedko Sobers Hamilton sa stal rovnako ako Annie dvakrát Svetovým víťazom, a to v rokoch 2006 a 2008. V jeho rodokmeni nájdeme aj krásnu modrožíhanú sučku multišampiónku, medzinárodnú šampiónku a SBIS BIS Sobers Cadelia, víťazku plemena na Cruft‘s v roku 2004 a dvojnásobnú Európsku víťazku v rokoch 2001 a 2003.

V otcovej línii nájdeme aj predstaviteľov tohto plemena odchovaného v krajine pôvodu plemena, v Anglicku. Z nich treba spomenúť krásneho modrého psa Baldrey Not So Smartwith Buebezi, opäť víťaza plemena (BOB) na prestížnej anglickej výstave Cruft‘s v roku 2000.

Silná Sobers línia, ktorú preferujem, a zároveň zastúpená aj anglická línia, boli dôvodom, prečo som sa rozhodla práve pre Lea, šteniatko z vrhu Z (okrem toho, že mi už na prvej foto „padol do oka“). Okrem Lea vlastním ešte jedného greyhounda, tiež výstavnej línie, Multi CH, Int CH Straight ahead Basil „Alec“ a whippeta Gucci Mon Cheri Toomie Trishel „Lucky“, šampión srdca… Okrem výstav sa aktívne venujeme aj coursingu.
Výstavnú kariéru sme s Leom začali v lete 2016, keď mal 8 mesiacov, a okrem domácich výstav a výstav v okolitých krajinách (Rakúsko a Česko) sme sa zúčastnili aj dvoch prestížnych európskych výstav. 13. a 14. 8. to bola najvýznamnejšia špeciálna výstava chrtov v Európe, ktorá sa koná každoročne v nemeckom Donau eschingenes, s počtom registrácií cez 1450. Tento rok tu bolo prihlásených 61 predstaviteľov plemena greyhound. Hneď v prvý deň Leo vyhral svoju triedu, a získal tak prestížny titul Junior Winner Donau eschingen 2016.

Aj keď som dlho váhala, posilnená aj týmto krásnym úspechom som sa rozhodla, že otestujeme Lea aj na Európskej výstave psov, ktorá sa tohto roku konala pre nás v nie zrovna blízkom srdci Európy – v Bruseli, v Belgicku, v dňoch 26. -28.8.2016. Plemeno Greyhound posudzoval v sobotu 27.8. anglický rozhodca pán Robert Newsham z krajiny pôvodu, Veľkej Británie, ktorý je sám chovateľom tohto plemena, a teda aj špecialistom. Prihlásených bolo 25 predstaviteľov. Víťazstvom v triede mladých si Leo vybojoval titul European Junior Winner 2016/Európsky junior víťaz,a titul BE-NE-LUX Junior Winner, teda Junior víťaz Beneluxu. Pokračoval súťažou o titul Najlepší junior plemena (Junior BOB), kde sa stretol s víťaznou sučkou, a to so svojou sestrou Zideliou, ktorú vlastní česká chovateľská stanica Decuma Greyhounds. Pán rozhodca sa rozhodol pre Lea a okrem titulu Best Junior/Najlepší Junior mu tým zabezpečil postup do záverečnej finálovej súťaže o najlepšieho junior chrta, resp. Junior víťaza FCI skupiny X – Chrty.

Túto súťaž posudzovala domáca belgická rozhodkyňa pani Rita Reyniers, rovnako špecialistka práve na skupinu chrtov. Súťaže sa zúčastnili junior víťazi všetkých plemien chrtov a vyberali sa traja najlepší. Samotná súťaž bola, hlavne pre mladých psíkov, náročná na vystavovanie, a teda na ich koncentráciu. Už hodinu pred samotnou súťažou sme boli v predprípravných kruhoch (až dvoch), kde si pani rozhodkyňa veľmi detailne prezerala jednotlivých zástupcov chrtích plemien a vytvárala prvotné názory na finálne poradie.
Hlavný kruh záverečných súťaží bol veľký a krásne osvetlený, čakal nás červený koberec a sála plná obecenstva. Naše počiatočné, celkom početné výstavné skúsenosti sme tu zúročili a Leo vo svojich 11 mesiacoch zvládol celkový ruch na výbornú a krásne sa predviedol. Náročná hodina ubehla snáď ako desať minút a bolo tu vyhlasovanie. Stáli sme zoradení pred rozhodkyňou, v osvetlených kruhoch. Samozrejme, aj ja som mala v hlave tipy na víťazov. Tretie miesto získal deerhound, druhé miesto afgánsky chrt (jeden z mojich tipov na víťaza). Po vyhlásení druhého miesta som už bola mysľou s Leom na odchode, keď pri oznámení prvého miesta sálou zaznelo plemeno „GREYHOUND“. Neveriac vlastným ušiam sme sa s Leom rozbehli k pani rozhodkyni a k najvyššiemu stupňu víťazov, boli to veľké emócie plné hrdosti a šťastia.
Toto víťazstvo nás posunulo do absolútneho finále, tzv. Junior Best in Show, alebo Víťaz mladých Európskej výstavy psov, v ktorej sa stretli predstavitelia junior víťazov jednotlivých FCI skupín. Leo tu zastupoval FCI skupinu 10 – chrtov. Do tohto veľkého finále už išiel s profesionálnou slovenskou handlerkou Angelique Plésis-Bobríkovou, ktorá ho napriek jeho mladému veku a skutočnosti, že sa spolu zoznámili 15 minút pred finále, naozaj reprezentatívne a na vysokej úrovni predviedla maďarskému rozhodcovi Tamásovi Jakkelovi. Aj keď sa nakoniec neumiestnil a pán rozhodca uprednostnil predstaviteľov iných skupín, bolo pre nás veľkou cťou zúčastniť sa finále Európskej výstavy psov, reprezentovať v nej v dnešnej dobe málopočetné plemeno greyhound, slovenskú kynológiu, Leovu chovateľskú stanicu Sobers a priniesť si domov množstvo zážitkov a titul Najlepší junior chrt Európy.

Kristína Bachanová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 2/2017