výkonnou riaditeľkou SKJ, ale aj úspešnou chovateľkou
(KR 9/2015)
Hovorí sa – sto ľudí, sto chutí – a v prípade výberu psov je to stopercentná pravda. Výber plemien a ponuka psov papierových, bezpapierových, prostredníctvom známych, neznámych, na internete, cez časopisy; malých, veľkých, chlpatých, bez chlpov – je neuveriteľná. Dokonca sa ešte stále dá na Slovensku stať priekopníkom a priniesť plemeno psa, ktoré tu ešte nie je zaregistrované.
Výber sa teda robí podľa výzoru, veľkosti, avšak malo by sa dbať aj o vhodnosť. Vždy je dobré si vopred uvedomiť svoje možnosti, skúsenosti a znovu a znovu si preveriť, či psa zvládnem, či sa oňho budem môcť a chcieť starať počas celých 12 až 15 rokov. Či mu budem môcť zabezpečiť pekný život, pretože existujú aj opačné prípady. Boli sme svedkami tragickej udalosti v Považskej Bystrici, kedy mladá žena priviazala psíka na koľajnice a nechala ho tam prejsť vlakom, ktorý ho však neusmrtil ihneď a psíček zomieral v bolestiach. Toto je extrém, nehovorím, že všetci sú bezcitní.
Iste to mnohí na začiatku myslia dobre. Veď odolať krásnemu a milučkému šteniatku je naozaj ťažké a vidina príjemných chvíľ strávených v jeho blízkosti je lákavá. Stačí však pár hygienických nehôd na novučičkom koberci a dennodenné vstávanie ráno do nepohody a prichádza vytriezvenie. Následne pri ďalšom „zdemolovaní“ zariadenia bytu počas dlhej neprítomnosti majiteľa zlyháva vidina, sen sa rozplynie a nastúpi tvrdá realita. Milučká hračka, ktorá mala len papať a dať sa hladkať, musí ísť z domu preč! Bez ohľadu na to, čo sa so psíkom stane, a aké obrovské jazvy to na jeho psej dušičke zanechá. Našťastie však existujú ľudia, pre ktorých psík znamená priateľa sprevádzajúceho životom a rovnocenného parťáka.
Dajme teda slovo niekoľkým chovateľom, rozhodcom a priateľom psov, aby nám prezradili, podľa čoho sa riadili pri výbere plemena. Vraj si človek vyberá podľa určitej povahovej a výzorovej podobnosti. Keď sa nad tým zamyslím, moji sú červeno-bieli welšíci s krásnymi bodkami na papuľke a labkách – teda podoba žiadna. Ale čo povaha a charakter? „Milý, príjemný, prítulný pes, ktorý chce byť v stredobode diania, inteligentný. Vyžarujúci nesmiernu energiu a zároveň krásne lenivý ležiac pred krbom.“ Ak nás poznáte, posúdenie nechávam na vás…
Tak teda, priatelia, prečo práve ten Váš?
Túto otázku sme sa išli spýtať priamo na sekretariát SKJ pani Moniky Pilnej, výkonnej riaditeľky SKJ, dlhoročnej chovateľky plemena bearded collie a majiteľky veľmi úspešnej chovateľskej stanice KASITERIT (z gréckeho kassiterit – tetragonálny minerál – polodrahokam), z ktorej vzišlo mnoho svetových, aj európskych víťazov a šampiónov.
Monika, ako to začalo? Aký bol tvoj prvý psík? Odkedy sa venuješ kynológii?
Lásku k psíkom vo mne navodila naša suseda, pani Jurčáková, ktorá mala doma psíka kríženca. Mali sme sa s ním veľmi radi. Mojím prvým psíkom bol kríženec, ktorého mi priniesol domov otec. Bolo to v roku 1976. Veľmi som ho ľúbila, ale v susedstve mali mnohí veľkých psíkov, poväčšinou nemeckých ovčiakov, a prirodzene som aj ja túžila mať veľkého psíka.
Moji zlatí rodičia sa mi snažili vyjsť v ústrety, a tak sa jedného dňa doma objavilo čierno-hnedé klbko, z ktorého mala vyrásť sučka nemeckého ovčiaka. Žiaľ, bola len krížencom tohto plemena, a keďže som s ňou chodila na cvičák a výcvik ma nesmierne bavil, neustále som dobiedzala do rodičov, že chcem nemeckého ovčiaka „s papiermi“, aby som s ním mohla chodiť aj na skúšky a preteky, pretože u takého je predpoklad výborných povahových vlastností.
Moje prosby boli naplnené príchodom sučky nemeckého ovčiaka GALA Fašung. Gala však mala veľký strach zo streľby, čo znemožňovalo našu účasť na skúškach a podujatiach, a preto som sa v tom období začala venovať výcvikárskej činnosti. Na cvičáku som sa potom zoznámila s nesmierne živým, temperamentným a priateľským šteňaťom plemena, ktoré som dovtedy nikdy nevidela – briardom. Jeho chuť pracovať a takpovediac „šialená“ povaha ma očarili.
Netrvalo dlho a domov u nás našli prví briardi. Najskôr to boli psi, s ktorými som sa úspešne zúčastnila mnohých skúšok SVV a IPO. Príchodom sučky briarda sa veľa zmenilo. Začala som sa viac venovať chovu a výstavám a výcvik ustúpil do pozadia. Chovu briardov som sa venovala 14 rokov a myslím, že výsledky, ktoré dosiahli jedince z môjho chovu, sú skutočne vynikajúce.
Popri vystavovaní briardov som vždy pokukovala po jedincoch plemena bearded collie, ktorí si získali moje srdce, a samozrejme som si musela kúpiť sučku tohto plemena. Ich chovu sa venujem od roku 2004.
Prečo práve bearded collie?
Bearded collie, čiže beardie, ako im my hovoríme, ma uchvátili a opantali svojou nesmiernou eleganciou, temperamentom, inteligenciou, láskavosťou, prítulnosťou, chuťou čokoľvek podnikať a nesmiernou láskou, ktorú prejavujú nielen svojmu majiteľovi, ale i ostatným ľuďom. Majú skutočne veľa energie, ktorú je treba viesť správnym smerom, najlepšie nejakou spoločnou činnosťou s majiteľom.
Milujem na nich, že nie sú „ostré“, či dokonca agresívne, môžem s nimi ísť kamkoľvek, neustále majú dobrú náladu a prejavujú nadšenie pre akúkoľvek činnosť. Vždy, keď prídem domov, ich radosť a vítanie neutícha po dlhé minúty, svoju lásku mi dávajú neustále najavo. Vedia, kedy som smutná, a snažia sa ma všemožne rozveseliť, vedia, kedy som chorá, a vtedy sa snažia tíško trpieť so mnou a snáď aj dúfajú, že mi tým pomôžu chorobu čím skôr prekonať. Sú však aj veľmi citlivé. Nemožno s nimi zaobchádzať extrémne prísne a tvrdo.
Je starostlivosť o srsť bearded collie náročná?
Mnohí mi povedia: „Toľko srsti, to je určite veľa práce ju ošetrovať!“ Možno majú pravdu, možno nie. Srsť beardie, samozrejme, potrebuje starostlivosť, avšak pokiaľ jej majiteľ neplánuje špičkovú výstavnú kariéru, zaberie mu starostlivosť o srsť maximálne 4 až 5 hodín do mesiaca, čo, myslím, naozaj nie je veľa. Keď majiteľ srsť raz za dva týždne dôkladne rozčeše a aspoň raz za tri mesiace vykúpe, bude jeho Beardie krásnym psíkom, ktorý bude robiť radosť celej rodine.
Srsť beardie, ktorá má mať aj pekné výstavné ocenenia, musí byť kúpaná a česaná pravidelne. Majiteľ beardie, ktorá má byť výstavne úspešná, musí zvážiť aj terén, do ktorého bude chodiť na prechádzky. Určite sa musí vyhýbať prostrediam, kde sú bodliaky a všakovaké kríky, ktoré sa môžu do srsti nachytať, alebo ju otrhať.
Aké je využitie bearded collie? Pracujú aj jedince z tvojho chovu?
Beardie sú pôvodne pastierskym plemenom, chovaným za účelom pasenia oviec. Vďaka svojim povahovým vlastnostiam sa s veľkou obľubou a vynikajúcimi výsledkami účastnia agility, obedience, coursingu, tancu so psom, špeciálnych pracovných testov, skúšok podľa medzinárodného skúšobného poriadku – BH a iných športových činností.
Viacerí psíkovia z môjho chovu sú nadšení pracanti a športovci. Ich výsledky sú skutočne výborné – BOOMER Kasiterit s nesmiernou chuťou a vervou behá coursing, má coursingovú licenciu a umiestnil sa už aj na popredných miestach. Boomer úspešne zložil pastiersku skúšku ZVOP a úspešne zložil Primary working test.
BABYFACE Kasiterit úspešne absolvovala Junior a Primary working testy a má coursingovú licenciu. BLACK JACK Kasiterit zložil Junior a Primary working testy za plný počet bodov, má coursingovú licenciu a získal nasledujúce výsledky: Coursingový víťaz SK 2012, Coursingový víťaz ČKS 2013, úspešne zložil skúšku BH.
C´EST LA VIE Kasiterit a Dainty Dinah Kasiterit úspešne zložili pastiersku skúšku SVPP. DEANA Kasiterit na plný počet bodov zložila Junior working test, pastiersku skúšku ZVOP a je držiteľkou coursingovej licencie.
Získala si veľa výstavných ocenení. Ktoré považuješ za naj?
Už v chove briardov sa mi podarilo s mojimi odchovmi dosiahnuť výsledky, o akých sa mi na začiatku chovateľskej činnosti skutočne ani nesnívalo, a som na ne patrične hrdá: Svetový víťaz dospelých aj mladých, Európsky víťaz dospelých aj mladých, mnoho Klubových víťazov, Víťazov špeciálnych výstav, Interšampiónov, veľa národných šampiónov mnohých krajín a aj titul mimoriadne cenený – SELECTION (prehliadka a výber exteriérovo a povahovo najkvalitnejších jedincov) vo Francúzsku, krajine pôvodu plemena.
V chove beardie som mala rovnakú výhodu ako u briardov. Začala som chovať na mimoriadne kvalitnej sučke. Moju prvou beardie bola Dea-Dro Kasiterit Mona z chovu našej vtedy najlepšej chovateľskej stanice Dea-Dro pani Deany Zelinovej. Terezka, ako sme ju doma nazývali, dala základ skutočne mimoriadne kvalitným jedincom a ich potomkom, ktorí sa už nachádzajú po celom svete. Potomkovia Terezky sa hrdia skutočne vrcholovými titulmi Európsky víťaz 2014, Svetový víťaz mladých 2009, Kluboví víťazi, Víťazi špeciálnej výstavy, Interšampióni, kluboví šampióni, národní šampióni mnohých krajín.
Za ten skutočne NAJ považujem titul Best in show na Svetovej výstave v Miláne teraz nedávno, v júni, ktorý vyhral syn sučky z môjho chovu – ASK ME WHY Kasiterit, pes Ops I Did It Again del Cuore Impavido. Toto je skutočne mimoriadny úspech, na ktorý sa celý život nezabúda. O to viac, že tento pes získal už na minuloročnej Európskej výstave v Brne titul Víťaza plemena a druhé miesto v FCI skupine, a rovnako sučka BABYFACE Kasiterit získala titul Európsky víťaz. Je to dôkaz toho, že som svoj chov nasmerovala správnym smerom.
Kedy si zistila, že práca pri psoch je pre teba to pravé?
Psy boli vždy v mojich myšlienkach, kdekoľvek som pracovala a čokoľvek som robila. Dalo by sa povedať, že psy sú zmyslom môjho života. Práca na sekretariáte SKJ ma od začiatku veľmi bavila a myslím, že je pre každého snom mať svojho koníčka ako povolanie. Moja práca ma napĺňa a robím ju veľmi rada. Myslím si, že pokiaľ je to možné, je správne, aby vo všetkých odvetviach, odboroch, pracovali ľudia, ktorí sú odborníci a ich práca je zároveň aj ich koníčkom.
Zmenili ti psi život?
Áno, určite. Vďaka nim som dennodenne obklopená tvormi, ktorí nezištne rozdávajú lásku a pohodu, čo je pre mňa veľmi dôležité. Život so psíkmi nie je jednotvárny, neustále sa niečo deje.
Je ťažké skĺbiť povolanie riaditeľky organizácie, ktorá zastrešuje taký počet kynológov, s vlastnými psíkmi?
Klamala by som, keby som povedala, že je to jednoduché. Je to ťažšie, ale, samozrejme, nie nemožné. Keď človek chce, všetko ide. Dôležité je, že mám veľkú oporu v manželovi, ktorý je tiež kynológom, takže má pre mňa pochopenie. Môžem sa naňho spoľahnúť, a to je pri starostlivosti o psíkov veľmi dôležité.
Čo hovoria tvoji psi na tvoje zaneprázdnenie?
Povedala by som, že nadšení tým nie sú, ale každú voľnú chvíľku sa im venujem naplno a snažím sa im vynahradiť chvíle, keď som v práci alebo na kynologických podujatiach.
Aké plány máš do budúcnosti?
Mojím plánom – snahou do budúcnosti, bude naďalej odchovávať čo najzdravšie, najšikovnejšie, exteriérovo krásne jedince, ktoré budú v prvom rade robiť radosť svojim majiteľom v každodennom živote. Dúfam a verím, že moje detičky, ako s láskou hovorím mojim šteniatkam, budú žiť v rodinách, kde budú milované a oni budú túto lásku opätovať.
Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 9/2015