Marjo Jaakkola

(KR 2/2012)

Výstavy, výstavy a ešte raz výstavy…

Predstavujeme vám zahraničných rozhodcov

V sezóne sa už takmer každý týždeň niekde v okolí koná výstava psov. Väčšina z nás, ktorí to na ne ťaháme Európou, sa navzájom pozná, vieme, kto aké plemená chová, kto má kde svoje odchovy a komu sa ako darí. Ale aj kto sa s kým priatelí a kto je s kým, mierne povedané, v stave prímeria. Striedajú sa plemená, majitelia, chovatelia, rozhodcovia. Kto jeden týždeň posudzuje, druhý týždeň vystavuje, tretí týždeň má absenciu, a takto dookola.

Pri vydaní propozícií je zbor rozhodcov prvým faktorom, ktorý nás láka nahliadnuť na zadné stránky. Tých našich viac-menej poznáme, vieme, aké plemeno chovajú, prípadne chovali, a ktoré posudzujú. Keď však prečítame meno zahraničného rozhodcu, pochopiteľne si nie sme vždy istí, čo rozhodca chová, čo posudzuje, čím sa zaoberá, a odkedy. Túto medzeru preto chceme vyplniť tým, že vám postupne predstavíme rozhodcov, ktorí viac či menej často posudzujú na výstavách u nás a v blízkom zahraničí.

Na výstave si ju nemôžete nevšimnúť – krásna blondína s modrými očami, vždy s krásnym psom. Taký je prvý pohľad na rozhodkyňu a veľmi úspešnú chovateľku welsh springer spanielov z Fínska, Marjo Jaakkola.

My sme však zvedaví aj na hlbší pohľad a opýtame sa, ako sa dostáva na vrchol v chove psov. To, že za tým stojí nemálo práce a mnoho sklamaní, je isté, no keď sa pozriete na Marjo a jej úspešný chov, poviete si: „Je to možné!“ Môžeme povedať, že Marjo sa podarilo to, čo málokomu. Kdekoľvek na svete na výstave môžeme spoznať typických psov z jej chovateľskej stanice BENTON – a málokde nevyhrajú.
Rozhodkyňa, oprávnená posudzovať niekoľko plemien VII. a takmer celú VIII. FCI skupinu.

Marjo, spomínaš si na svojho prvého psa?

Môj prvý pes bol bradáč farby korenie a soľ, no môj prvý welsh springer spaniel pochádzal z Anglicka. Importovala som ho v roku 1980 ako štvorročného s menom Pencelli Proceed. Za svojej výstavnej kariéry vo Fínsku veľakrát vyhral a stal sa fínskym welsh pringer spanielom roku 1981.

Kedy si začala s chovom?

Najprv som mala iba psov, rada som ich predvádzala. Na chov som nemyslela až do roku 1989, kedy som znovu v Anglicku kúpila suku, ktorá v roku 1992 priviedla na svet svoj prvý vrh. Tvorilo ho šesť šteniatok, štyri z nich sa stali šampiónmi a dve boli CC. Stále som si však nemyslela, že je to to, čo chcem, a obzerala som sa po novej suke. Našla som ju na Regionálnej špeciálke v USA. Hneď ako som zbadala túto ročnú suku z chovateľskej stanice Statesmans kennels, vedela som, že je to ona! O rok na to bola poslaná do Fínska. Stala sa jednou zo zakladateliek môjho chovu.

Ako dlho to trvalo, kým si u svojich psíkov dosiahla typickosť a nezameniteľnosť „značky Benton“?

Na začiatku chovu som mala vrh len každé dva roky. Mojím základom boli dve suky – jedna zo Štátov a jedna zo Švédska. Mám rada „welšov“, ktorí sú ozajstnými španielmi s nádherným pohybom a krásnou srsťou. Dobre stavaní, dobrej kostry, s krásnym červeno-bielym osrstením. Vtedy je na nich radosť pozerať! Vždy sa snažím nájsť toho správneho psa k správnej suke, a je jedno, odkiaľ pes pochádza. Keď mám šťastie, je z blízka, no vzdialenosť pre mňa nie je rozhodujúca.

Vo svojom chove som použila čerstvé semeno z Anglicka trikrát a v krátkom čase opäť plánujem jeden vrh z čerstvých semien. Čo sa týka môjho chovateľstva, som veľmi kritická, a nikdy nie som spokojná s tým, čo som vyprodukovala. Vždy sa snažím prácu vylepšiť. Na tejto ceste som sa mnohokrát sklamala, ale ako sa hovorí – čo ťa nezabije, to ťa posilní.

Ktorý z tvojich psov je alebo bol najúspešnejší?

Na túto otázku je odpoveď ťažká. Keď myslím iba na výsledky z výstav, povedala by som, že INT NORD CH MultiW, WW-06-08 Benton One More Duck. Zomrel na rakovinu vo veku 5 rokov, za života sa však stihol stať mnohonásobným víťazom BIS, prvým zahraničným víťazom Cruft’s a získal CC, pričom rok predtým bol res. CCs na Cruft’s. Počas svojej výstavnej kariéry vyhral množstvo titulov.

AM CH BISS Benton Ivy League bol exportovaný do USA ako šteniatko a v desiatich mesiacoch vyhral v puppy class na národnej špeciálke titul BOB v konkurencii stovky prihlásených predstaviteľov plemena. Stal sa tak prvým a najmladším psom, ktorý kedy takéto niečo vyhral. Toto víťazstvo sa mu podarilo zopakovať aj o niekoľko rokov neskôr. Bol prvým nekupírovaným jedincom zo všetkých plemien v Severnej Amerike, ktorý vyhral BIS. Stal sa tiež prvým welsh springer spanielom roka 2004 v USA. Vybojoval úžasné víťazstvá vo výstavnom kruhu, no okrem toho bol výborným i v agility a obedience. Pes to bol naozaj všestranný.

Ako chovná suka porodila INT NORD CH NordJW-05 SeW-07 FINW-08 NoW-10 Benton Pep Talk raz živote šesť šteniatok, z ktorých päť bolo šampiónov a jedno získalo 2x CCs. Produkovala šteniatka výbornej kvality a jedna z jej dcér je momentálne TOP WSS vo Fínsku.

INT NORD CH Benton Walk of Fame je polovičný brat Ivy League, Dutch Ch Benton Kansas Storm (obaja po INT Ch Benton Delaware Storm – dcére mojej zakladateľky chovu z USA). Produkovala úžasné potomstvo špeciálne v USA a tiež má dcéru GB SH CH v Anglicku, ktorá je môjmu ideálu welsh springer spaniela najbližšie.

Aké plemená posudzuješ? A ktoré najradšej?

Posudzujem všetky plemená VIII. skupiny okrem nova scotia duck tolling retriever a niektoré plemená v VII. skupine. Keď mám vybrať jediné plemeno, ktoré posudzujem najradšej, musím povedať anglický špringer španiel – hoci som ho nikdy nevlastnila. Keby som však mala možnosť mať viac psov, určite by bol medzi nimi.

Anglického špringer španiela posudzujem aj na Mega spaniel weekend klubových výstavách, ktoré usporadúva rakúsky Jagdspanielclub a German spaniel club pri Svetovej výstave psov v rakúskom Salzburgu a v nemeckom Unterhachingu …na čo sa veľmi teším!

Kde si posudzovali?

Okrem Škandinávie som posudzovala v Anglicku, kde som zadávala titul CC welsh springer spanielom, na čo som patrične hrdá. Ďalej to bolo Holandsko, Poľsko, Česká republika, Slovensko, Austrália, USA a teraz budem posudzovať španielov na klubovej výstave v Salzburgu a v Unterhachingu pri Mníchove, ktoré sa konajú v máji 2012 pri Svetovej výstave psov v Rakúsku.

Ako stíhaš chov, vystavovanie a rozhodovanie?

Doma mám momentálne iba dvoch psov, z ktorých jeden ide do Anglicka, akonáhle vybavím všetky doklady potrebné na cestu. Takže mi ostane len jeden pes. Som spolumajiteľkou viacerých súk a keďže pracujem na plný úväzok, môžem si dovoliť mať doma maximálne dvoch psov. Mať vrh je pre mňa veľmi náročné. Taktiež veľa a rada cestujem a mať doma veľa psov si jednoducho nemôžem dovoliť, pretože by mi to sťažilo situáciu. Odchovám približne jeden až dva vrhy ročne.

Ďakujeme za odpovede a prajeme ti veľa úspechov v ďalšom chove a veľa krásnych psov pri rozhodovaní.

Spracovala: Mgr. Jana Janek

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 2/2012