Ľudské pokrmy

pre psa nebezpečné

(KR 5/2014)

Prednedávnom sme si predstavili niektoré druhy ľudských potravín, ktoré môžeme našim štvornohým priateľom podávať bez výčitiek svedomia (ak sa, samozrejme, neide o psa alergického na tú-ktorú zložku obsiahnutú v danom type potraviny).
Poznáme však aj také druhy ľudskej stravy, ktoré sú škodlivé v prípade všetkých psov a môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, či dokonca smrť.

Čo teda potrebujete vedieť o jedle, ktoré je nebezpečné pre vášho miláčika? Vieme, že v súčasnosti existujú také druhy ľudských potravín, ktoré sú pre domáce zvieratá neprijateľné, škodlivé, či v mnohých prípadoch nebezpečné. Mnohé z nich sa môžu zdať pre majiteľa lákavé, pes po nich „šalie“, žobre, potvrdzujeme aj to, že sú v každom prípade chutné pre psa minimálne tak, ako pre človeka, a preto ich viacerí sem-tam zo stola svojmu psovi hodia. Dávajte si však pozor.

Ak máte podozrenie, že váš pes zožral niektorý z nasledujúcich pokrmov, odporúčame konzultovať túto záležitosť s vaším veterinárom.

1. Xylitol je umelé sladilo, ktoré bežne nájdeme v produktoch – napríklad v žuvačkách, cukríkoch, či zubných pastách alebo ústnych vodách. Táto zložka je pre psov škodlivá, pretože spôsobuje náhle uvoľnenie inzulínu v tele, ktoré vedie k hypoglykémii (nízka hladina cukru v krvi)*. Môže tiež dôjsť k poškodeniu pečene. Už 30 minút po skonzumovaní pes môže začať zvracať, stať sa letargickým (unaveným) a/alebo môže strácať koordináciu. Avšak určité známky intoxikácie sa môžu prejaviť až o niekoľko hodín, či dní. V prípade neliečenia môže mať otrava xylitolom fatálne následky. Zaujímavosťou je, že doposiaľ sa neurčilo jasné stanovisko, či je táto látka nebezpečná aj v prípade mačiek.

2. Čokoláda, káva a kofeín – Čokoláda obsahuje chemickú látku teobromín, ktorá je vo veľkom množstve pre psov toxická. Tiež obsahuje kofeín, ktorý sa nachádza v káve, čaji a niektorých nealkoholických nápojoch. Obsah teobromínu a kofeínu závisí od typu čokolády. Horká, tmavá čokoláda a čokoláda na varenie obsahuje väčší podiel týchto zložiek než mliečna, čo v praxi znamená, že pes by musel zožrať väčšie množstvo mliečnej čokolády, aby sa prejavili známky intoxikácie. Musíme však poznamenať, že aj malý kúsok môže ohroziť psa menšieho vzrastu, a preto sa neodporúča špekulovať, koľko kociek čokolády je ešte pre psa bezpečných. Otrava čokoládou môže spôsobiť zvracanie, hnačky, rýchly alebo nepravidelný srdcový tep, nepokoj, svalové trasenie, či kŕče. Smrť môže nastať do 24 hodín.

3. Hrozno a hrozienka môžu spôsobiť akútne (náhle) zlyhanie obličiek u psov i mačiek. Nie je známe, aká toxická látka sa nachádza v týchto plodoch, avšak klinické príznaky sa môžu objaviť do 24 hodín od požitia – zvracanie, hnačky a letargia (únava). Ďalšie príznaky sú spojené s konečnou disfunkciou obličiek.

4. Avokádo – je viac ako pravdepodobné, že listy stromov, ovocie a rastlinná kôra avokáda sú všetky toxické. Klinické príznaky u psov a mačiek sú zvracanie a hnačka.

5. Cesnak a cibuľa obsahujú chemické látky, ktoré poškodzujú červené krvinky ako u mačiek, tak i u psov. Postihnuté červené krvinky môžu prasknúť, alebo strácajú schopnosť účinne prenášať kyslík. Ani varenie týchto potravín neznižuje ich potenciálnu toxicitu. Čerstvý, varený a/alebo práškový cesnak a/alebo cibuľa sa bežne vyskytujú v detskej strave, ktorá sa niekedy aplikuje do stravy pre zvieratá, ktoré sú choré. Uistite sa preto, že ste etiketu starostlivo preštudovali.

6. Macadamia oriešky sa obyčajne nachádzajú v cukríkoch a čokoládach. Mechanizmu intoxikácie týmito orieškami nie je dobre rozumieť, ale ku klinickým príznakom u psov patrí depresia, slabosť, zvracanie, triaška, bolesť kĺbov a bledé ďasná. Môžu sa prejaviť v priebehu 12 hodín po konzumácii. V niektorých prípadoch nastáva rekonvalescencia bez liečby, v každom prípade sa však dôrazne odporúča monitorovanie pacienta.

7. Alkohol – alkoholické nápoje a potraviny s obsahom alkoholu, napríklad rumové pralinky, môžu spôsobiť zvracanie, hnačky, zníženú koordináciu, ťažkosti s dýchaním, triašku, abnormálnu kyslosť krvi, kómu, či dokonca smrť.

8. Kysnuté cesto môže spôsobiť hromadenie plynu v tráviacom systéme vášho psa. Po prvé to môže byť pre psa bolestivé, po druhé môže plynnatosť spôsobiť prasknutie žalúdka, či čriev.

9. Nedostatočne tepelne upravené mäso, vajcia a kosti – surové mäso a surové vajcia môžu obsahovať baktérie, ako je salmonella a E.coli, ktoré môžu byť pre psa škodlivé. Okrem toho, surové vajcia obsahujú enzým zvaný avidín, ktorý znižuje vstrebávanie biotínu (vitamín B), čo môže viesť k problémom s pokožkou a srsťou. Pre mnohých sa zdá kŕmenie psa surovými kosťami ako prirodzené a zdravé. Veď aj vo voľnej prírode by sa stravoval rovnako. Je však pravdou, že práve takýto typ kŕmenia môže byť pre vášho psa veľmi nebezpečným. Mohol by sa udusiť na kosti alebo jej úlomku, ktorý môže spôsobiť i prerezanie tráviaceho traktu.

10. Soľ môže vo veľkom množstve spôsobiť nadmerný smäd a močenie alebo otravu sodíkom. Príznaky toho, že váš pes skonzumoval veľké množstvo slaných potravín, sú vracanie, hnačka, depresia, triaška, zvýšená telesná teplota, epileptické záchvaty a dokonca aj smrť. Inými slovami – slané čipsy si nechajte pre seba, v žiadnom prípade ich nepodávajte vášmu psovi.

Prevencia

Mnoho prípadov otravy ľudským jedlom u psa je náhodných. Psík môže nájsť obal od cukríkov či žuvačiek, alebo ukradnúť jedlo zo stola. Najlepší spôsob, ako tomu predísť, je držať všetky spomínané potraviny v uzavretých skriniach, ku ktorým pes nemá prístup. Je nám známe, že to môže byť problém v prípade prázdnin, dovoleniek, kedy si aj my sem-tam niečo „zobneme“ a udržiavame tieto potraviny poruke. V tomto období odporúčame zvýšiť bdelosť, ktorá môže zabrániť psom skonzumovať nebezpečné potraviny.

Bohužiaľ, niektoré prípady intoxikácie psov nastávajú, keď sú kŕmené výlučne ľudskou stravou, ktorá obsahuje nebezpečné zložky. Je dôležité poučiť a naučiť aj svoje ratolesti, aby psovi nepodávali svoje sladkosti, či pochutiny, i keď to robia v dobrej viere, aby sa so svojím miláčikom podelili o svoje dobroty.

  

spracovala Dominika Šusterová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2014


 * Článok o hypoglykémii bol publikovaný v čísle 1/2014