Kysucký dogtrekking u Medveďa 2014

(KR 10/2014)

Len vy a váš pes. Hranicu medzi vami tvorí napnuté vodidlo, ktoré je akousi pomyselnou spojkou. Spoločná energia vás posúva vpred. Chce to vytrvalosť, silu a tímového ducha. Nebyť toho veselého tvora pred vami, vaše odhodlanie by sa úmerne strácalo s každým prejdeným kilometrom. Ešte pár metrov. Pred vami sa otvárajú výhľady hodné bohov. Čaro tejto chvíle je neopakovateľné a endorfíny zachvátili celé vaše telo. Zvládli ste to!
Len vy a váš pes…

Určite sa teraz žiada odpoveď na otázku, ktorá vám po prečítaní prvých riadkov prebehla mysľou – Kde sa dá niečo také zažiť? O čo tu išlo?

„Dogtrekking je extrémnym kynologickým vytrvalostným športom, pri ktorom sú prekonávané mimoriadne vzdialenosti v časovom limite. Psovod je so psom pri dogtrekkingu spojený buď postrojom a vodidlom pripnutým k bedrovému pásu, alebo vedie psa len na vodidle. Účastníci sú pri dogtrekkingu odkázaní sami na seba. Tento kynologický outdoorový šport vedie účastníkov k samostatnému rozvíjaniu fyzických a mentálnych (napr. orientačných) schopností. Rozvíja súhru a vzájomné pochopenie človeka a psa.“
(Charakteristika z oficiálnych pravidiel dogtrekkingu.)

Kysucký dogtrekking u Medveďa je názov kynologickej akcie, ktorá sa zrodila v myšlienkach organizátorov len nedávno. Stojí za ňou partia ľudí, ktorí majú k spojeniu príroda-pes blízko, a chcú túto aktivitu so psom rozvíjať aj na Slovensku. Projekt vznikol na základe priateľských vzťahov medzi členmi Slovenského klubu severských a japonských plemien, na čele s predsedom Ondrejom Šulkom a tímom z Bufetu u Medveďa, kde prevzal velenie nad akciou Peter Harvan. Obidve strany spojila láska k prírode, zimným športom a v neposlednom rade ku psom – konkrétne aljašským malamutom. Skríženie týchto cestičiek vytvorilo ideálnu príležitosť pre vznik nového psíčkarského podujatia. Počet dogtrekkingov na Slovensku by sme mohli spočítať na prstoch jednej ruky. A aj to ide prakticky len o tzv. „prechádzky“, nie o skutočné dogtrekkingy, pri ktorých sa prekonávajú väčšie vzdialenosti. Presne opačná situácia je u našich bratov Čechov, ktorí majú termínový kalendár nabitý zaujímavými akciami. Kysucký dogtrekking chce toto kynologické odvetvie opäť postaviť na nohy, keďže úpadok záujmu je rok čo rok stále výraznejší.

Nebyť vhodného zázemia, zorganizovať akciu takéhoto druhu by nebolo možné. Snow Paradise Veľká Rača – Oščadnica a Bufet u Medveďa poskytli všetko, čo účastníci potrebujú – teplo, občerstvenie, príjemnú atmosféru, milý a ochotný personál a mnoho iného. Bufet u Medveďa sa nachádza v lyžiarskom stredisku Dedovka, Veľká Rača – Oščadnica v Kysuckých Beskydách. Nájdete ho v bezprostrednej blízkosti dolnej stanice sedačkovej lanovky, ktorou sa dá dostať až na vrchol Veľkej Rače. Pohľad na okolitú prírodu vás určite chytí za srdce. Z uvedených dôvodov si dovolím tvrdiť, že toto podujatie má veľký potenciál aj do budúcna – podmienky sú tu perfektné.

Ak vás predchádzajúce riadky zaujali natoľko, že by ste si chceli zasúťažiť, poprípade si vychutnať atmosféru z pozície diváka, neváhajte a príďte. Dedovka sa opäť raz zmení na útočisko milovníkov psov a prírody. Stačí si zbaliť batoh, dobrú náladu a, samozrejme, psa a môžete vyraziť. Príďte okúsiť čaro kysuckej prírody!

Alžbeta Fodorová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 10/2014