Exkluzívny prieskum – Ako žijú psy v mestách

a predstavenie radu krmív pre psov Royal Canin

(KR 10/2014)

Prieskum a nový rad krmiva nám bol predstavený špičkovými veterinárnymi lekármi – MVDr. Ladislavom Smatanom a MVDr. Luciou Repovou – a celé stretnutie moderoval známy Roman Bomboš

Spoločnosť Royal Canin dňa 3. októbra 2014 organizovala neformálne stretnutie, na ktoré bola pozvaná aj redakcia Kynologickej revue. Už na prvý pohľad zaujímavý program nás presvedčil zúčastniť sa a toto dopoludnie prežiť v hoteli Sheraton so špičkovými veterinármi a odborníkmi na výživu psov.

Len úzka skupina novinárov sa stretla na Pribinovej ulici v jednom z najluxusnejších hotelov v Bratislave a je mi potešením, že za odbornú tlač boli prítomní nielen zástupcovia nášho magazínu, ale aj nášho partnera – internetového portálu Psí svet.

Stretnutie, ktorého moderátorom bol pán Roman Bomboš, známy hlas Slovenského rozhlasu, sa nieslo vo veľmi príjemnom duchu. Začiatok niečo po pol jedenástej sprevádzalo predstavenie prítomných hostí, ktorého súčasťou bola aj pani Zora Czoborová. Počas stretnutia boli pánom MVDr. Ladislavom Smatanom (Veterinárna prax Ejmi Bojnice) prezentované výsledky exkluzívneho prieskumu – Ako žijú psy v mestách – ktorý okrem iného ponúkol aj odpovede na otázky, aký je najrozšírenejší druh psa v meste, koľko sú majitelia psov ochotní  investovať do ich potrieb, čím ich najčastejšie kŕmia. Taktiež sme z prieskumu zistili, ako majitelia so svojimi psami trávia voľný čas, a čo ich zo zdravotného hľadiska trápi najviac.

Počas konferencie sa do rozhovorov pridávala aj Zora Czoborová

Prieskum o životnom štýle psov realizovala pre spoločnosť Royal Canin výskumná agentúra Perfect Crowd. Uskutočnil sa v septembri 2014 prostredníctvom internetového panelu. Opýtaných bolo celkovo 1 172 respondentov.

Predstavenie výsledkov bolo spojené aj s prezentáciou nového radu krmív pre psov Royal Canin Lifestyle Health Nutrition, ktoré zohľadňuje ako typ psa, tak i jeho životný štýl. Túto časť nám predstavila pani MVDr. Lucia Repová (Scientific Communication Specialist, Royal Canin).

Na záver sme mali možnosť počuť si výsledky celebritnej ankety, kde sme sa v skratke dozvedeli, ako vyzerá každodenný život známych osobností s ich domácimi miláčikmi – Mamba Sarkózyová, Sajfa a jeho anglický buldog Molly, Tibor Gyurcsík so svojím Picúrom a spomínaná Zora Czoborová.

Po ukončení oficiálnej časti každý zúčastnený dostal darček od spoločnosti Royal Canin – ušitý špeciálne na jeho psa, a to vo forme nových produktov tejto superprémiovej značky.

Za magazín Kynologickej revue by sme chceli vyjadriť veľkú vďaku za pozvanie a za množstvo kvalitných informácií nielen z prieskumu, ktoré s dovolením spoločnosti Royal Canin uverejňujeme.

Zúčastnili sa aj Mamba so svojím psíkom

Exkluzívny prieskum

Ako žijú psy v meste na Slovensku a Českej republike

Prieskum o životnom štýle psa realizovala pre spoločnosť Royal Canin výskumná agentúra Perfect Crowd. Prieskum sa uskutočnil v septembri 2014 prostredníctvom internetového panelu. Respondenti: ženy i muži, 18 – 60 rokov, bývajúci v mestách s viac ako 25-tisíc obyvateľmi.
ČR: 1 264 respondentov
SR: 1 172 respondentov
Z prieskumu vyplynuli aj tieto zaujímavé zistenia

Koľko psov je v domácnosti

Väčšina (83 %) respondentov má len jedného psa. 14 % respondentov má v domácnosti  2 psy, 3 % dokonca aj viac psov. V ČR a SR je toto zastúpenie takmer zhodné. V SR majitelia psov chovajú aj iné zvieratá celkovo menej. No v ČR spolu so psami ich majitelia najčastejšie chovajú mačky.

Kde spí váš pes

78 % majiteľov uviedlo, že pes s nimi spí v byte/dome (buď v pelechu, alebo v posteli). Z toho v posteli so svojimi majiteľmi spí 31 % psov. V ČR spí v byte/dome 88 % psov. Rozdiel medzi krajinami je vykompenzovaný spaním vonku – v ČR tak spí iba 10 % psov, na Slovensku 19 %.

Zora Czoborová so svojou sučkou staffordšírskeho bullteriéra
Plemeno a váha psa

Najčastejšie majú respondenti  v SR jorkšírskeho teriéra – vlastní ho 17 %. Medzi top 10 prevažujú malé plemená, výnimku tvoria populárne retrívre (labradorský retríver) a nemecké ovčiaky. Jorkšírsky teriér je najčastejším psom i v ČR, kde takisto prevažujú malé, príp. stredné plemená psov. Na úkor orieškov má v ČR viac majiteľov psa s preukazom pôvodu – v SR je to 19 % a ČR 28 %.

Slovenskí majitelia vlastnia predovšetkým psy vo veľkosti  „mini” (do 10 kg) a „medium” (do 25 kg). Aj v ČR je trend rovnaký. Malé psy (do 4 kg) má cca päti na respondentov. Veľmi veľké psy (nad 45 kg) má len malá časť populácie.

Čistokrvnosť psov

71 % opýtaných má čistokrvného psa, z toho cca polovica bez preukazu pôvodu. Tretina má kríženca. Krajiny sa v tomto ohľade líšia. Na úkor orieškov má v ČR viac majiteľov psa s preukazom pôvodu.

Venčenie psa a voľný čas

Na Slovensku psa venčí iba 46 % opýtaných, v ČR je to 35 %. V ČR 40 % s nimi chodí na nákupy, výlety, do práce, v SR je to 33 %. 14 % slovenských majiteľov tých najmenších psíkov so psíkmi nechodí takmer vôbec von.

Investície do psa

Väčšina slovenských majiteľov (68 %) investuje do svojho psa do 50 eur mesačne. S veľkosťou psa rastú náklady, rovnako tak s čistokrvnosťou – majitelia čistokrvných psov míňajú za psa viac. V ČR sú majitelia psov za nich ochotní minúť viac. Nad 50 eur v SR investuje do psa 27 % a v ČR 37 %.

Investícia do krmiva

75 % slovenských majiteľov minie za krmivo pre psa do 30 eur mesačne, v ČR je to 63 %. Viac ako 30 eur mesačne minie na Slovensku 25 % opýtaných, v ČR je to 42 %.

Kde nakupujú krmivo

Hoci sa tri najčastejšie miesta nákupu medzi krajinami v zásade nelíšia, môžeme pozorovať, že Česi sú zvyknutí  viac nakupovať psie krmivo na internete. Kým na Slovensku nakupuje aspoň niekedy krmivo na internete 31 % opýtaných, v ČR je to takmer dvojnásobok – 59 %.

Kŕmenie psa

Majitelia kŕmia svoje psy najčastejšie granulami (94 %), potom nasleduje mäso z konzervy (57 %), varenou stravou kŕmi svojho psa cca 40 %. Veľké psy ľudia častejšie kŕmia zvyškami a všeobecne varenou stravou viac než ti e menšie. V Česku i na Slovensku majitelia svoje psy stravujú podobne. Jedinou výnimkou sú zvyšky, ktorými Slováci kŕmia svoje psy dvakrát častejšie ako Česi (40 % oproti  22 %). Na Slovensku majú psy častejšie než v ČR problémy s trávením, čo môže byť zapríčinené práve kŕmením zvyškami.

Návšteva veterinára

Raz ročne navštevuje veterinára 36 % slovenských majiteľov. Častejšie chodia k veterinárovi majitelia psov s preukazom pôvodu než s tými bez. Najmenej často chodia k veterinárovi majitelia orieškov. 1-krát za 3 mesiace chodí v ČR 28 % majiteľov, takmer podobne ako na Slovensku – 30 %.

Najčastejšie zdravotné problémy psa

Psy slovenských majiteľov majú častejšie problémy s trávením (17 %), než v Česku (13 %). Problémy s trávením môžu byť zapríčinené tým, že sú častejšie kŕmené zvyškami. Na Slovensku nasledujú u psov kožné ochorenia (12 %), problémy s pohybovým aparátom (11 %) a problémy so zubami (11 %).

Osem z desiatich ľudí v meste má psa, 40 % z nich ho zle kŕmi, hovorí prieskum

Zdroj: Royal Canin

Tibor Gyurcsík nám prezradil, že meno jeho sučky – Picúr – pochádza z maďarčiny a znamená niečo ako “malinká”

Mesto psy stresuje, prevenciou problémov je správna strava

Až 83 % obyvateľov miest nad 25-tisíc obyvateľov má doma psa. Takmer každý druhý pes dostáva nevhodnú a nevyváženú stravu. To môže mať negatívny vplyv na ich organizmus a môže spôsobiť zdravotné problémy. Najlepšou prevenciou je vhodne vyvážená strava pre psy. Spoločnosť Royal Canin preto uvádza na trh špeciálny rad krmív s názvom Lifestyle Health Nutrition, ktorý je prispôsobený životnému štýlu psov.

Exkluzívny prieskum pre spoločnosť Royal Canin poukázal na život psov v mestách. Mesto nepredstavuje pre psy prirodzené prostredie, pretože ich až štyrikrát vyvinutejšie zmysly v ňom trpia. V mestskom prostredí na nich pôsobí neustály sled stresových situácií, permanentne sú vystavené silnému hluku, znečistenému ovzdušiu, neprirodzenému terénu a ďalším negatívnym podnetom. Následný oxidatívny a fyziologický stres, ktorý u psov vzniká, pôsobí deštruktívne na ich organizmus. Navyše až 40 % majiteľov psov dáva podľa prieskumu pre spoločnosť Royal Canin psom zvyšky ľudskej stravy. „Nezdravé prostredie a nevhodná strava môžu zapríčiniť poruchy trávenia, imunitného systému, problémy s kožou a so zubami. V najhoršom prípade sa môžu pridružiť aj degeneratívne poruchy mozgu alebo rôzne nádorové ochorenia,“ hovorí MVDr. Ladislav Smatana, veterinárny lekár a konzultant pre klinickú výživu.

Prevenciou proti uvedeným problémom je vyvážená strava pre psy, prispôsobená typu a životnému štýlu psa. „Ponúkame nové tri druhy krmiva. Indoor Life pre psy, ktoré sú väčšinou doma a majú minimum telesnej aktivity. Sporting Life je naopak určený tým, ktoré žijú veľmi aktívnym športovým životom. A unikátny rad krmív Urban Life je zameraný práve na psy, ktoré žijú v mestskom prostredí,“ hovorí MVDr. Lucia Repová zo spoločnosti Royal Canin.

Unikátnou novinkou je Urban Life, rad krmív špeciálne vyvinutý pre potreby psov žijúcich v mestskom prostredí. Obsahuje hydrolyzovaný rybí proteín a špecifické antioxidanty. Rybí proteín psy upokojuje, pretože odbúrava fyziologický stres, ktorý vzniká v neočakávaných situáciách, ako je, napríklad, stretnutie s cudzím psom, s cudzím človekom a pod. Antioxidanty potláčajú takzvaný oxidatívny stres, ktorý je spôsobený hlavne znečisteným prostredím. „Na základe klinických testov je preukázané, že už po 2 týždňoch užívania krmiva Royal Canin Urban Life sa v krvi mestských psov výrazne znižuje hladina stresového hormónu kortizolu. Následne omnoho lepšie vyhodnocujú stresové situácie, sú pokojnejšie a vyrovnanejšie,“ hovorí veterinár Ladislav Smatana.

Rad Indoor Life je určený psom, ktoré trávia väčšinu času vo vnútri a majú nízky výdaj energie. Podľa prieskumu takmer 46 % psov ich majitelia iba venčia, nechodia na dlhšie prechádzky. Naopak, rad krmív Sporting Life je určený psom s vysokým výdajom energie. Prieskum takisto uvádza, že 17 % majiteľov zapája svoje psy do športových aktivít (beh, bicykel) a 4 % psov sa venujú špeciálnemu psiemu športu (agility, frisbee a iné).

Na konci stretnutia sme mali možnosť vidieť aj Sajfu so svojou sučkou Molly

Je dôležité uvedomiť si, že zatiaľ čo človek preferuje pestrú stravu, pes miluje stereotypy. Každopádne psovi a jeho tráviacemu traktu neprospieva „obohacovanie“ stravy o ľudské pokrmy. „Pes potrebuje nutrične vyváženú stravu, doslova šitú na mieru. Pokiaľ bude dostávať pravidelne granule vhodné pre jeho plemeno, vek, veľkosť a v neposlednom rade životný štýl, nebude musieť byť ničím iným dokrmovaný. Aj v hektickom mestskom prostredí potom môže mať zdravý a spokojný život,“ uzatvára Ladislav Smatana.

Dominika Šusterová, foto: zdroj Royal Canin

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 10/2014