– viac ako len PES
(KR 6/2014)
..Ak ste nikdy nemilovali žiadne zvieratko, časť vašej duše ostane navždy uspatá…
Plemeno Flat coated retriever (FCR) bolo obľúbené najmä v prvých desaťročiach 20. storočia. V období po prvej svetovej vojne takmer vyhynulo a dnes sa opäť dostáva do povedomia ľudí v západnej, aj východnej Európe.
Na jeho vzniku sa veľkou mierou podieľali setri, po ktorých flat zdedil vynikajúci nos, ich rýchlosť, temperament, telesný rámec a eleganciu v pohybe. Ďalšími predkami flatov sú predchodcovia dnešných newfoundladských psov, St. John’s labrador a vodní španieli. Po St. John’s labradorovi zdedilo toto plemeno poslušnosť, chuť aportovať a obrovskú oddanosť k ľuďom. Sú teórie aj o tom, že má v predkoch aj krv škótskych ovčiakov.
Flat, ako sa „domácky“ nazýva, je poľovné plemeno a je naozaj skvelým partnerom na poľovačkách. Poľovníci ocenia jeho kvalitný nos pri sliedení či dohľadávkach, radosť z prinášania a obrovskú chuť chodiť do vody aj v zime. Má široké uplatnenie, využíva sa v spomínanom poľovníctve, tiež ako pes vodiaci, asistenčný pre telesne postihnutých, spoločenský, či na vyhľadávanie drog a v neposlednom rade ako pes záchranársky. Ale nech robí flatík čokoľvek, vždy svoju prácu miluje.
Flat coated retriever patrí do 8. skupiny FCI. Je jedným zo šiestich druhov retrieverov (Labrador Retriever, Curly Coated Retriever, Golden Retriever, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Chesapeake Bay Retriever a Flat Coated Retriever). Do chovu sú radené čierne a hnedé jedince. Žltá farba je neštandardná a nežiaduca, preto sú takéto šteňatá z chovu vyradené. Frekvencia zosvetľujúceho génu je však v populácii nízka, a to je dôvod, prečo je narodenie šteniat s touto farbou zriedkavosťou. Rodičia, u ktorých sa vyskytlo v odchove žlté šteňa, sú prenášačmi recesívneho génu e pre žltú farbu a u týchto línií by mala byť zvýšená pozornosť výberu partnera, pokiaľ možno z nezaťaženej línie.
História v Čechách a na Slovensku
V Českej a Slovenskej republike bol Flat Coated Retriever dlho neznámy. V roku 1991 p. Jan Kubeš z Třeboňe importoval sučku Kajtu Mimojsku, ktorá sa stala zakladateľkou chovu u našich susedov. Odvtedy jeho rukami, ale aj rukami iných chovateľov, prešli už stovky šteniatok tohto ušľachtilého plemena.
Prvým jedincom registrovaným v Slovenskej republike bola sučka Brita z Vlčích luk, ktorú v roku 1993 priviezla p. Zuzana Forgáčová práve z chovateľskej stanice p. Kubeša. Zakladateľkou slovenského chovu sa však stala o pár rokov neskôr sučka Vaja z Vlčích luk vo vlastníctve p. Emílie Herkovej. V januári 1995 sa narodilo 10 šteniatok „von Bailarine“. Po dlhej dobe to skúsili aj v stanici Violet River, kde sa v novembri 2006 narodilo 12 zdravých šteniatok.
Napriek snahe sa Flat Coated Retriever v tej dobe na Slovensku veľmi neujal. Dôvody nie sú známe, niektorí tvrdia, že pre jeho temperament, iní zas ako dôvod uvádzajú neskoré dospievanie. A možno to bolo len malou propagáciou plemena. Nech je to tak, či onak, aj vďaka malej popularite je chov Flat Coated Retrievera v oboch krajinách kedysi spoločnej republiky pomerne čistý.
Historicky prvý vrh slovenského odchovu
Dnes opäť vidíme snahu o spopularizovanie chovu tohto úžasného plemena na Slovensku. Aktívne tu pôsobia tri chovateľské stanice, ročne sa odchovajú jeden až tri vrhy šteniatok.
Na jar tohto roka prebehlo krytie, ktoré sa zapíše do histórie slovenského chovu plemena Flat Coated Retriever. V máji sa v chovateľskej stanici Black Avatar narodili prvé šteniatka FCR po sučke zo slovenského odchovu. Matka, aj otec šteniatok sú poľovne vedené psy s pracovným certifikátom.
Starostlivosť
Flat coated retriever je veľmi čistotný pes. Pokiaľ žije vo svorke, psy si poskytujú starostlivosť o srsť navzájom. Napriek tomu, že má flatík dlhé závojky na predných a zadných labkách a dlhšiu srsť, nie je nutné ho často kúpať. Stačí mu raz za čas kúpeľ vo vodnej nádrži. Jeho srsť má samočistiacu schopnosť. Jedenkrát do týždňa je dobré ho vyčesať kefou. Dvakrát ročne mení srsť, vtedy je dobre denne prečesať kvôli odstráneniu odumretej srsti. Je dôležité raz týždenne čistenie uší, visiacich pozdĺž hlavy. Jedincom, ktorí sú vystavovaní, sa strihá srsť na uškách, krku a hrudníku.
Ich povaha a čo nám môžu ponúknuť…
Oddanosť telom, aj dušou až do konca svojho života. Občas nás naštartujú svojou aktivitou, sú to pôvodom poľovné psy a s touto úlohou sú absolútne stotožnení. Sú to však tiež skvelí a citliví sprievodcovia handicapovaných detí či slepcov, záchranári, vyhľadávači drog, ale aj skvelí domáci spoločníci, ktorých si jednoducho musíte zamilovať. Majú úžasne citlivý nos. Ako prirodzeným aportérom im najviac vyhovuje pobyt v prírode. Flati milujú vodu v akejkoľvek podobe. Nie sú to žiadni veľkí strážcovia domov, majú však hrubý a hlasný brechot, ktorým ohlásia každú návštevu, a vďaka svojej stavbe tela a farbe srsti nepriamo neželaných hostí zastrašia. Ak však návšteva naberie odvahu vojsť dnu, od radosti ju vyoblizujú až po uši. Flat je verný a oddaný spoločník rovnako pre aktívnych dospelých ľudí, ako aj pre deti. Ak mu to dovolíte, bude Vás sprevádzať všade, kam sa pohnete. Je to neskutočné „tešidlo“, svoju radosť dáva najavo nielen vrtením chvosta, ale rovno celej zadnej časti svojho tela, čo častokrát pôsobí komicky. Má jemnú povahu, pri jeho výchove treba byť síce dôsledný, ale láskavý, hrubým zaobchádzaním by ste navždy zanechali šrám na jeho citlivej duši. Je vnímavým rodinným spoločníkom, aktívne sa zapája do diania okolo seba. Patrí do skupiny psov ochotných skamarátiť sa vždy a s každým.
Nie je dôležité či budete mať flatíka v byte alebo v dome, uspokojí sa aj s menším priestorom. Vnútri sú to tiché psy, susedia častokrát o ich prítomnosti nemajú ani poňatia. Neštekajú bez príčiny, väčšinu dňa prespia a očakávajú váš príchod z práce. Ak im po návrate domov doprajete dostatočný pobyt vonku a venujete im svoju pozornosť, vašu lásku vám stonásobne oplatia.
Alena Kľučková
Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2014