FCI – Stredoeurópska výstava chrtov 11. augusta 2012 – Topoľčianky

(KR 10/2012)

Nedalo mi a rozhodla som sa, že hoci neskôr, no predsa sa podelím o svoje zážitky zo Stredoeurópskej výstavy chrtov, ktorá sa uskutočnila 11. 8. 2012 v krásnom prostredí Topoľčianskeho kaštieľa. Bolo na ňu prihlásených 199 chrtov zo siedmich štátov Európy – Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska, Rakúska, Litvy a Estónska.

Už dlhé roky sme zvyknutí na veľmi kvalitné výstavy, usporiadávané naším chovateľským klubom, ale tentokrát obidve predčili moje očakávania. A nielen moje. S tak pozitívnym ohlasom vystavovateľov som sa ešte nestretla.
Už pri prezentácii každý vystavovateľ dostal fľašku topoľčianskeho vínka, rozumný prezent, ktorý sa väčšine pozdával. Otvorenie bolo milé, za zvukov trubačov priviezol rozhodcov na koči záprah lipicanov. Po predstavení rozhodcov a pozvaných hostí sa postupne ujali slova nový prezident SKJ – Ing. Jozef Jursa, Csc, a starosta obce Topoľčianky – Juraj Mesko. Celý zahajovací ceremoniál mal na starosti Ing. Robert Kanas, ktorý po vztýčení zástavy FCI Stredoeurópskej výstavy chrtov výstavu otvoril.
Posudzovalo sa v troch kruhoch, ktoré boli priestranné, veď v niektorých triedach nastúpilo aj desať jedincov. Priebeh výstavy sa niesol v príjemnej atmosfére, aj keď miestami sem-tam zamrholilo.

Ďalším prekvapením pre vystavovateľov bolo, že v každej triede súťažiaci ohodnotený známkou výborný dostal do štvrtého miesta kokardu s emblémom Stredoeurópskej výstavy chrtov. Nebolo to však posledné prekvapenie podujatia.
Na záver výstavy prebehli záverečné súťaže, kde na víťazov čakali naozaj hodnotné ceny. Zaujala súťaž dieťa a pes, v ktorej sa predstavilo desať dvojíc. Vyhral už skúsený Tomáš Kučera so svojím vipetom.
Víťazi boli dekorovaní na pekne zaranžovanom pódiu. Upútal aj nový baner klubu, navrhnutý pani Ľudmilou Fintorovou.

Súťaž BIS vyhral afghánsky chrt Ozzy Osbourne Gandamak majiteľa M. Klusoňa z Brna pred greyhoundom z Poľska a salukou z Rakúska. Po ukončení záverečných súťaží, za účasti zástupcov chovateľských klubov – pána A. Huschka za rakúsky a pána A. Juszcsyk za ten poľský, si pán Panuška z českého klubu prevzal zástavu FCI SEVCH z rúk predsedu nášho klubu, Vlasta Vojteka. Ten mu poprial veľa úspechov pri organizovaní budúcoročnej FCI SEVCH, ktorá prebehne v Českej republike.

Organizačný tím bol dobre pripravený, každý presne vedel, čo má robiť. Výstava bola k večeru uprataná a pripravená na klubovú výstavu, konajúcu sa v ďalší deň.
V sobotu večer sa v priestoroch kaštieľa uskutočnila spoločná večera, ktorej sa zúčastnilo do 120 chrtárov. Tešili sme sa na večer, kedy sa môžeme v kľude porozprávať s priateľmi. Prekvapením bola torta, na naše pomery nezvykle veľká. Vážila 38 kg, merala takmer meter x meter pri výške 14 cm a zdobil ju emblém FCI SEVCH. Chutila dobre, no bola až tak veľká, že ešte na druhý deň sa ňou na klubovej výstave ponúkali vystavovatelia.
Večer ešte dorazil veľký priateľ chrtárov, Berco Balogh, a zaspieval zopár piesní, ktoré večer príjemne spestrili a zahájili diskotéku.
Náš predseda Vlasto Vojtek, o ktorom je známe, že nepokazí zábavu, neodmietol tanec na nádvorí kaštieľa vo fontáne.

Na klubovú výstavu bolo chrtov prihlásených o niečo viac, nakoľko tí z nášho klubu potrebujú absolvovať klubovú výstavu, keď sa chcú zúčastniť chovného zvodu.
Ako som si všimla, počas oboch dní priebežne prebiehalo uchovňovanie, ktorým, žiaľ, niektorí jedinci neprešli a boli z chovu vylúčení.
Klubovka prebiehala ako výstava v predchádzajúci deň, v priateľskej atmosfére. Záverečné súťaže zase začali deťmi, ktorých bolo dosť veľa. Je vidieť, že sa v klube formuje nová generácia nadšencov, čo je veľmi pozitívne.
V záverečnej súťaži BIS opäť dominoval afgan Ozzy Osbourne Gandamak. Nie je až také bežné, aby pes vyhral cez víkend 2x BIS, no tento afghan je impozantný, nedá sa prehliadnuť a s Petrou Bezákovou tvorí super zohratú dvojicu. Ako majiteľka afgánskeho chrta si myslím, že vyhral zaslúžene. Vo svojom plemene určite patrí k absolútnej európskej špičke.

Čo dodať na záver? Akcia sa vydarila, ľudia okolo Vojtekovcov predviedli skvelú prácu a je treba im za to poďakovať a priať si, aby každá výstava mala takúto úroveň.

Kristína Prokopová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 10/2012