Dogtrekking Slovenský raj 2015

(KR 9/2015)

Dogtrekking je extrémny kynologický vytrvalostný šport, kde by mali byť prekonávané mimoriadne vzdialenosti v časovom limite, teda najmenej 85 kilometrov. Záujem ľudí je však hlavne o kratšie trate, ktoré majú minimálne 30 km – volajú sa MID, a trate najkratšie – MINI, s dĺžkou nad 10 km. Zúčastniť sa môže pes akéhokoľvek plemena vo veku nad 1 rok. Pes musí byť počas celej trasy pripútaný k psovodovi canicrossovým postrojom, súťažiaci majú povinnosť pribaliť si povinnú výstroj na nečakané udalosti (lekárnička, píšťalka, mapa, voda pre seba, aj pre psa).

Prvý dogtrekking na Slovensku sa konal v roku 2003 v Kozích chrbtoch, no povedomie ľudí o tomto športe je stále nízke. Prevažná väčšina akcií sa pravidelne usporadúva v pohoriach na západnom i strednom Slovensku (malokarpatský, malofatranský, oravský, kysucký región…).

Na východnom Slovensku nám podobná akcia chýbala. Slovenský raj je pritom na dogtrekking ako stvorený. Jeho očarujúca príroda s precízne značenými chodníčkami má čo ponúknuť, a preto bola voľba lokality jednoznačná aj pre zvýšenie povedomia verejnosti o tomto poklade na východe Slovenska. Kde inde ako v Slovenskom raji sa strieda les s lúkou, trasa vedie dolinami riek a potoka, ktoré lemujú rebríky, tak typické pre Slovenský raj, prechod náhornou plošinou, kde sa po ceste stretnete s históriou, aj s jedinečnými prírodnými pokladmi.

Naše preteky sa konali 5.9.2015 v sobotu na Dedinkách pri Palcmanskej Maši, v Slovenskom raji, pri Hoteli Priehrada.Tento rok sa uskutočnil pokusný 0. ročník, na ktorý sa prihlásilo viac ako 40 účastníkov. Naše trasy boli rozdelené do dvoch kategórií – MINI (15 km) a MID (32,7 km). Počet súťažiacich bol v jednotlivých kategóriách vyrovnaný.

Aj napriek nepriaznivej predpovedi počasia sa v deň akcie dostavilo na štart 26 odvážnych a odhodlaných účastníkov. Meteorológovia na sobotu hlásili dážď až na popoludnie, ale zobudili sme sa už do upršaného rána. Pretekárom sa pochopiteľne do dažďa veľmi nechcelo, ale napokon sa prekonali a vyrazili. Pri štarte sa vysvetlila trasa, skontrolovali sa veterinárne preukazy, povinná výbava a zapísal sa čas. Trasy boli vedené po značených chodníkoch a dogtrekker svoju trasu spoznal až pred samotným štartom. Ide teda o rozvíjanie nielen fyzických, ale i mentálnych schopností – orientácia v teréne, čítanie podľa mapy.

MINI ženy
MINI muži
MID ženy
MID muži

Ako organizátori sme mali od rána plné ruky práce a až po odštartovaní posledného pretekára, ktorý s nástupom na trať dlho váhal, sme si mohli trochu vydýchnuť. Sotva sme sa však pustili do raňajok, o prekvapenie sa nám postaral prvý pretekár, ktorý dobiehal do cieľa v rekordnom čase. Víťazom nultého ročníka v kategórii MINI (15 km) muži sa stal Juraj Kendra so sibírskym huskym Ozzyms časom 1:29. Postupne začali prichádzať aj ďalší pretekári MINI trate. Niektorí z nich neodolali ani napriek chladnému počasiu kúpaniu v priehrade.

V ženskej kategórii túto trať najrýchlejšie zvládla Dáša Lučivjánska s kelpiou Arisom v čase 2:03. Posledný súťažiaci prichádzali s veľkým časovým rozpätím, lebo nie každý odolal foteniu okolitej krásy – tunel, vodná nádrž Palcmanská Maša, železnica, technická pamiatka Klauzy, prielom Bieleho potoka, kartuziánsky kláštor na Kláštorisku, romantické zákutia Veľkej a Malej Poľany alebo krásne lúky s koňmi na Geravách.

Ku obedu ustal i dážď a začali sa objavovať prvý MID-ári. Takmer po 5 hodinách (4:46) od štartu dorazil do cieľa prvý pretekár trate MID, ktorá mala 32,7 km a prevýšenie 1300m, domáci športovec Denis Bartoš s krížencom Kikou. Bol to obdivuhodný výkon, pretože ostatní začali prichádzať do cieľa až po 6 hodinách. V ženskej kategórii si prvé miesto vybojovala za čas 6:18 Alžběta Hutyrová so sibírskym huskym Eliškou.

Každého účastníka čakal v cieli guláš a teplý čaj. Obdiv patrí všetkým zúčastneným, pretože dorazili do cieľa vyčerpaní, ale s úsmevom na tvári. Poďakovanie patrí všetkým, čo pridali ruku k dielu, aby sa náš pretek stal čo najlepším. Spokojnosť účastníkov môžete posúdiť sami na našej facebookovej stránke Dogtrekking Slovenský raj 2015, kde nájdete aj fotky z akcie.

Do budúceho, prvého ročníka sme nabrali veľa nových nápadov a skúseností, preto sa na vás tešíme už teraz.

Jana Ryšavá, Katarína Žišková, foto František Tomajko

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 9/2015