DogFrisbee – 10. časť

Vault

(KR 7/2013)

Čo je vault?

Vaults alebo „volty“ sú skoky, pri ktorých pes využíva telo hráča ako odrazový mostík a z odrazu chytá vyhodené frisbee.

Ako vyzerá vault?

Ako pri ostatných freestylových prvkoch, aj tu platí, že prvoradá ja bezpečnosť psa. A pri voltoch obzvlášť! I keď vo freestylovej zostave sú odrazy len jedným z možných prvkov.
Pri správnom prevedení hráč vyhadzuje frisbee (obvykle sa využíva floater), pes vyskakuje a odráža sa od určitej časti tela hráča a vo vzduchu chytá frisbee. Následne hladko a bezpečne dopadá na zem, pokiaľ možno najlepšie všetkými štyrmi labkami naraz.

Backvault: hráč musí vedieť odhadnúť schopnosti svojho psa a vault mu čo najviac prispôsobiť.
Ako na to?

Pri nácviku vaultov je dôležité, aby sa váš štvornohý parťák nebál dotknúť vášho tela. Hrajte sa hry a nenápadne psa navádzajte na seba, aby po vás nevedomky musel šliapať, skákať, loziť a robiť mnoho ďalších pohybov, ktorými naberie sebavedomie. Vaulty sa najlepšie a najbezpečnejšie učia vo dvojici. Jeden hráč hrá úlohu odrazového mostíka a druhý pridržiava disk v určitej výške a vzdialenosti od odrazového miesta tak, aby mal pes dostatočný priestor na výpočet odrazu a skoku za diskom. Každý z tejto dvojice zohráva veľmi dôležitú úlohu a je dobré, aby si vopred ujasnili svoje funkcie. Jeden z hráčov ­-odrazový mostík – si kľakne na všetky štyri: či sa tejto funkcie ujme majiteľ alebo nezávislý hráč, záleží na dohode, treba pritom však sledovať reakcie psa. Niektorí psi sa skrátka zdráhajú vziať si frisbee od cudzieho človeka. Dôvera psa pri vaultoch je neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou pri nácviku, ale aj neskôr pri samostatnom prevedení bez pomoci.

Pomocník, ktorý pridržiava disk by mal byť vopred poučený o možnostiach psa, prípadne ich dopredu vypozorovať z jeho techniky pri hre s frisbee. Motivuje psa, aby vyliezol na chrbát. Tak dokáže lepšie určiť, z akej vzdialenosti sa pes dokáže odraziť a v akej vzdialenosti od miesta odrazu chytiť disk. Je dobré si uvedomiť, akou technikou pes skáče. Keď dáte disk príliš ďaleko od odrazového miesta, pes sa nemusí vedieť odraziť až do takej diaľky. Ak dáte frisbee príliš blízko, môžete ho zabrzdiť v skoku. Príliš vysoko držaný disk môže viesť k nebezpečným pádom a zlým dopadom. Naopak, disk držaný v rovine odrazového miesta môže psa prinútiť k preskoku, a nie k odrazu. Umiestnenie taniera je podstatným krokom k bezpečnému a úspešnému valutu. Musí byť dostatočne ďaleko, primerane vysoko, aby pes musel vynaložiť silu na odraz do výšky, ale aj diaľky, aby dopadol za telo hráča.

Legvault: rozhodcovia prihliadajú aj na plemeno a atletičnosť psa.
Odraz od stehna: pri nácviku je zozačiatku lepšie, ak si pes zoberie disk priamo
z ruky. Jednak si pes osvojí správny pohyb, a vy si upresníte miesto,
kam budete disk v budúcnosti vyhadzovať
Frisbee vs. loptička

Odpoveď je jednoduchá a jednoznačná. Pri nácviku nového odrazu sa nebojte vymeniť disk za tenisák. Loptička má pravidelný tvar, je stabilnejšia, pes ju jednoduchšie chytí s oveľa väčšou pravdepodobnosťou než trepotajúci sa disk vo vzduchu. Keď si nie ste celkom istí, alebo máte čo i len najmenšie pochybnosti o tom, ako bude vyhodený diskletieť, je na mieste siahnuť po loptičke. Človek sa musí najprv naučiť správne načasovanie hodu. Loptička musí byť vo vzduchu skôr, než sa pes odrazí od zeme. Len tak môže odhadnúť správnu pozíciu, kam sa pre ňu má odraziť.

Ak ste na prácu so psom odkázaní sami, rozložte si prvok na menšie kúsky. Najprv naučte na povel psíka vyskočiť na tú časť tela, od ktorej chcete, aby sa pri valute odrážal. Keď spoľahlivo ovláda povel a dokáže sa udržať dlhšiu dobu na danom mieste, pripojte aport. Najlepšie loptičku, klasický tenisák, na ktorý je pes zvyknutý. Teraz, keď psík zastane na mieste odrazu, vyhoďte loptičku a povoľte mu opustiť miesto, aby sa mohol za loptičkou odraziť. Dávajte si však pozor a sústreďte sa na miesto, kam chcete vyhodiť loptičku. Snažte sa zo začiatku vyhadzovať loptičku tak, aby mal pes možnosť na stopercentný úspech. Loptička nemusí letieť hneď do cielenej výšky a diaľky, stačí ju vyhodiť kúsok pred oči psa. Musíte mu dať pocit istoty a dôvery. Po kúskoch sa dostanete ďalej oveľa rýchlejšie než pri neúspešnom skúšaní vaultu v konečnom štádiu. Znechutíte prácu psovi, aj sebe samému. Nenasadzujte latku príliš vysoko, čas na bezpečný a spoľahlivý vault sa nájde vždy ;).

Nezabudnite psa chváliť za každý pokus o chytenie loptičky z odrazu. Nemusí sa to podariť na prvýkrát, ale pochvalou ho povzbudzujete k ďalšiemu pokusu, dávate mu možnosť opraviť si to a zároveň mu dávate najavo, že je na dobrej ceste k úspešnému valutu. Uistite ho, že to, čo robí, je správne, aj keď to nie je konečný výsledok. Je dôležité, aby o tom vedel, pretože je to stále správna cesta k cieľu. Akonáhle pes stratí istotu v tom, čo spravil, druhý pokus už nemusí prísť, bude labilný, neistý a zdráhavý.

Backvault
Odraz od brucha
Typy vaultov

Backvault (pes sa odráža z chrbta)
Chestvault (odraz o hrude hráča)
Legvault (odraz od nohy)

Tieto tri valuty sa využívajúnajčastejšie. Pes môže, samozrejme, skákať od ľubovoľnej časti tela. Môže skákať z boku, z ramena, odrážať sa od brucha, od chodidiel. Smer odrazu tiež nie je definovaný. A aj klasický odraz od chrbta môže mať mnoho variantov. Pes sa môže odrážať od chrbta z bočnej strany, priamo zo zadu.

Takto vyzerá vesta na valuty a pás na stehno 😉
Vesta na valuty

Vaulty vedia byť dosť bolestivé a nikto nechce trpieť. Čoraz populárnejším riešením, ako predísť nepríjemným škrabancom a bolestivým modrinám hýriacim farbami dúhy, je tzv. vesta na valuty. Je to špeciálne navrhnutý kus odevu určený na nácvik vaultov. Na freestylových súťažiach sa s nimi celkom určite stretnete. Tento priam zázračný vynález z tenkého neoprenu, potiahnutý pogumovaným materiálom, ktorý vystužuje prednú a zadnú časť psa, nekĺže pri odrazoch a zároveň nijak neobmedzuje pohyb hráča. Tieto vesty ušetrili už mnoho ľudí pred škrabancami.

Pás na nohu

Pás na nohu funguje na rovnakom princípe ako vesta. Často využívaným je odraz od nohy (od stehna), a keďže vesta by pri ochrane ťažko pomohla, na mieste je možnosť využitia pásu na nohu.

Legvault: jedna z možností ako využiť vault od stehna
Na čo si dať pozor?

Pri odrazoch sa sleduje čistota a úspešnosť prevedenia. Ide o skokový prvok a rozhodca sa preto musí sústrediť na kvalitu dopadu. Zle natrénovaný vault vedie často k zníženiu bodového ohodnotenia alebo dokonca k diskvalifikácii.

Pri vaultoch sa pes môže dostať do výšky aj troch metrov, a to by mohlo byť veľmi nebezpečné. Výška skoku musí byť ale bezpodmienečne primeraná veku, veľkosti a trénovanosti psa. Aby sa pes pri odrazoch nedostával tak vysoko, je nutné nacvičovať si hody dopredu.

Pri učení nového valutu, skúste psovi disk dávať skoro z ruku, bez totho, aby ste ho museli ďaleko vyhadzovať

Pri odrazoch sa pripravte na neočakávané situácie. Psi, ktorí si valuty osvoja, dokážu vynaložiť obrovský odpich, aby sa za diskom dostali čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. Buďte pripravení na poriadny náraz, mnoho hráčov pri trénovaní nových vaultov tento prvok po odraze psa neustojí a pes ich doslova odkopne, odrazí a hráč letí k zemi. Taktiež by vám mnoho z nich vedelo rozprávať o rôznych historkách pri jednotlivých nácvikoch, od nespočetného množstva modrín a škrabancov, cez rozbité nosy, či ako skoro pri šli o oko. Treba byť opatrný a obozretný.

Viktória Obetková, foto Martin Fekete

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 7/2013